بیماری هابیماری های مقعدی

احساس خارش در مقعد و بیماری هموروئید یا بواسیر

بیماران زیادی به مطب پزشک مراجعه می کنند و می گویند به بیماری بواسیر دچار شده اند! و در پاسخ سوال “علائم شما چیست؟” می گویند: احساس خارش در ناحیه مقعد و لمس پوست اضافه در این ناحیه.
آیا با این علائم می توانید مطمئن شوید که به بیماری هموروئید یا بواسیر مبتلا شده اید؟
بسیاری از بیماران به محض احساس خارش مقعد به این نتیجه می رسند که به بیماری بواسیر دچار شده اند و شروع به استفاده از درمان های خانگی می کنند و منتظر بهبودی هستند. پس از گذشت زمان کمی در کمال تعجب متوجه می شوند نه تنها بهتر نشده اند بلکه خارش مقعد تشدید شده است.
به بسیاری از این بیماران باید گفت: شما مبتلا به بواسیر نیستید! و فقط با تشخیص اشتباه و استفاده از درمان های خانگی شرایط بیماری را بدتر کرده اید.


تشخیص خودسرانه بیماری بواسیر

چیزی که هر روز در مطب پزشکان با آن رو به رو هستیم، تعدادی بیمار است که با فرض ابتلا به بیماری بواسیر شروع به استفاده از درمان های خانگی کرده اند و فقط شرایط را بدتر کرده اند.درست است که خارش مقعد و یا ایجاد بافت اضافه پوست در ناحیه مقعد از علائم ابتلا به بیماری هموروئید یا بواسیر است، اما این علائم جزء دلایل قطعی برای تشخیص بیماری نیستند.

هموروئید شایع ترین بیماری نشیمنگاهی محسوب می شود و بیشتر مردم در مورد آن شنیده اند و در مورد ابتلا به هموروئید نگران هستند. همین امر باعث می شود با دیدن کوچک ترین علامت احساس کنند به هموروئید مبتلا شده اند. اما حقیقت این است که علامت این مشکل مقعد در بسیاری از بیماری های نشیمنگاهی وجود دارد. فقط به خاطر احساس خارش و حس بیرون زدگی پوست در ناحیه مقعد نمی توانید مطمئن باشید به بیماری بواسیر مبتلا شده اید.

اگر علائمی همچون خارش، بیرون زدگی پوست در ناحیه مقعد، و خونریزی مقعد داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید. به هیچ وجه نمی توانید با یک تشخیص خودسرانه مطمئن شوید که به بیماری بواسیر مبتلا شده اید.

یکی از دلایل خارش مقعد

یکی از دلایل عجیب و غریب خارش مقعد، تمیزی بیش از حد است! بعضی از بیماران به طرز وسواس گونه ای اقدام به تمیز کردن مقعد می کنند. با تکرار این روش وسواس گونه چه اتفاقی رخ می دهد؟ بعد از هر بار شست و شوی مقعد شما سعی دارید با مقدار زیادی دستمال کاغذی خشک و فشرده مقعد را خشک کنید. به دلیل وسواس زیاد، با شدت زیادی شروع به خشک کردن مقعد با استفاده از دستمال کاغذی فشرده می کنید و این کار را چند بار در روز تکرار می کنید. اما اتفاقی که می افتد این است که شما به خارش مقعد دچار می شوید و احتمالا فکر می کنید که به بواسیر دچار شده اید!

چرا وسواس در تمیزی و ایجاد خارش

خارش مقعد و بواسیرزمانی که شما بیش از حد دستمال خشک را به پوست خود می کشید و سعی در خشک کردن آن دارید، پوست طی یک فرآیند طبیعی شروع به ترشح چربی می کند تا از آسیب رسیدن به خود جلوگیری کند. در نتیجه این چربی شما احساس کثیف بودن می کنید و بیش از گذشته اصرار به پاک کردن مقعد دارید. این روند باعث ایجاد ترک های ریز و شکاف برداشتن پوست می شود و در نتیجه شما به این مشکل مقعد دچار می شوید. این درست زمانی است که شما احساس می کنید به بواسیر دچار شده اید و شروع به استفاده از درمان های خانگی هموروئید می کنید. استفاده از کرم ها و مواد شیمیایی که فقط اوضاع را بدتر می کند، چون شما واقعا به بواسیر مبتلا نیستید و آسیب بیشتری به پوست اطراف مقعد وارد می کنید.

راه حل ساده

ساده ترین راه حل برای افرادی که وسواس در تمیزی دارند این است که استفاده از دستمال و یا صابون های شیمیایی را کنار بگذارند و مقعد را با آب تمیز کنند. منطقه مقعد برای تمیزی فقط به آب احتیاج دارد. بعد از شست و شو با آب با یک دستمال به آرامی منطقه را خشک کنید و از سایش بیش از حد دستمال خودداری کنید.

دکمه بازگشت به بالا