ارتقای شغلیرشد فردی و اجتماعیموفقیت

آموزش فن بیان در سخنرانی ها و کنفرانس ها با استفاده از 7 تکنیک برتر

مهارت های ارتباطی و آموزش فن بیان یکی از مهمترین مسائل روز دنیا به شمار می رود زیرا که این مهارت در جلب توجه مشتریان و کسب نظر مخاطبان در یک سخنرانی تاثیر بسزایی دارد.
نمی توان گفت فردی به عنوان سخنران متولد شده است بلکه رسیدن به جایگاه یک سخنران حرفه ای، نیازمند تمرین و کسب مهارت می باشد. به شما پیشنهاد می کنیم در این مقاله از مجله پزشکی بیچشک با ما همراه شوید تا شما را با تکنیک های مهارتی و ارتباطی آشنا نماییم.


1- اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

تکنیک های فن بیانافزایش اعتماد به نفس یکی از مهمترین راهکار آموزش فن بیان است. با کسب این مهارت می توانید به راحتی توانایی های خود را ارائه دهید زیرا مردم معتقد هستند که فردی که روی صحنه ظاهر می شود باید اعتماد به نفس و قدرت نفوذ بالایی داشته باشد.

جهت نمایش اعتماد به نفس خود به نکات زیر توجه نمایید.

  • سخنرانی خود را آماده کنید.
  • در یک محیط واقع بینانه تمرین کنید.
  • نفس عمیقی بکشید تا محدوده صوتی خود را گسترش دهید.
  • جملات با صدای بلند تکرار کنید.
  • روی مخاطب خود تمرکز کنید.
  • موفقیت خود را تجسم نمایید.
  • با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید.

2- از محتوای مناسب استفاده کنید.

انتخاب محتوای گفتار امر بسیار مهمی است، برای انجام این کار اطمینان حاصل کنید که پیام شما برای مخاطب مناسب است به طور مثال توجه کنید، کلمات اختصاری و اصطلاحات واژگانی برای مخاطب شما قابل درک باشد. جهت افزایش جذابیت می توانید استعاره ها و نقل قول هایی را به متن بیافزایید. همچنین شروع و پایان محتوا بسیار مناسب است پس سعی کنید از نکاتی جذاب برای آنان استفاده نمایید.

3- برقراری ارتباط با مخاطب

برقراری ارتباط چشمی در سخنرانییکی دیگر از موارد مهم آموزش فن بیان، فراگرفتن روش های برقراری ارتباط صحیح با مخاطب است. این ارتباط از طریق متن سخنرانی و زبان بدن صورت می گیرد. به یاد داشته باشید مخاطبان شما افراد هستند و تنها از طریق تجربیات و ارزش های مشترک با یکدیگر مرتبط می شوند.

در شروع برای برقراری ارتباط می توانید به بیان یک داستان که شخصیت شما را نشان میدهد، بپردازید که از این طریق انرژی مثبت در مخاطب خود ایجاد نمایید.

یکی دیگر از موارد ارتباط صحیح با مخاطب افزایش ارتباط چشمی است، سعی کنید در طی سخنرانی به تمامی حضار توجه نموده و با افراد مختلفی ارتباط چشمی برقرار نمایید.

4- محدوده صوتی خود را تغییر دهید

تغییر صوت صدا یکی از کاربردی ترین آموزش های فن بیان است. اگر به صورت مداوم با یک تن صدای مشخص صحبت کنید. پس از طی مدتی مخاطب خود را خسته نموده و سپس آن را از دست خواهید داد. صدای انسان قابلیت این را دارد که 24 نت مختلف را تولید نماید اما انسان ها تنها از 3 نوع آن در طی مکالمات خود استفاده می کنند. برای این منظور لازم است در طی سخنرانی محدوده صوتی خود را به صورت مداوم تغییر دهید.

نمی توان گفت فردی به عنوان سخنران متولد شده است بلکه رسیدن به جایگاه یک سخنران حرفه ای، نیازمند تمرین و کسب مهارت می باشد.

5- محدوده زمانی را در نظر بگیرید

آموزش سخنرانیاطمینان حاصل کنید که سخنرانی خود را در طی یک محدوده زمانی به پایان میرسد و اگر این امر محقق نشد، می توانید قسمتی از متن را کوتاه نموده و یا حذف نمایید. لازم است این نکته را رعایت کنید که سخنرانی کوتاه ولی مفید تاثیر گذاری بیشتری بر روی مخاطب دارد .

6- حفظ متن سخنرانی

بی شک یکی از مهارت اصلی سخنرانان بزرگ حفظ متن های سخنرانی می باشد. در ضمن لازم نیست تمام متن را به صورت کلمه به کلمه حفظ نمایید بلکه زمانی سخنرانی موثر است که کلید آنچه را که می خواهید حفظ نموده و آن را با بیان خود به مخاطب منتقل نمایید. در واقع می توان گفت اگر متن را کلمه به کلمه حفظ کنید و در حین سخنرانی قسمتی از آن را فراموش کنید، دچار سردرگمی شده و به طور حتم مخاطبان خود را از دست خواهید داد.

7- آموزش فن بیان کافی نیست،تمرین کنید!

کسب آموزش فن بیان بدون تمرین تاثیر بر روی شما نخواهد داشت. زیرا که این مهارت مانند هر مهارت دیگری نیاز به تمرین دارد به طور مثال شما بدون تمرین نمی توانید یک فوتبالیست حرفه ای شوید. اما برای تمرین و آموزش فن بیان، می توانید صدای خود را ضبط کرده و به آن گوش فرا دهید و یا اینکه جلوی آینه به حرکات زبان بدن خود توجه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا