بیماری هادهان و دندان

چه عواملی در دندان درد نقش دارند؟ بررسی راهکارهای پزشکی درمان دندان درد

درد دندان یکی از درد های شدید و بسیار آزار دهنده و ضربان دار است که می تواند ناشی از علل مختلفی ایجاد شود. دندان درد شدید باید هرچه سریع تر درمان شود، این درد را می توان توسط درمان های خانگی درمان نمود، اما برای درمان قطعی این مشکل لازم است به دندانپزشک مراجعه کنید. این مقاله به بررسی علت های دندان درد و درمان آن می پردازد :


دندان درد

هر تاج دندان از سه قسمت مینا، عاج و مغز دندان تشکیل شده است، مینا رویی ترین پوشش دندان است که استحکام بالایی داشته، عاج قسمت وسط دندان را پوشش داده و بافتی زنده محسوب می شود و مغز دندان یا همان پالپ حفره ای در دندان است که اعصاب و رگ های خونی در آن قرار دارد. هر گاه دندانی به هر علتی مانند ضربه یا پوسیدگی دچار آسیب شود، در واقع قسمت مغز دندان که قسمت زنده ای است دچار آسیب شده است. دندان عصب کشی شده، خشک و شکننده می شود، زیرا قسمت مغز دندان که وظیفه تامین رطوبت را بر عهده دارد، از بین رفته است.

دندان درد

علت دندان درد در شب ها افزایش فشار سر و عروق به علت فشار خون و جاذبه زمین در حالت دراز کش است.

علت دندان درد

مهمترین علت های دندان درد شدید عبارتند از :

 • دندان قروچه
 • فرسودگی و پوسیدگی مینای دندان
 • التهاب و بیماری های لثه
 • عفونت دندان ها (عامل دندان درد شدید)
 • سقوط از بلندی یا تصادفات رانندگی
 • حساسیت دندان ها (حساسیت دندان به سرما معمولاً ناشی از نشانه تحلیل رفتن لثه، از بین رفتن مینای دندان یا حفره های دندانی است.)
 • ترک خوردگی دندان
 • مسواک زدن غلط (این حالت موجب جدا شدن لثه از دندان میشود.)
 • مصرف نوشیدنی های اسیدی ( این نوشیدنی ها حساسیت دندان به سرما و گرما را افزایش میدهد.)
 • نامرتب بودن دندان (بدشکلی دندان ها موجب افزایش فشار آن ها بر روی یکدیگر شده در نتیجه شدت درد را افزایش می دهد.)
 • ارتودنسی دندان ها (ارتودنسی دندان از طریق تغییر شکل ظاهری دندان ها و مرتب کردن آنها فشار وارده به دندان را افزایش میدهد.)
 • دندان عقل نهفته
 • سینوزیت یا عفونت سینوس ها
 • درد قفسه سینه
 • سکته ی قلبی (درد دندان به ندرت نشانه ای از سکته قلبی است.)

درد دندان عقل

دندان عقل معمولاً در سنین بین 17 تا 25 سالگی رشد می کند، هر فردی دارای 4 دندان عقل است. اغلب افراد به محض رشد این دندان با مشکلاتی مواجه می شوند و معمولاً درد دندان را احساس می کنند. گاهی اوقات دندان عقل به طور کامل از لثه خارج می شود که در این صورت مشکلی پیش نخواهد آمد، اما اگر قسمتی از عاج دندان از لثه خارج شود (نیمه روییده) و یا هیچ قسمتی از آن از لثه خارج نشود (نهفته)، دندان دردسر ساز شده و معمولاً فرد درد دندان عقل را تجربه می کند. دندان نیمه روییده احتمال عفونت دندان را افزایش داده که این امر درد دندان را به همراه دارد، همچنین دندانی که نهفته است موجب افزایش فشار دندانی شده که این امر علاوه بر ایجاد درد دندان عقل زمینه را برای کیست های دندانی فراهم می کند.

دندان درد شبانه

دندان درد از درد هایی است که معمولاً شب ها افراد را در گیر می کند، که مسلماً تحمل این درد شب هنگام وقتی شما را از خواب بیدار می کند سخت تر است، علت دندان درد در شب ها افزایش فشار سر و عروق به علت فشار خون و جاذبه زمین در حالت دراز کش است. به همین ترتیب فشار عروق در ناحیه اطاق پالپ ( اتاق مخصوص عروق و اعصاب داخل دندان ها) هم افزایش پیدا خواهد کرد، زیرا در این ناحیه کوچک افزون بر عروق خون رسان، اعصاب دندان نیز وجود دارند و با افزایش فشار عروق، احساس درد نیز تشدید می شود. در این حالت اگر فرد بنشیند یا قدم بزند به علت کاهش فشار عروق درد تسکین می یابد. برای آشنایی با درمان دندان درد به این مقاله مراجعه کنید.

درد دندان در بارداری

دندان درد در بارداری

زنان در دوران بارداری به علت تغییرات شدید هورمونی معمولاً دچار تورم لثه می شوند و این امری طبیعی است. در وهله اول زنانی که قصد باردار شدن دارند باید از سلامت دهان و دندان خود مطمئن شوند. ولی اگر مادری دچار درد دندان در بارداری شد، بهترین زمان برای درمان دندان درد سه ماهه دوم بارداری است. ولی اگر در سه ماهه اول یا سوم دچار درد دندان شدید جای هیچ نگرانی نبوده و می بایست به دندانپزشک مراجعه نمایید، یکی از مسائل اشتباهی که بین افراد رایج شده است، عدم مراجعه به دندانپزشک در این دوران است ولی باید بدانید این مسئله کاملاً اشتباه است بلکه مادر باید با یادآوری این موضوع به دندان پزشک خود بخواهد از داروهایی متناسب با این دوران استفاده نماید. به طور مثال در دندان پزشکی معمولاً از لیدوکائین برای بی حسی استفاده می شود اما چون این دارو حاوی آدرنالین بوده و فشار خون را کاهش میدهد ممکن است برای مادر باردار خطرناک باشد از همین روی از داروهای جایگزین مثل آمپول سیتانست استفاده می شود. همچنین عکس برداری برای مادران باردار خطرناک است. مادران باردار نباید از برخی دارو‌ها استفاده کنند، پس بهتر است بجای مصرف داروهای مسکن دندان درد، داروهای خانگی جایگزین کنند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع لازم است مقاله درمان دندان درد را مطالعه نمایید.

درمان دندان درد

برای رفع مشکلات دندانی قبل از مراجعه به دندانپزشک می توان جهت درمان سریع و فوری دندان درد از روش های خانگی و استفاده از گیاهان دارویی استفاده نمود اما این روش ها درمان موثر و قطعی برای اختلالات دندان نبوده و لازم است برای درمان عامل دندان درد به پزشک مراجعه شود. در صورت تداوم درد دندان باید هرچه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید، زیرا اگر عفونت های دندان درمان نشود، می تواند منجر به بیماری های لثه و آبسه دندان شود. زیرا که این بیماری ها زمانی زمانی رخ میدهد که عفونت به پالپ دندان نفوذ کند. دندانپزشک با توجه به عامل درد یکی از روش های زیر را برای درمان دندان درد شدید استفاده می کند :

جراحی پیوند لثه

اگر درد دندان ناشی از تحلیل لثه ها باشد، از روش پیوند لثه استفاده می شود، که در این حالت از سه روش زیر برای این جراحی استفاده می کنند :

 • برداشت بافت دهان و پیوند آن به ریشه
 • پیوند زدن بافت مصنوعی لثه که بالا ریشه قرار می گیرد.
 • انتقال بافت از مناطق مجاور بر روی ریشه

اعمال ضد حساسیت ها

اگر درد دندان ناشی از حساسیت دندان ها باشد، دندان پزشک با استفاده از روش هایی خاص این حساسیت را برطرف می کند. همچنین هر فردی می تواند در خانه از روش درمان حساسیت دندان استفاده نمایید. خمیر دندانی که به تازگی وارد بازار شده اند نیز اغلب حاوی مواد ضد حساسیت هستند.

ترمیم دندان

در صورتی که عامل دندان درد شدید از بین رفتن مینا یا عاج دندان باشد، از روش های ترمیمی برای تسکین فوری دندان درد استفاده می شود. از بین رفتن مینای دندان می تواند در اثر عواملی مانند رژیم غذایی حاوی اسید زیاد، محکم مسواک زدن یا فرسایش طبیعی دندان اتفاق افتد. در این حالت از مواد کامپوزیتی برای پر کردن سطوح ناهموار دندان استفاده می شود.

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان

در صورتی که میزان تحلیل بافت های دندان بیش از اندازه بوده و نتوان آن را با تزریق کامپوزیت یا آمالگام ترمیم نمود از روش عصب کشی دندان استفاده می شود.

روکش دندان

اگر پوسیدگی دندان به حدی باشد که سطح چند دندان را درگیر کند، روش های قبل تاثیر چندانی بر تسکین درد دندان ندارند، در نتیجه از روش روکش دندان یا ترمیم عاج برای درمان دندان درد استفاده می شود. همچنین در صورتی که دندان شکسته و یا ترک داشته باشد از روکش دندان برای رفع دندان درد استفاده می شود.

ترمیم عفونت یا آبسه دندان

در صورتی که عامل درد دندان آبسه یا عفونت باشد، در ابتدا از قرص یا داروی مسکن دندان درد و آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. تا پس از تسکین دندان درد شدید بسته به نیاز از روش های عصبی کشی دندان یا روکش دندان استفاده کنند.

محافظ دندان

اگر دندان درد شدید ناشی از دندان قروچه ایجاد شده باشد، پزشک به بیمار استفاده از محافظ دندان را توصیه می کند، تا فرد را از آسیب های شدید ناشی از این عادت در امان دارد.

جراحی

روش جراحی درمان فوری و سریع درد دندان عقل است. در این حالت دندان عقل به صورت نهفته رشد کرده و چون فشار زیادی را به سایر دندان ها وارد می کند، نیاز به جراحی و خارج کردن دندان از لثه می باشد.

پیشگیری از درد دندان

جهت پیشگیری از دندان درد راهکار های زیر پیشنهاد می شود :

 • مسواک زدن (دوبار در روز حداقل به مدت 2 دقیقه)
 • استفاده مرتب از نخ دندان
 • کاهش مصرف خوراکی های شیرین
 • پرهیز از استعمال دخانیات
 • مراجعه به دندان پزشک به صورت مرتب و رفع مشکلات دندانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا