بارداریسلامت خانواده

زمان تشکیل قلب جنین چند هفتگی است؟

بعد از اطلاع از خبر بارداری، شنیدن صدای ضربان قلب جنین یکی از اولین نقاط عطفی است، که هر مادری برای آن لحظه شماری می کند. اما خبر خوب این است که لازم نیست مدت زیادی منتظر بمانید! 

زمان تشکیل قلب نوزاد  زود آنچه که تصور میکنید، است. زیرا قلب برای  انتقال خون اکسیژن دار و مواد مغذی به اندام های بدن ضروری است.

معمولاً در سونوگرافی سه ماهه اول که در حدود 8 هفتگی انجام میشود، می توان به ضربان قلب نوزاد گوش داد. در بعضی جنین ها تپش قلب از هفته 10 یا 12 شروع میشود و این کاملاً طبیعی است.

رشد اولیه قلب

در چند هفته اول بارداری، جنین کوچک شما شبیه یک دیسک تخت است. در هفته 5، دو لوله که به قلب تبدیل می شوند، تشکیل شده است. این دو لوله با هم ادغام می شوند و با شروع ضربان، خون از طریق این لوله ها جریان می یابد.

بین 6 تا 7 هفته ، لوله قلب پیچ خورده و به شکل S خم می شود. قسمت پایینی لوله به سمت بالا و عقب حرکت می کند و دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) را تشکیل می دهد. بالای لوله دو حفره پایینی قلب (بطن ها) و همچنین عروق بزرگی که خون را از قلب منتقل می کنند، تشکیل می دهد. در 9 هفته ، چهار حفره قلب تشکیل می شود.

گردش خون و عروق خونی

خون از هفته 4 در ساختارهای کوچکی به نام جزایر خون شروع می شود که به زودی سلول های خونی و رگ های خونی از جمله آئورت را ایجاد می کند. آئورت یک رگ خونی بزرگ است که خون اکسیژن دار را از قلب جنین به اندام های در حال رشد خود می رساند.

خون اکسیژن دار از جفت و از طریق وریدهای بند ناف به قلب نوزاد می رسد و خون بدون اکسیژن از طریق شریان های نافی به جفت باز می گردد.

سپس کبد شروع به تولید سلولهای خونی میکند و دیگر اندام های بدن از جمله طحال شروع به رشد می کنند. هنگامی که استخوان های جنین به اندازه کافی رشد کردند، سلول های خونی در مغز استخوان تولید می شوند، که همان محل اصلی تولید خون در بقیه عمر خواهد بود.

 فعالیت ریه ها تا قبل از تولد

تا قبل از تولد، نوزاد یک سوراخ کوچک در دیواره بین دو دهلیز دارد تا خون از دهلیز راست به چپ جریان یابد. این سوراخ اجازه می دهد تا خون از  کنار ریه ها عبور کند. در واقع ریه های جنین تا قبل از تولد فعال نیستند. زیرا جنین به تنهایی اکسیژن را دریافت نمی کند و خون اکسیژن دار از طریق جفت تامین میشود. این سوراخ معمولاً پس از تولد نوزاد بسته می شود و نوزاد تازه متولد شده برای اولین بار از طریق ریه ها اکسیژن را دریافت می کند. 

در مواردی ممکن است بسته شدن این سوراخ چند هفته تا چند ماه زمان ببرد.

صدای ضربان قلب جنین چگونه است؟

هنگام شنیدن صدای ضربان قلب جنین با یک شگفتی روبرو هستید؛ بسیاری از زنان صدای ضربان قلب نوزاد خود شبیه به رعد و برق می دانند. این به این دلیل است که قلب نوزاد شما دو برابر سریعتر از ضربان قلب شما می تپد. (در سه ماهه دوم بارداری، به طور متوسط ​​حدود 140 ضربه در دقیقه می شود.)

آنچه می توانید در دوران بارداری انجام دهید!

انجام ورزش های سبک و منظم در دوران بارداری برای قلب مفید است و به رشد سریع تر آن کمک می کند. در مطالعه ای که بر روی زنان در دوران بارداری انجام شد، زنانی که به طور منظم (30 دقیقه ، سه بار در هفته) ورزش می کردند، جنین آنها در مقایسه با جنین زنانی که اصلا ورزش نمی کردند، ضربان قلب پایین تری داشتند و تنوع ضربان قلب آنها بیشتر بود. (هر دو نشانه عملکرد سالم قلب هستند.) این مزایا پس از تولد نوزادان نیز ادامه خواهد داشت.

مراحل مهم در رشد قلب جنین

در این هفته ها، تغییرات مهمی در رشد قلب جنین رخ می دهد:

  • 5 هفته :  دو لوله قلب در جنین تشکیل شده است. این دو لوله با هم شروع به جوش خوردن می کنند و با شروع ضربان ، خون از طریق این لوله ها جریان می یابد.
  • 6-7 هفته : شروع به شکل گیری دیوارهایی می کند که قلب را به چهار حفره تقسیم می کند.
  • 8 هفته : ممکن است در معاینه سونوگرافی بتوانید ضربان قلب نوزاد خود را ببینید و بشنوید.
  • 9 هفته : چهار حفره قلب تشکیل شده است.
  • 10 تا 12 هفته : ممکن است بتوانید ضربان قلب نوزاد خود را با دستگاه داپلر بشنوید.
  • تولد : دهانه بین دهلیزها، که اجازه می دهد خون از ریه ها در رحم عبور کند، بسته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا