روابط عمومیموفقیت

ویژگی ادم بد ذات + 9 راه تعامل با آنها

,استرس تهدیدی است برای موفقیت ما در این میان آدم های با عملکرد ها و ذهنیت مسموم، با ایجاد احساسات منفی در ما می توانند باعث همین استرس مزمن بشوند، حالا برای مدیریت اینگونه افراد بد ذات باید تکنیک هایی را یاد بگیرید. زندگی کوهی از تجربه است، پس برای داشتن یک زندگی بهتر و آسوده تر، باید تکنیک هایی را فرا گرفت.

ویژگی افراد بد ذات

بدجنس
آدمهای بد ذات افرادی هستند که اصولا بدخیم و مسموم می باشند. تعدادی از آنها حتی خودشان از تاثیرمنفی ای که روی آدم های پیرامونی شان می گذارند، آگاه نیستند، اما برخی از آنها از ایجاد آشفتگی، به هم زدن کار های مردم و افسرده کردن آنها خشنود می شوند.
وجود یکی از این افراد در خانواده، دانشگاه و محیط کار مساوی است با ایجاد پیچیدگی های زیاد در روند کار، نزاع های بی مورد و بدتر از همه استرس.

اگر به قدر کافی با یک فرد با عملکرد بدخیم سرکرده باشید و اگر به اندازه کافی باهوش باشید، می توانید همه رفتارها و عکس العمل های آدمهای بد ذات را پیش بینی کنید و خودتان را برای مقابله با او آماده کنید.

 راهکار تعامل موثر با ادم بد ذات

رفتار با افراد بد ذات
 • هرگز اجازه ندهید آدم های شاکی از زمین و زمان شما را به دام بیندازند:

بعضی از آدم ها اصولا دوست دارند افراد مودب و با شخصیت را پیدا کنند و سر آنها را با شکوه و شکایت در مورد مشکلات شخصی خود به درد آورند. آنها که خود را آدم های ناکام و بدبختی می دانند، از تکنیک روانی بدی استفاده می کنند و سعی می کنند با القای بدبختی در ذهن دیگران، به خود بقبولانند که چون تنها بدبخت های عالم نیستند نباید زیاد سخت بگیرند. برای همین در اداره سر صحبت را با یک فرد موفق تر از خود باز می کنند و با به رخ کشیدن موفقیت های بعضی دیگر سعی می کنند حس یاس و بیهودگی را در بالادستی خود ایجاد کنند.

 • احساسات خود را کنترل کنید:

خشمگین شدن و دشنام دادن خیلی ساده است. اما تصور می کنید که به دنبال آن، ادم بد ذات چه می کند، آنها دقیقا دوست دارند شما به چنین ورطه ای بیفتید و کنترل خود را از دست بدهید. پس به یاد داشته باشید که همیشه در یک دعوا و مجادله، فردی که کنترل خود را از دست میدهد همیشه بازنده است.

 • جواب ابلهان مسلماً خاموشی است! :

اگر آدم روان پریشی در خیابان یقه شما را بگیرد و ادعا کند که شخصیت مهمی است آیا وقت می گذارید و برایش دلیل و برهان می آورید که افکارش هذیانی است؟! به همین صورت در محیط کار و تحصیل هم، سعی در ایجاد تفکر عقلانی و استدلال پذیر کردن بعضی ها غیر منطقی است.

 • برای خود حریم ایجاد کنید :

همیشه مجبور نیستید که به صورت رو در رو با افراد مشکل دار کار کنید. حتی اگر این فرد، یکی از همکار های شما در یک پروژه یا محل کار شما باشد، می توانید تعاملات خود را با وی محدود کنید و اگر لازم باشد با واسطه، کاری را به او محول کنید یا از او تحویل بگیرید.

 •  آنها  را پیش بینی کنید! :

اگر به قدر کافی با یک فرد با عملکرد بدخیم سرکرده باشید و اگر به اندازه کافی باهوش باشید، می توانید همه رفتارها و عکس العمل های او را پیش بینی کنید و خودتان را برای مقابله با او آماده کنید.

 • آدم های با تجربه نمی گذارند که هیچ چیز باعث محدود شدن سرخوشی و احساس خوشبختی در آنها شود:

خوشبختی یک چیز کاملا درونی است و خیلی وقت ها هیچ ربطی به جایگاه و شغلی و میزان درآمد شما ندارد. اما در این میان خیلی از ماها از نظر روانی نیاز داریم که تاییدیه دیگران را برای احساس خوشبختی داشته باشیم. یعنی تا مطمئن نشویم که چند نفر در محیط کار، خوشبختی و عملکرد ما را تایید نمی کنند، حس رضایت به ما دست نمی دهد. آن دسته از ما که نیازمند گرفتن این تاییدیه هستیم، همیشه نگرانیم  که پشت سر ما حرف هایی زده شود، گوش به زنگ می مانیم و سعی می کنیم متناسب با حرف ها و غیبت ها و انتظارات مردم عملکرد خود را تنظیم کنیم.

 • آدم های موفق عملگرا هستند و به جای تمرکز روی مشکلات روی راه حل ها کار می کنند. :

آدمهای بد ذات پیرامون شما، کاری جز فهرست کردن مشکلات بلد نیستند، اما این شما هستید که می توانید با چند کار کوچک یک تغییر در سازمان و محل کارتان ایجاد کنید. شما ممکن است نتوانید کل مشکلات را حل کنید، اما می توانید شرایط را قابل تحمل تر کنید.

 • ببخشید اما فراموش نکنید: بخشایش به این معنی است که شما علیرغم بی مهری شخصی، کینه و دشمنی را از ضمیر خود پاک کنید. در روند بخشایش، بیشترین کسی که سود می برد خود شمایید. چون احساس خوب بزرگ منشی به شما دست می دهد.
 • از نشخوارهای فکری پرهیز کنید : بعضی ها عادت دارند که اتفاقات منفی زندگیشان را مرتب با خودشان مرور کنند و بی مهری ها و خیانت های دیگران را به یاد آورند. ولی آدم های با تجربه موفق یاد گرفته اند که به این ورطه نیفتند.

رفتار با افراد دشوار – دکتر میر مهرداد پیدایی – احمد رحیمی

‫2 دیدگاه ها

 1. در مورد آدمهای بد ذات همین شعر بس که میگه :
  ذات بد نیـــــکو نـــگردد زانکه بنیـــــادش بد است
  تـربــیت ، نــا اهــل را چون گـــردکان بــر گـنبد است

  مـــایــه اصـل و نــــسب در گــــردش دوران زر است
  دائــــما خون میخورد تیـــغی که صاحب جوهر است

 2. یکی دیگه از ویژگی افراد بد ذات اینه که خیلی غیر قابل اعتمادند و واسه همین هیچ وقت بهشون نباید اعتماد کنید چون اونا اصلا عوض نمیشن و فقط میخان که شما رو بیارن پایین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا