سلامت خانوادهسلامت فرزندان

تربیت کودک از تولد تا پنج سالگی، بررسی نقش روابط، بازی و دیگر عوامل موثر

تربیت کودکان امری بسیار حیاتی و اصلی ترین دغدغه والدین است. پنج سال اول زندگی یک کودک نقش اساسی در شخصیت بزرگسالی کودکان دارد. رابطه شما با فرزندتان، تاثیر بسزایی در نحوه یادگیری و تربیت کودک دارد. در ادامه این مقاله به عوامل موثر در تربیت کودک در پنج سال اول زندگی او می پردازیم.


تعریف رشد در کودکان

رشد عبارتست از تمامی تغییرات فیزیکی، توانایی های یادگیری، مهارتهای اجتماعی، مهارت های احساسی، مهارت های رفتاری و ارتباطی، تفکرات و دیگر نیاز های اساسی در کودکان. تمامی این توانایی ها با هم در ارتباط هستند و بر یکدیگر تاثیر می گذارند.  برای داشتن یک کودک سالم و موفق باید تمام این توانایی ها را در کودک ارتقا دهیم.
در پنج سال اول زندگی، مغز کودک شما بیشتر و سریع تر از سال های آتی زندگی رشد می کند. تجربیات اولیه کودک شما – رابطه او با هر چیزی که میبیند و می شنود، لمس میکند و یا بو می کند و طعم هایی که مزه می کند- در مغز کودک شما تاثیر می گذارد و میلیون ها ارتباط در مغز او شکل میگیرد. پنج سال اول زندگی دقیقا زمانی است که پایه های اساسی یادگیری، سلامت و رفتار کودک شما در زندگی آینده او شکل می گیرد.
نوزادان به محض تولد آماده یادگیری هستند و مغز آنها از طریق تجربه رشد می یابد. بنابراین کودک شما نیاز به تجربه کردن و محرک های مغزی دارد. برای رشد کودک در پنج سال اول زندگی راه های زیادی وجود دارد. والدین در این پنج سال شانس زیادی برای تربیت کودکان سالم و نرمال دارند.

نقش روابط در تربیت کودک

روابط کودکان با اطرافیان آنها بر تمام حوزه های رشد آنها تاثیرگذار است. در واقع روابط کودکان مهمترین تجربه کودکان در محیط اطرافشان است. به کمک روابط، کودک در مورد محیط اطراف خود شناخت و تجربه بیشتری بدست می آورد.
از طریق روابط است که کودک شما می فهمد آیا محیط زندگی برایش امن و مطمئن است یا خیر؟ به او میفهماند چه چیزی دوست دارد و یا چه کسی را دوست دارد. به کودک خود دقت کنید! چه اتفاقی می افتد که او گریه می کند و یا می خندد و یا وحشت می کند؟
فرزند شما، با دیدن روابط اطرافیان خود با یکدیگر می آموزد چگونه با دیگران برخورد کند؟ اکثر ما در پنج سال اول زندگی خود یاد گرفته ایم که چگونه با شریک زندگی خود رفتار کنیم! دقت در رابطه اطرافیان پایه ای برای رشد ارتباطات، رفتار ها و مهارت های اجتماعی است.
مهمترین رابطه فرزندان با شما به عنوان مادر و پدر و یا سایر اعضای خانواده است. مربیان آموزشی و دیگر کسانی که در این پنج سال با فرزند شما سر و کار دارند بر روی تربیت کودک تاثیر گذارند.

نقش بازی در تربیت کودک

در سال های اولیه روش اصلی یادگیری و رشد کودک شما از طریق بازی است. بازی علاوه بر سرگرم کننده بودن فرصت مناسبی برای کشف، مشاهده، آزمایش، حل مشکلات و یادگیری نحوه استفاده از تجربیات است. اما او به حمایت و توجه شما در این دوره نیاز دارد. نکته مهم این است که شما به عنوان والدین فرزند باید تعادل بین کمک به او و اجازه دادن به او برای انجام کارهای خود را برقرار کنید. به این معنی که کودک گاهی اوقات اشتباه می کند. اینکه خود او متوجه اشتباهش شود و مشکل را برطرف سازد تاثیر مهمی در شناخت او از جهان و تربیت کودک دارد.زمان گذاشتن برای بازی، صحبت، گوش دادن و تعامل با کودک نکته ی اساسی در تربیت کودک است و مهارتهای مهم زندگی را به او یاد می دهد. این مهارتها شامل برقراری ارتباط، تفکر، حل مساله و بودن با دیگران است.

دیگر عوامل موثر در تربیت کودک

تغذیه سالم

غذای سالم انرژی و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد را به فرزندتان می رساند. غذا به کودک کمک می کند تا در مورد داشتن سلیقه و انتخاب آموزش ببیند. داشتن غذاهای سالم در کودکی پایه و اساس تغذیه سالم در بزرگسالی است و سلیقه غذایی کودکان را شکل می دهد.

فعالیت بدنی

فعال بودن جسمی فرزندان، مهارت های حرکتی آنها را توسعه می دهد. به او فرصت فکر کردن می دهد و باعث می شود جهان اطراف خود را به درستی بشناسد. بنابراین برای تربیت کودکی با مهارت های بالا به او فرصت بازی کردن در خانه و خارج از خانه را بدهید. اگر شما فردی کم تحرک هستید ممکن است فرزند شما از این رفتار شما الگو برداری کند و این اصلا برای او مناسب نیست.

سلامتی

سلامت بر روی رشد و تربیت کودک شما تاثیرگذار است. همه کودکان در طول زندگی خود دچار بیماری های سطحی و موقت مانند سرماخوردگی و سرفه می شوند. این بیماری ها تاثیر چندانی بر رشد فرزند شما ندارد. اما شرایط مزمن و بلند مدت می تواند به او آسیب برساند. پس در این حالت با مشاور و پرستار کودک در ارتباط باشید.

محله و جامعه

محل زندگی بر روی تربیت کودکان تاثیر گذار است. به عنوان مثال بهره مندی از روابط مثبت با دوستان و همسایگان،دسترسی به زمین های بازی، پارک ها، مغازه ها، مهد کودک ها، مدارس و مراکز بهداشتی و کتابخانه ها تاثیر مثبتی در شکل گیری شخصیت و تربیت کودک دارد.

سرعت رشد و توانایی های کودکان با هم متفاوت است. بنابراین والدین نباید فرزند خود را با دیگران مقایسه کنند و مدام احساس نگرانی و تنش خود را به فرزندشان منتقل کنند.

سخن آخر

برای داشتن کودکان موفق فقط سعی کنید به معنای واقعی پدر و مادر باشید و برای فرزند خود وقت بگذارید. همه ما اشتباه می کنیم و از طریق اشتباهاتمان تجربه کسب می کنیم پس در مواجه با اشتباهات کودکتان به درستی با او رفتار کنید. حقوق کودک و حریم شخصی او را به رسمیت بشناسید و کاری نکنید که در خانه احساس عدم امنیت داشته باشد ولی آزادی بیش از حد هم به او ندهید. همه چیز باید در تعادل کامل شکل بگیرد.سلامت جسمی و روانی بخش مهمی از تربیت کودک است و شما به عنوان پدر و مادر باید زمان لازم را برای تربیت فرزند خود داشته باشید. با بهره مندی از درک، صبر، تفکر و انرژی کودک خود را تربیت کنید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا