درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال ، روش های غیر تهاجمی،جراحی و درمان با لیزر

07/30/2018 | bichashk
درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال ، روش های غیر تهاجمی،جراحی و درمان با لیزر

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال بسیار دشوار است زیرا معمولا درمان های غیر جراحی موثر واقع نمی شوند. برای درمان کیست مویی شرایط بالینی بیمار و عمق کیست مویی باید در نظر گرفته شود و در نهایت نوع درمان مشخص می شود. روش درمان کیست مویی بستگی به نوع کیست، عمق کیست و تشخیص پزشک دارد.


استفاده از چسب فیبرین در درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

یکی از روش های درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال استفاده از چسب فیبرین است. این روش نیاز به یک جراحی سطحی دارد و برای کیست هایی با عمق خیلی کم و بدون آبسه که قبلا هرگز سابقه ابتلا به بیماری کیست مویی نداشته اند، استفاده می شود. قبل از شروع درمان، تمام موهای بین شکاف لگن را از بین می برند. این روش تحت یک بیهوشی موضعی انجام می شود و برای پیشگیری از آبسه، آنتی بیوتیک تجویز می شود.بعد از ضدعفونی پوست بوسیله آنتی سپتیک، بافت مو و گرانولیت با برش پوست رویی کیست برداشته می شود. این مرحله باید با دقت فراوان انجام شود تا کیست به طور کامل تخلیه شود. بعد از این مرحله کیست را با چسب فیبرین پر می کنند و تا زمانی که چسب خشک شود(حدود 2 دقیقه) به شدت محل را فشار می دهند.بعد از اتمام جراحی سطحی، محل سینوس پیلونیدال را با باند فشار می بندند. این باند 24 ساعت باقی می ماند و پس از آن برداشته می شود.
اگر کیست مویی

  • اولین بار باشد که ایجاد می شود،
  • سطحی و بدون آبسه باشد
  • تخلیه آن با دقت صورت گیرد

میزان موفقیت درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با این این روش 90 درصد تخمین زده می شود. داشتن شرایط فوق بسیار اهمیت دارد. درمان بیماری کیست مویی به شدت به شرایط بیماری وابسته است بنابراین به یاد داشته باشید که پیشگیری از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال به مراتب آسان تر از درمان است.

روش غیر تهاجمی درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

یک روش جدید غیر تهاجمی درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال درمان آندوسکوپی (EPSiT) است. این روش تحت یک بی حسی نخاعی و با استفاده از فیستولوسکوپ انجام می شود. در این روش می توان از طیف گسترده ای از دستگاه های آندوسکوپی و همچنین چاقو الکتریکی برای تخلیه و درمان کیست مویی استفاده کرد.

جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

در موارد حاد و مزمن سینوس پیلونیدال از روش جراحی که یک روش تهاجمی است، استفاده می شود. اصل اساسی در روش جراحی سینوس پیلونیدال، برداشتن کامل ضایعه از جمله کانال های جانبی آن است. این جراحی تحت بیهوشی موضعی انجام می شود. زیرا تشخیص میزان برداشت، عمق کیست مویی و کانال های آن قبل از جراحی دشوار است و نمیتوان مدت زمانی برای عمل تعیین کرد.

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با لیزر

تکنولوژی لیزر به درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال هم کمک کرده است. در روش درمان کیست مویی با لیزر دیگر نیازی به تیغ و چاقوی جراحی نیست و میزان خونریزی در حین عمل به دلیل مسدود شدن مویرگ های آسیب دیده بسیار کم است. در استفاده از لیزر در درمان سینوس پیلونیدال میزان درد بعد از عمل بسیار کاهش می یابد، بافت های ملتهب به صورت عمقی از بین می روند و در نتیجه احتمال عود مجدد بیماری به میزان قابل توجهی کاهش میاید. لیزر باعث آسان تر شدن فرآیند درمان برای بیمار می شود. البته هزینه درمان با لیزر ممکن است بیش از دیگر روش های درمان کیست مویی باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *