علائم بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال و علت بروز این بیماری چیست؟

07/07/2018 | bichashk
علائم بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال و علت بروز این بیماری چیست؟

بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یک بیماری نشیمنگاهی به ظاهر ساده است که البته درمان آن به سادگی ظاهرش نبوده و نیازمند اقدام درمانی غیر دارویی و جراحی برای بهبودی کامل و همیشگی است. این مشکل می‌تواند همانند یک جوش چرکی متورم و دردناک بروز نماید و در بسیاری موارد به دلیل داشتن اطلاعات غلط و یا ناآگاهی دستکاری و یا تخلیه شود که نه تنها به بهبودی آن کمکی نخواهد کرد، بلکه منجر به تشدید آسیب بافتی ناحیه و عفونت محل و بازگشت آن به شکل عمیق‌تر خواهد شد.
بسیاری از افراد مبتلا به این مشکل به دلیل شرم از معاینه و مشاهده توسط پزشک از مراجعه به موقع سر باز زده و در نهایت به دلیل برگشت بیماری با علایم آزاردهنده و مخل کننده زندگی مجبور به مراجعه به پزشک مربوطه خواهند شد.


بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست؟

کلمه سینوس به معنی کانال یا حفره بوده و می‌تواند در هر قسمتی از بدن بروز نماید. کیست مویی یا سینوس پیلونیدال (PNS) به صورت یک سوراخ کوچک، حفره یا گودال عمیق است که کمی بالاتر از خط انتهایی باسن و در نواحی اطراف استخوان دنبالچه قرار می‌گیرد. البته احتمال ایجاد این نوع کیست مویی در سایر قسمت‌های بدن مانند اطراف ناف، زیر بغل و عانه نیز وجود دارد.در واقع کیست مویی یک بیماری پوستی دارای کلافه مو است که می‌تواند با یک یا چند عدد دهانه‌ی کوچک به قسمت خارجی پوست سر باز کرده و البته با درد فراوانی همراه باشد. اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد در اکثر موارد این بیماری خوش خیم بوده و ندرتاً بدخیم و سرطانی خواهد بود.این امکان وجود دارد که این سینوس چرک کرده و عفونی شود. این حفره در صورت چرکی شدن می‌تواند محلی برای عفونت بافت سالم اطراف آن نیز باشد. با سر باز نمودن محل متورم عفونی ترشحات حاوی چرک و خون و همراه با بوی بد خارج خواهد شد. این بیماری بیشتر در افراد پر مو و مردان رخ خواهد داد.

علت بروز بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست؟

در حال حاضر علت دقیقی برای ابتلا به بیماری کیست مویی پیدا نشده است. اما شواهد نشان می‌دهد که برخی عوامل محیطی مانند تغییرات هورمونی بعد از بلوغ، رشد موها در محل و برخورد سطحی محل با لباس در مدت طولانی و نشستن بد شکل و بدون وقفه در طول شبانه روز در ایجاد این مشکل بی‌تأثیر نیستند.از طرفی در برخی موارد موهای ریز موجود در ناحیه مثل یک جسم خارجی تلقی شده و حمله سیستم ایمنی به محل باعث تحریک، تورم و قرمزی ناحیه می‌شود. برخی عوامل دیگر نیز می‌توانند احتمال ابتلا به این مشکل را تشدید کند که عبارت اند از:

 • شغل کارمندی و کم تحرک؛
 • چاقی؛
 • ضربه به ناحیه انتها کمری؛
 • سابقه‌ی خانوادگی؛
 • سوراخ مادرزادی انتهای ستون فقرات؛.
 • پر مویی؛
 • سن؛
 • پوشیدن مداوم لباس ‌تنگ و چسبان؛
 • بهداشت فردی نامناسب؛

علائم بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چیست؟

بیماری کیست مویی در ابتدا بدون علائم و نشانه و فقط به صورت یک گودی در سطح پوست ایجاد خواهد شد. معمولاً علائم ناگوار ناشی از کیست مویی در فرد پس از تحریک پوستی شدید و عفونت آن رخ خواهد داد. با چرکی شدن سینوس پیلونیدال یک کیست یا آبسه در محل ایجاد خواهد شد. از جمله نشانه های بیماری کیست مویی می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • احساس درد؛
 • تورم پوستی ناحیه؛
 • ترشحات چرکی بدبو و یا خونی؛
 • قرمزی ناحیه؛
 • موی خارج شده از محل؛
 • ظاهر شدن سوراخ در سطح پوست؛
 • تب؛
 • احساس رطوبت در محل؛

علائم ممکن می‌تواند در افراد مختلف متفاوت بوده و یا با شدت متغیری ایجاد شوند. همیشه همه علائم هم زمان بروز نکرده گاهی در اوایل ابتلا به بیماری علامتی دیده نخواهد شد. از طرفی احتمال پی بردن به سینوس پیلونیدال در ابتدای ماجرا یعنی زمانی‌که هنوز هیچ علائمی بروز نکرده نیز وجود دارد. گاهی علائم بیمار آن قدر پیچیده و شدید خواهد شد که فرد را از انجام کارهای عادی روزانه خود باز داشته و باعث اختلالاتی در نشستن و بلند شدن فرد و حتی اختلال خواب شود.

تشخیص کیست مویی یا سینوس پیلونیدال چگونه میسر خواهد شد؟

در اکثر مواقع این بیماری به راحتی با کمک مشاهده عینی توسط پزشک قابل تشخیص خواهد بود. اما علایم اولیه در برخی موارد آزار دهنده نبوده و چون مانند یک جوش بروز می‌کند، افراد لزومی برای مراجعه به پزشک ندیده و از پیگیری موضوع سر باز زده و تا به وجود آمدن مشکلات شدید صبر خواهند کرد.همین خودداری از مراجعه به موقع باعث پیشرفت آسیب بافتی ناحیه و بروز علایم دیگر در فرد خواهد شد که مراحل درمانی را کمی طولانی خواهد نمود. اگر در همان مراحل ابتدایی برای درمان اقدام شود دیگر فرد علایم آزار دهنده را تجربه نکرده و دچار رنج و ناراحتی ناشی از آن نخواهد شد.ممکن است پزشک برای تشخیص دقیق‌تر سؤالاتی را مطرح نماید که دقت در پاسخ‌دهی آن به شکل صحیح می‌تواند برای تشخیص کمک کننده باشد. در صورتی که شک به بیماری کیست مویی در فرد وجود داشت ولی علایم ظاهری آن برای تشخیص قطعی این مدعا کافی نبود تست‌های کمک تشخیصی دیگری مانند ام آر آی و  یا سنوگرافی از محل درخواست خواهد شد. با تشخیص به موقع این بیماری می‌توان از عفونی شدن آن و بروز علایم آزار دهنده دیگر جلوگیری نمود و پیش از تحمل هر گونه رنج و ناراحتی با درمان فوری به بهبود قطعی آن کمک کرد.

درمان بیماری کیست مویی و یا سینوس پیلونیدال چیست؟

پس از تشخیص قطعی بیماری کیست مویی در فرد تنها راه‌کار درمانی قطعی آن یعنی جراحی توسط پزشک معالج توصیه خواهد شد البته در صورت عفونی بودن محل آبسه ابتدا یک دوره درمان آنتی بیوتیک برای از بین رفتن چرک و التهاب تجویز می‌شود.هیچ یک از درمان‌های دارویی و یا خانگی و درمان‌های گیاهی که برای درمان بیماری کیست مویی استفاده می‌شوند به درمان قطعی آن نمی‌توانند کمک کنند و فقط جنبه حمایتی داشته و برای مدتی علایم بیماری را قطع نموده و دیر یا زود بیماری به شکل بدتری با علایم و عوارض بیشتری باز خواهند گشت. به یاد داشته باشید که پیشگیری از کیست مویی بسار راحت تر از درمان آن است.این جراحی می‌تواند به اشکال مختلف سنتی باز و بسته انجام شود ولی از آن جایی که جراحی سنتی این بیماری کمی دردناک و آزاردهنده خواهد بود و مراقبت بعد از آن از جهت پانسمان روزانه و نیاز به استراحت کمی مشکل است، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند با درد و علایم آزار دهنده کنار آمده و با روی آوردن به درمان‌های موقتی مانند گیاه درمانی و درمان آنتی بیوتیکی از انجام جراحی خودداری کنند.

اما امروزه با پیشرفت‌های بزرگی که در علم پزشکی به دست امده و با ابداع روش نوین لیزری دیگر ترس از جراحی و یا نگرانی‌های مربوط به جراحی سنتی مفهوم نخواهد داشت. فرد با کمک روش‌های نوین درمان کیست مویی با لیزر یک جراحی بدون درد و خونریزی و سرپایی را تجربه خواهد کرد.

با کمک اشعه لیزری عروق و اعصاب آسیب دیده حین جراحی ترمیم نسبی شده و مراحل بهبودی فرد بسیار کوتاه خواهد شد به شکلی که دیگر نیازی به استراحت طولانی مدت و یا محدودیت در فعالیت روزمره وجود نخواهد داشت. این روش نوین نیازی به پانسمان روزانه و تحمل مشکلات حین تعویض پانسمان ندارد.

بی نیازی به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن در بیمارستان و قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی بیمارستانی از دیگر مزایای این روش است که آن را نسبت به سایر جراحی‌های سنگین سنتی با تیغ یا چاقوی جراحی برتر می‌کند. روش جراحی لیزری این امکان را فرآهم می‌کند تا فرد در همان روز مراجعه طی یک الی دو ساعت اقدامات درمانی لازم را انجام داده و ترخیص شود و به خانه بازگشته و از روز بعدی بدون نیاز به حمایت و یا کمکی زندگی عادی خود را همانند قبل ادامه دهد.

همین مزایای فراوان باعث شده تا بیماران تمایل بیشتری به این روش نشان داده و به دلیل ترس از جراحی سنگین درمان قطعی بیماری خود را به تأخیر نیندازند. اما ناگفته نماند که لازم است افراد برای جلوگیری از بازگشت بیماری و بهودی قطعی خود همکاری لازم را داشته باشند.

باید تغییرات مطلوب و مؤثری در سبک و شیوه زندگی خود ایجاد کرده و از عوامل محرک بازگشت بیماری دوری کرده و همیشه موهای ناحیه را کوتاه نگه دارند. در نهایت با این تغییرات می‌توان انتظار یک درمان قطعی و صد در صدی را با روش نوین جراحی لیزری داشته و برای همیشه با کمترین عارضه و یا مشکل از این بیماری رها شد.

بازگشت فوری به محل کار بدون مشکل از روز بعد از عمل لیزری تمایل بسیاری از افرادی را که به سبب مشکلات روزمره قادر به صرف نمودن زمان زیاد برای طی شدن دوران بهبودی و بازگشت سلامت خود ندارد بر انگیخته و آن‌ها را به انتخاب این روش درمانی برای حل مشکل کیست مویی خود سوق می‌دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *