پیشگیری از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

07/24/2018 | bichashk
پیشگیری از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

متاسفانه برای پیشگیری از کیست مویی راه قطعی وجود ندارد. با این حال راه حل هایی وجود دارد که خطر ابتلا را کاهش می دهند. کیست مویی ضایعه ای است که در قسمت بالای شکاف باسن ایجاد می شود. این کیست اگرچه خطر چندانی ندارد، اما عفونت و درد آن ممکن است فرد را از انجام فعالیت های روزانه بازدارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری به مقاله بیماری کیست مویی مراجعه کنید. نکته مهم این است که بدانید بهداشت فردی مناسب مهم ترین راهکار در پیشگیری از کیست مویی و کاهش خطر ابتلا به این بیماری است. اگر از قرارگرفتن در برابر عوامل خطر ایجاد کیست مویی اجتناب کنید، تا حد زیادی از ابتلا به این بیماری در امان خواهید بود. در اینجا چند نکته برای پیشگیری از کیست مویی را برای شما بازگو می کنیم.


رعایت بهداشت فردی

اگرچه امروزه روش های جدیدی مانند درمان کیست مویی با لیزر به وجود آمده است اما هنوز هم پیشگیری از بیماری آسان تر از درمان کیست مویی است. اطمینان حاصل کنید که قسمت تحتانی ستون فقرات در ناحیه دنبالیچه همیشه تمیز باشد و هرگونه آلودگی را در این ناحیه از بین ببرید. برای پیشگیری از بیماری کیست مویی این ناحیه باید همیشه خشک و بدون رطوبت باشد. زیرا رطوبت باعث تجمع باکتری و میکروارگانیسم ها در این منطقه می شود.

نقش وزن سالم و متعادل در پیشگیری از کیست مویی

افرادی که دارای اضافه وزن هستند، به دلیل افزایش فشار و عمق شکاف بین لگنی مستعد ابتلا به کیست مویی هستند. اگر می خواهید این ریسک را از بین ببرید، با رژیم غذایی و ورزش منظم، وزن خود را در وضعیت متعادل و سالم نگه دارید.

اجتناب از نشستن طولانی مدت برای پیشگیری از کیست مویی

نشستن طولانی مدت یکی از دلایل اصلی ابتلا به کیست مویی به حساب می آید. نشستن طولانی مدت باعث ایجاد فشار ثابت در ناحیه دنبالیچه می شود. بنابراین برای پیشگیری از کیست مویی باید چندین بار در روز به مدت چند دقیقه در حالت ایستاده باشید. این کار باعث می شود کمی فشار خون در قسمت تحتانی ستون فقرات کاهش یابد.

شست و شو ناحیه دنبالیچه برای جلوگیری از کیست مویی

با استفاده از یک صابون ملایم به صورت روزانه قسمت بالای شکاف باسن را شست و شو دهید. همانطور که قبلا گفتیم این ناحیه باید خشک باشد و آلودگی نداشته باشد.

استفاده از لباس های سبک و گشاد

لباس زیر بسیار تنگ باعث میشود تا فشار در ناحیه دنبالیچه افزایش پیدا کند و این فشار ممکن است باعث ایجاد کیست مویی شود. در مواقع استراحت و در منزل از لباس های راحتی استفاده کنید و اجازه دهید خون به راحتی در بدن شما گردش داشته باشد. این کار علاوه بر پیشگیری از کیست مویی باعث جلوگیری از بسیاری مشکلات دیگر خواهد شد.

از بین بردن موهای زاید منطقه دنبالیچه

از بین بردن موهای زاید برای پیشگیری از کیست مویی و جلوگیری از عود بیماری پس از درمان موثر است. راه های زیادی برای از بین بردن موهای زاید وجود دارد. باید دقت کنید از روش هایی استفاده کنید که آلودگی کمتری به همراه دارد. زیرا آلودگی عامل مهمی در ایجاد کیست مویی است. از بین بردن موهای زاید با استفاده از ژیلت به علت احتمال بالای آلودگی روشی پر ریسک است در عوض استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زاید روش بهتر و مطمئن تری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *