سلامت جنسیسلامت خانوادهسلامت فرزندان

اصول مهم در تربیت جنسی کودکان زیر 7 سال

تربیت جنسی کودکان یکی از مسائل مهم در حوزه تربیت فرزندان است و لازم است که والدین توجه ویژه ای را نسبت به این مسئله اعمال کنند زیرا که بی شک این موضوع تاثیر زیادی در آینده فرزندشان خواهد داشت.


 12 اصل مهم برای تربیت جنسی کودکان زیر 7 سال :

آموزش جنسی کودکان
لازم است والدین  برای تربیت جنسی کودکان نکات زیر را رعایت نمایند:

اصل اول: تربیت جنسی کودکان، لازمه ی تربیت کامل

برخی از افراد فکر می کنند که در امر مسائل جنسی نباید اقدام خاصی را برای کودکان داشته باشند و برخی دیگر فکر می کنند هرچه کودکشان زودتر در منزل با این مسایل آشنا شود می تواند آسیب کمتری را در فرزندشان ایجاد کند. در صورتی که اگر والدین در مورد تربیت جنسی کودکان شان حساسیت به خرج ندهند، می توانند ناخواسته فرزندشان را دچار مشکل کنند. یکی از این مشکلات ممکن است بیداری زودهنگام مسائل جنسی در آنها باشد.

اصل دوم: مراقبت والدین در رابطه با خود (مناسبات جنسی)

یکی از اصول مهم تربیت جنسی کودکان زیر سن 7 سال، نحوه ی برخورد والدین با یکدیگر است. والدین باید در نوع برخوردی که با یکدیگر در حضور فرزندانشان دارند، حد و مرزهایی را رعایت کنند. کودکان باید متوجه دوست داشتن والدینشان و محبتی که بین پدر و مادرشان است، بشوند تا هم احساس امنیت کنند و هم اینکه محبت کردن به همسر را آموزش ببینند ولی باید این نوع  محبت بین والدین بسیار با برنامه و دقیق باشد تا حس کنجکاوی جنسی فرزندان را برانگیخته نکند. رسول خدا (ص) هم فرموده اند : اگر طفل شیرخوار شاهد روابط جنسی باشد و بعدها این طفل اگر از انحراف سر در آورد، پدر و مادر باید خود را در این انحراف مقصر بدانند.

والدین باید به نوع فیلم هایی که قرار است نگاه کنند نیز توجه کافی داشته باشند. رسانه ها تاثیر مهمی در پرورش کودکان می گذارند.

اصل سوم : خواب و استراحت

بهتر است از حدود 6 ماهگی محل خواب کودک از والدینش جدا شود. ولی باید اتاق خواب به گونه ای باشد که والدین بتوانند به راحتی صدای گریه ی کودک را بشنوند تا به نیازهایش رسیدگی کنند. همچنین والدین باید به کودکان یاد بدهند که هیچ گاه بدون در زدن و اجازه گرفتن وارد اتاق والدینشان نشوند.

اصل چهارم : شوخی و مزاح

والدین باید مراقب نوع شوخی هایی که با یکدیگر و در حضور فرزندشان می کنند، باشند. در این شوخی ها در حضور فرزندان باید نکات اخلاقی رعایت شود.

اصل پنجم: ارایش زوج ها برای یکدیگر

در اسلام آراستن زوج ها برای همدیگر مستحب است، ولی باز والدین باید رعایت مفاهیم اخلاقی در این زمینه را در حضور فرزندشان داشته باشند. مادران در زمانی که فرزندشان در کنارشان هستند بهتر است آرایش های غلیظ و نامتعادل را نداشته باشند.

مراقبت جنسی کودکان

اصل ششم : رعایت پوشش

والدین در زمان حضور فرزندشان باید در پوشش خود دقت کافی داشته باشند. در این اصل نیز باید تعادل رعایت شود. پوشش پدر و مادر نباید به گونه ای باشد که اندام های جنسی آنها را نشان بدهد. پوشیدن لباس های تنگ و کوتاه نیز به والدین توصیه نمی شود به ویژه در حضور فرزندشان با جنس مخالف.

اصل هفتم : تماشای فیلم

والدین باید به نوع فیلم هایی که قرار است نگاه کنند نیز توجه کافی داشته باشند. رسانه ها تاثیر مهمی در تربیت جنسی کودکان می گذارند.

اصل هشتم : مراقبت والدین در رابطه با فرزندان

والدین علاوه بر اینکه باید به نوع ارتباط خودشان با یکدیگر در حضور فرزندشان باشند، باید به مسائلی در رابطه با خود فرزندشان نیز توجه داشته باشند و با رعایت اصولی خاص با آنها رفتار کنند.

اصل نهم : شستشو تطهیر، پوشش و لباس

والدین در شستشوی فرزندان باید دقت کافی را داشته باشند. توجه داشته باشید که شستشوی کودکتان به گونه ای نباشد که نواحی جنسی اش به ویژه آلت تناسلی اش تحریک شود. در رابطه  با حمام کردن کودک هم باید به این نکته اشاره کرد که از سن 3 سالگی هر کودکی باید با والد جنس موافق خودش به حمام برود و اگر بنا به هر دلیلی این کار امکان پذیر نبود در صورتی می تواند با والد جنس مخالفش به حمام برود که لباس کامل بر تن والد باشد.

اصل دهم : ختنه

بهتر است ختنه نوزادان پسر در اولین فرصت و در روز های اولیه تولدش انجام شود. البته برای این کار حتما باید نظر پزشک متخصص نوزادان در نظر گرفته شود. بهترین زمان میتواند بین هفته اول تا چهارم تولد باشد تا آلت تناسلی نوزاد بیش از اندازه تحریک نشود.

اصل یازدهم : نوازش

پدر و مادر ها باید فرزندانشان را نوازش کنند تا از این طریق به آنها بفهمانند که دوستشان دارند ولی باید به این نکته نیز توجه  داشت که نواش هیچگاه در نواحی تناسلی فرزندتان و مناطقی که به عنوان نواحی جنسی به حساب می آید، نباشد.

اصل دوازدهم : دستکاری ها و لمس ها

باید از همان سنین پایین از حدود 4 سالگی به کودکان نواحی مخصوص بدنشان آموزش داده شود و به آنها گفته شود که چه کسانی می توانند به آن نواحی دست بزنند و چه کسانی نمی توانند زیرا این مورد تاثیر زیادی در تربیت جنسی کودکان دارد. همچنین باید از آنها خواست تا اگر کسی دیگر به این مناطق دست زد، فوراً به پدر و مادرشان اطلاع بدهند و از بیان این مسئله نزد والدینشان نترسند. والدین باید اطلاعات خود را در زمینه برخورد با کودکانی که با آلت تناسلی خود بازی می کنند را نیز، بالا ببرند.

منبع : نه ! به من دست نزن – زهرا سعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا