بیماری هابیماری های چشم

علت دوبینی چیست؟ آیا این اختلال دیداری می تواند خطرناک باشد؟

افرادی که دچار دوبینی هستند، چیزها را به صورت دو تصویر می بینند. این تصاویر از هم جدا هستند اما اغلب وضوح خوبی دارند. بروز این مشکل بینایی می تواند علل زیادی داشته باشد و معمولاً وقتی که یک چشم را می بندیم این مشکل از بین می رود. اگر شما دچار دوبینی شده اید باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید زیرا ممکن است علت ایجاد آن، یک بیماری زمینه ای خطرناک باشد.


علل ایجاد دوبینی

علت دوبینی
شایع ترین علل ایجاد دوبینی ،ضعف یا فلج یک یا چند عضله است که چشم ها را تحت کنترل خود دارند. حرکت چشمی که دچار مشکل شده است مختل شده و باعث لوچ شدن چشم می گردد. دو منظره مختلف از یک شی به سیستم بینایی می رسد و مغز نمی تواند آنها را با هم ترکیب کند. کج کردن سر ممکن است تا حدودی باعث برطرف شدن این مشکل شود. با این حال تمام انواع لوچی های چشم باعث بروز این اختلال نمی شوند. بسیاری از بیماری های خطرناک که مغز و سیستم عصبی را گرفتار می کنند ممکن است باعث اختلال در حرکات چشم و در نتیجه منجر به بروز این اختلال بینایی شوند. علل بالقوه ایجاد این وضعیت عبارتند از : بیماری ام اس، ضربات وارده به سر، تومور های مغزی، بزرگ شدن و باد کردن یک شریان در داخل جمجمه به علت ضعف دیواره شریان. در افراد مسن تر، اختلال در حرکت چشم که باعث دو بینی می شود ممکن است بر اثر وجود بیماری دیابت باشد و یا اینکه ممکن است بر اثر تصلب شرائین و بالا بودن فشار خون این وضعیت پدید آید. خیلی به ندرت ممکن است دوبینی بر اثر وجود یک غده ( تومور ) و یا لخته خون در پشت یکی از چشم ها ایجاد شود که حرکت طبیعی چشم را مختل می سازد.

نحوه تشخیص دوبینی

تشخیص دوبینی
پزشک ممکن است از شما بخواهد که در هر بار یکی از چشمهایتان را ببندید تا ببیند که آیا دوبینی از بین می رود یا خیر. همچنین ممکن است از شما بپرسد که آیا دو تصویر ایجاد شده در کنار هم هستند و یا روی یکدیگر می افتند. پزشک احتملاً نحوه حرکت چشم ها را بررسی می کند تا ببیند آیا ضعف یا فلج عضلات چشم وجود دارند همچنین آزمایش های ویژه بینایی را برای شناسایی ضعف حرکات چشم انجام می دهد.اگر دو بینی بطور ناگهانی ایجاد شده باشد و یا اگر هیچ علت مشخصی یافت نشود، ممکن است اقدام به گرفتن سی تی اسکن و یا ام آر آی شود تا هرگونه ناهنجاری در کاسه چشم و یا مغز مشخص گردد. همچنین یک معاینه عصبی انجام خواهد شد.

بسیاری از بیماری های خطرناک که مغز و سیستم عصبی را گرفتار می کنند ممکن است باعث اختلال در حرکات چشم و در نتیجه منجر به بروز دوبینی شوند. خیلی به ندرت ممکن است این اختلال بینایی بر اثر وجود یک غده ( تومور ) و یا لخته خون در پشت یکی از چشم ها ایجاد شود که حرکت طبیعی چشم را مختل می سازد.

نحوه درمان دوبینی

درمان دوبینیدرمان دوبینی بستگی به علت زمینه ایجاد آن دارد. یک اختلال جدی مثل وجود یک آنوریسم ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. دوبینی ای که بر اثر مرض قند ایجاد شده باشد معمولاً بعد از مدتی از بین می رود. در غیر این صورت ممکن است پزشک به شما توصیه نماید که مدتی روی یک چشم تان پارچه ای قرار داده و آن را ببندید تا از ایجاد دو تصویر جلوگیری نمایید. اگر این مشکل بینایی به مدت زیادی باقی بماند ممکن است نیاز به عمل جراحی برای تنظیم عضلات چشم وجود داشته باشد.

راهنمای پزشکی خانواده بیماری های چشم، گوش، حلق و بینی – تالیف : دکتر تونی اسمیت و ترجمه دکتر فرهاد همت خواه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا