ارتقای شغلیروابط عمومیموفقیت

با افراد بی مسئولیت و بی نظم در محیط کاری چگونه رفتار کنیم ؟

افراد بی مسئولیت مستقیما روی روند کار و زندگی تاثیر می گذارند آنها با عدم توجه به کار و غیر جدی گرفتن آن باعث کاهش پیشرفت شده و کار را مختل می کنند. افراد بی نظم، با اخلال، کارشکنی و تمرد باعث بی نظمی و به هم ریختگی امور می شوند. این افراد غالبا غایبند یا تاخیر دارند و با همکاران خود و مراجعان درگیر می شوند ، اعتنایی به حرف های دیگران نمی کنند و قوانین و مقررات کاری را بی اهمیت می شمارند.


افراد بی مسئولیت

بی مسئولیتی
افراد بی مسئولیت، همیشه از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند و به اطرافیانشان آسیب رسانده و حتی در امور کاری منجر به عدم موفقیت تلاش دیگر کارمندان هم خواهند شد. البته افراد بی نظم هم رفتارهای مشابه با این افراد دارند. ولی تفاوت هایی میان این افراد وجود دارد. شما ممکن است در هر مکانی با افراد بی مسئولیت روبه رو شوید. وجود افراد بی نظم و بی مسئولیت باعث عدم تعادل و توازن در کارها خواهد شد.

راهکارهای تعامل موثر با افراد بی مسئولیت

رفتار با افراد بی مسئولیت
راهکارهای مقابله با افراد بی مسئولیت برای بهبود اوضاع به مدیران کمک خواهد کرد تا بتوانند با این آفت کاری مقابله کنند. البته در برخی از موارد هم چشم پوشی از بی مسئولیتی و یا نادیده گرفتن آن باعث بر هم خوردن نظم کاری می شود.گام اول برای مقابله با افراد بی مسئولیت رفتار خود مدیران است. مدیران باید همیشه استانداردهای کاری و اخلاقی را برای کارمندان تکرار و بازگو کنند. اگر مدیری کار را جدی نگیرد کارمندان هم آن را جدی نخواهند گرفت. اگر مدیریت مسئولیت پذیر نباشد نباید از کارمندان توقع انجام کارها را داشته باشد.گام دوم به کارکنان سیاست های کاری را یادآور شوید. شما باید به افراد بی مسئولیت همیشه بی مسئولیتی آنها را تذکر دهید. مثلا به آنها فرصت دهید تا رفتار غیر مسئولانه خود را اصلاح کنند. در سیاست های کاری نظم و انضباط از اهمیت بالایی برخوردار است که مسئولیت پذیری هم جزء آنهاست. به کارمندان یادآوری کنید که بی مسئولیتی آنها ممکن است باعث عدم همکاری شما با آنها شود بنابراین تا حد امکان به افراد بی مسئولیت تذکر دهید.گام سوم اگر افراد بی مسئولیت یا کارمندانی که کار را هنوز جدی نگرفته اند زیاد شدند باید یک جلسه کاری ترتیب داده و بی مسئولیتی را به صورت جمعی به آنها تذکر دهید. این کار تأثیر بیشتری دارد. به کارمندان تذکر دهید که عدم همکاری صحیح آنها منجر به مختل شدن نوع کسب و کار خواهد شد و اثر سوء در روند کار خواهد داشت. تاخیر داشتن کارمندان یکی از نشانه های بی  مسئولیتی آنهاست. نظم و انضباط در رفت و آمد بسیار مهم است بنابراین کاری که مدیران باید انجام دهند تذکرات جدی است.مدیران باید همیشه استانداردهای کاری و اخلاقی را برای کارمندان تکرار و بازگو کنند. اگر مدیری کار را جدی نگیرد کارمندان هم آن را جدی نخواهند گرفت. اگر مدیریت مسئولیت پذیر نباشد نباید از کارمندان توقع انجام کارها را داشته باشد.مدیران باید همیشه استانداردهای کاری و اخلاقی را برای کارمندان تکرار و بازگو کنند.

مدیران باید همیشه استانداردهای کاری و اخلاقی را برای کارمندان تکرار و بازگو کنند. اگر مدیری کار را جدی نگیرد کارمندان هم آن را جدی نخواهند گرفت. اگر مدیریت مسئولیت پذیر نباشد نباید از کارمندان توقع انجام کارها را داشته باشد.

گام چهارم از کارمندان بخواهید علت بی مسئول بودن خود را توضیح دهند گاهی اوقات ممکن است عدم رضایت کارمندان از کار باعث بی مسئولیتی آنها شود. از خود کارمندان راهکار بخواهید. شاید باید بیشتر از همیشه حواستان به کارمندان باشد. طرح ها و برنامه های کاری شما مستقیما روی روند کاری کارمندان اثر می گذارد. بنابراین باید انتظارات خود را از کارمندان روشن کنید و متقابلا انتظاراتی که آنها از شما دارند.

افراد بی نظم

افراد بی نظم
طبق تحقیقات به عمل آمده افراد بی نظم افرادی هستند که اغلب از کار خود دلسرد هستند، به بهانه های متفاوت از زیر کار فرار می کنند، این افراد اغلب فراموش کار بوده و کارهای محوله را چند بار تکرار می کنند. در اکثر موارد افراد بی نظم مسئولیت های خود را به دوش همکاران واگذار می کنند. از دیگر ویژگی های افراد بی نظم دروغگو بودن آنها است. این افراد خیلی بهانه گیر و پرخاشگر هستند.

راهکارهای تعامل با افراد بی نظم

کارمند بی نظم
گروهی، انضباط در کار را قدرتی می دانند که باید در سازمان وجود داشته باشد، تا بتوان به وسیله آن کارکنانی را که قوانین و مقررات را زیر پا می گذارند مانند افراد بی نظم، تنبیه کرد. گروهی نیز انضباط را وجود شرایط خاص در سازمان تعریف کرده اند که کارکنان را ملزم می کند رفتاری معقول و مقبول در چارچوب قوانین و مقررات سازمان داشته باشند و گروه سوم نیز معتقدند انضباط ابزاری است که سرپرست از آن برای اصلاح رفتار نامطلوب مثلا برای کنترل افراد بی نظم  و همچنین افراد بی مسئولیت استفاده می کند. سه راهکار ساده زیر برای تعامل با افراد بی نظم پیشنهاد می گردد:
  1. دلیل بی نظمی و پریشانی افراد بی نظم را بیابید: بدین معنا که فکر کنید ببینید چه چیزی باعث آزار ذهنی شما شده است و باعث شده به کارمند بگویید بدقلق!رفتارهای افراد بی نظم را پیش خود تجزیه و تحلیل کنید و آن را با معیارهای شخصی بسنجید تا ریشه مشکل را بیابید. اول باید صورت مساله را به صورت واضح داشته باشید ، بعد راجع به راهکارها بیندیشید.
  2. در برابر افراد بی نظم جبهه نگیرید: بدترین اتفاقی که می تواند در این مسیر رخ دهد، جبهه گیری شما در برابر کارمند بدقلق و  افراد بی نظم است. اینکه مثل خودش رفتار کنید، مثل خودش عصبانی شوید، مثل خودش گیر بدهید و حتی در پی انتقام باشید. این اقدامات و مقابله به مثل ها نه تنها آب روی آتش ریختن نیست که آتش زیر خاکستر را شعله ور می کند. از اقدامات و عصبانیت های آنی در مقابل افراد بی نظم به شدت پرهیز کنید تا بتوانید در فضایی آرام با او صحبت کنید.  برای صحبت با افراد بی نظم زمان بگذارید. تنبیه و جریمه بدترین و صحبت و گفتگو بهترین راهکار برای همساز کردن کارمند بدقلق و افراد بی نظم است.
  3.  نظم را در فهرست مرخصی های ارزیابی افراد بی نظم قرار دهید و نتیجه را به طور مستمر بازخورد دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا