اختلالات روحی و روانیبیماری هابیماری های مغز و اعصابروش های درمان نوینسردرد و میگرن

نوروفیدبک چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟ آیا واقعا این روش درمانی، معجزه می کند؟

بازخورد عصبی یا نوروفیدبک، روش درمانی جدیدی است که طی آن انسان یاد می گیرد بدون مصرف دارو و تحمل عوارض آن به درمان بیماری های خود بپردازد. اگر این روش درمانی فرا گیرید هرگز فراموش نخواهید کرد. نوروفیدبک مانند یک آینه عمل کرده و به شما یاد خواهد داد که چگونه امواج مغز خود را در بهترین حالت تنظیم کنید همچنین کسانی که می خواهند قدرت تفکر خود را افزایش دهند می توانند از این روش درمانی بهره ببرند.


نوروفیدبک چیست و چگونه کار می کند؟

نوروفیدبک را می توان نوعی فیدبک تعریف نمود که با استفاده از ثبت امواج الکتریکی مغز و دادن بازخورد به فرد، نوعی خود تنظیمی را به فرد آموزش میدهد. این بازخورد یا فیدبک از طریق صدا یا تصویر به فرد منتقل می شود و از این طریق فرد متوجه تغییرات در فعالیت های مغزی خود خواهد شد. در این حالت کنترل بازی های کامپیوتری تنها با استفاده از امواج مغز شخص صورت می گیرد.در روش درمانی نوروفیدبک، حسگر هایی که الکترود نامیده می شوند بر روی پوست سر بیمار قرار می گیرند و از این طریق فعالیت های مغز را ثبت خواهند نمود، زمانی که مغز اطلاعاتی در مورد فعالیت های خود داشته باشد توانایی زیادی برای تغییر کردن پیدا می کند و با بالا و پایین رفتن امواج مغز سعی می کند، سطح فعالیت های خود را تغییر دهد تا به فرم دلخواه خود برسد.

نوروفیدبک چه کاربردی دارد؟

درمان با نوروفیدبک

نوروفیدبک قادر است امواج مغز را که در اثر افسردگی، اضطراب،وسواس، میگرن و … به هم ریخته است را به حالت طبیعی درآورد. از جمله بیماری هایی که می توان با استفاده از نوروفیدبک به درمان آنها پرداخت می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • بیش فعالی / کم توجهی : حدود 85% از کودکان مبتلا به این بیماری از این طریق درمان شده اند.
 • اضطراب: درمان اضطراب از اولین مواردی بود که به این روش درمانی پاسخ داد حدود 90% از افراد مبتلا به اضطراب از این طریق درمان شده اند.
 • ناتوانی یادگیری: فیدبک پس از یک دوره درمانی به طور کامل این مشکل را رفع می نماید.
 • اختلال خواب: اولین تغییری که مراجعین به روش درمانی احساس خواهند نمود تنظیم شدن خوابشان می باشد.
 • آسیب مغزی: نوروفیدبک می تواند مشکلات مربوط به آسیب یا سکته های مغزی را درمان نماید که جمله ی این مشکلات می توانیم به سرگیجه،حواس پرتی، اضطراب، افسردگی اشاره کنیم.

از دیگر بیماری هایی که نوروفیدبک در درمان آنها موثر است میتوانیم به تعریق دستها،درد مزمن، بیماری صرع،یبوست، میگرن،چاقی، اوتیسم،آسم و …. اشاره کنیم.

عوارض نوروفیدبک

تا به حال هیچ عوارض جانبی برای این روش درمانی گزارش نشده است زیرا که این روش کاملا ایمن بوده و امواج و سیگنالی را وارد مغز نمی کند بلکه اطلاعات مغز را ثبت خواهد نمود.تنها در مواردی ممکن است به درمان پاسخ صحیحی ندهد. همچنین می توان گفت این روش درمانی عوارض جانبی مصرف دارو را ندارد اما نباید آن را روشی ضد دارو نامید، بلکه این روش در اغلب موارد همراه با مصرف دارو مورد استفاده قرار می گیرد.

نوروفیدبک مانند یک آینه عمل کرده و به شما یاد خواهد داد که چگونه امواج مغز خود را در بهترین حالت تنظیم کنید همچنین کسانی که می خواهند قدرت تفکر خود را افزایش دهند می توانند از این روش درمانی بهره ببرند.

قیمت نوروفیدبک در ایران

نوروفیدبک یک دستگاه بسیار پیشرفته و گرانی است و با توجه به اینکه هر جلسه از درمان نیاز به نیم ساعت تا یک ساعت استفاده از دستگاه دارد هزینه زیادی را در برمی گیرد. نرخ این روش درمان بر اساس تعداد جلسات مورد نیاز و زمان هر جلسه ، توسط اداره های دولتی تعیین شده است و مسلما هزینه ی این روش درمانی در پایتخت بیشتر خواهد بود.
درمان اوتیسم با نوروفیدبک

میزان موفقیت نوروفیدبک چه قدر است؟

جهت درمان با استفاده از نوروفیدبک می توان اظهار نمود در صورتی که مشکل به درستی شناسایی شده و مشخص شود نوروفیدبک به تنهایی قادر به حل مشکل است، می توان این را اطمینان داد که به احتمال 100 درصد مشکل را حل نماید اما مشکلات عصبی تنها ناشی از یک عامل اصلی نیستند بلکه جمعی از عوامل موجب یک بیماری عصبی می شوند به طور مثال در اختلال بیش فعالی عوامل گوناگونی از جمله نامتعادل شدن آهن، سرب و هورمون های رشد در ایجاد این مشکل دست دارند همچنین این اختلال بدون همکاری خانواده قابل درمان نیست از همین روی برای موفقیت در روش درمانی نوروفیدبک لازم است روش های گوناگونی همراه با هم به درمان بیماری بپردازند.

مزایای نوروفیدبک چیست ؟

از مهمترین مزیت های این روش درمانی می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • عدم مصرف دارو تحمل عوارض آن
 • روشی کم تهاجمی بدون درد و خونریزی
 • آسان تر بودن تحمل این روش برای کودکان
 • این درمان خیلی سریع موجب تغییر رفتار فرد خواهد شد.
 • اثرات درمانی پایدار
 • موجب تنظیم کل فعالیت های مغز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا