بیماری هابیماری های پوست و مو

علل و علائم بروز لک و پیس ( ویتیلیگو ) و روش درمان آن

افرادی که دچار لک و پیس یا ویتیلیگو هستند دارای لک های پوستی کمرنگی می باشند که به خاطر از دست دادن رنگدانه پوست یعنی ملانین ایجاد شده است. این وضعیت در افرادی که دارای پوست تیره هستند به صورت مشخص تری دیده می شود.
در حدود نیمی از موارد ویتیلیگو در سنین قبل از 20 سالگی ایجاد می شود. این وضعیت باعث ناراحتی بدنی نمی شود اما بعضی از افراد از اینکه پوستشان دچار تغییر رنگ شده است ناراحت شده و خجالت می کشند.


علل بروز لک و پیس

علت لک و پیس
تصور می شود که لک و پیس یا ویتیلیگو یک بیماری خود ایمنی می باشد یعنی بدن آنتی بادی هایی می سازد که به بافت های خود بدن صدمه می رساند. در این بیمار، آنتی بادی های سلول های پوست که تولید ملانین می کنند را از بین می برند. از هر سه نفری که دچار ویتیلیگو می شود یک نفر دارای سابقه فامیلی این بیماری می باشد. به همین میزان نیز در این افراد سابقه فامیلی یک نوع دیگر بیماری خود ایمنی مثل کم خونی پرنی سیوز وجود دارد.

علائم لک و پیس

علائم لک و پیس
از دست دادن رنگ پوست به تدریج انجام می شود و چندین ماه و یا حتی چندین سال طول می کشد.مهم ترین علائم لک و پیس عبارتند از :
  • ایجاد لکه های در پوست که رنگدانه آنها از دست رفته است. این لکه ها در هر جایی از بدن ممکن است رخ دهند اما بیشتر در صورت و دست ها ایجاد می شوند.
  • در بعضی موارد ویتیلیگو، موهای قسمت های مبتلا نیز سفید می شوند زیرا رنگدانه فولیکول موها نیز از بین می رود. در اکثر افرادی که دچار ویتیلیگو می شوند، لکه های پوستی به طور قرینه در بدن ایجاد می شوند.

نحوه درمان لک و پیس

درمان لک و پیس
تشخیص ویتیلیگو معمولاً واضح و راحت می باشد اما پزشک برای اینکه بیماری دیگری به نام پیتیریازیس ورسیکالر که یک بیماری قارچی می باشد و باعث بروز لکه های بی رنگ می شود را از بیماری ویتیلیگو افتراق دهد، اقدام به انجام یک آزمایش پوستی می نماید. آزمایش خون نیز انجام می شود تا پزشک مطمئن شود که دچار بیماری خود ایمنی دیگری نیستید.

باید بگوییم هیچ معالجه قطعی و دائمی برای درمان ویتیلیگو وجود ندارد و اغلب لک و پیس های بی رنگ ایجاد شده بر روی سطح پوست به تدریج بزرگ تر می شوند.

در ویتیلیگوی خفیف، مناطقی که دچار بی رنگی شده اند را می توان با مواد آرایشی، مخفی نمود. هیچ درمان دیگری برای این موارد نیاز نمی باشد. مناطق بی رنگ شده پوست نمی توانند در مقابل آفتاب برنزه شوند بنابراین شما باید از در معرض نور خورشید قرار گرفتن پرهیز نمایید و از کرم های ضد آفتاب به طور دائم استفاده نمایید.
فتوتراپی با استفاده از اشعه ماورا بنفش می تواند کمک کننده باشد اما چندین ماه طول می کشد تا اثر خود را بگذارد. قبل از انجام فتوتراپی به شما داروی پسورالن داده می شود تا حساسیت پوستتان به نور افزایش پیدا کند.
گاهی اوقات بعضی از افراد ممکن است بطور شدیدی دچار لک و پیس شوند و تقریباً تمام پوست بدنشان بی رنگ می شود. در این موارد می توان قسمت های که بی رنگ نشده اند را با مواد رنگبر، بی رنگ نموده تا تمام پوست بدن بطور یکنواخت بی رنگ باشد.

عاقبت بیماران لک و پیس

ویتیلیگو
باید بگوییم هیچ معالجه قطعی و دائمی برای درمان ویتیلیگو وجود ندارد و اغلب لک و پیس های بی رنگ ایجاد شده بر روی سطح پوست به تدریج بزرگ تر می شوند. با این حال از هر ده نفری که به این بیماری دچار می شود، سه نفر آنها به طور خود به خودی و بدون درمان، دوباره رنگ پوست شان به حالت طبیعی اولیه اش باز می گردد.برگرفته از کتاب: بیماری های پوست و مو – تالیف : دکتر تونی اسمیت – دکتر فرهاد همت خواه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا