سبک زندگیمد و زیبایی

رشد مو با آب برنج

آیا واقعاً آب برنج می‌تواند به رشد موها کمک کند؟

استفاده از آب برنج به عنوان یک روش نوین برای بهبود سلامت مو شهرت یافته است. با این حال، علی‌رغم محبوبیت فزاینده‌اش در فضای مجازی، برخی از کارشناسان بر این باورند که این روش ساده برای تقویت رشد مو به اندازه‌ای که تصور می‌شود مؤثر نیست. در ادامه به بررسی نظرات متخصصان پوست در مورد این روش محبوب که در شبکه‌های اجتماعی رواج دارد میپردازیم.

کاربران شبکه‌های اجتماعی مانند تیک‌تاک، بر این عقیده‌اند که شستشوی مو با آب نشاسته‌ای و کدر حاصل از خیساندن یا شستن برنج به رشد و ترمیم موهای آسیب‌دیده کمک می‌کند.

همچنین، این موضوع توجه عمومی را در فضای مجازی به خود جلب کرده است. شایان ذکر است  ویدیوهایی که تحت برچسب ‘آب برنج’ در پلتفرم تیک‌تاک منتشر شده‌اند، بیش از 986 میلیون بازدید داشته‌اند.

با توجه به علاقه‌ای که به استفاده از آب برنج برای بهبود سلامت مو وجود دارد، روش‌ها و کاربردهای این رویه در میان افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد آب برنج را برای مدتی رها می‌کنند تا تخمیر شود، گاهی اوقات با اضافه کردن پوست مرکبات برای کاهش بوی نامطبوع آن. در حالی که برخی روزانه از این ترکیب استفاده می‌کنند، دیگران ترجیح می‌دهند فقط ماهی یک بار از آن بهره بگیرند.

عموماً، افرادی که از این روش برای مراقبت از موهای خود استفاده می‌کنند، ادعا می‌کنند که این کار می‌تواند موهای آن‌ها را به موهایی ابریشمی و سالم تبدیل کند، اما نظر متخصصان پوست در این زمینه متفاوت است. دکتر دیردره هوپر، متخصص پوست مجاز، تأکید می‌کند که اگرچه برنج دارای مواد مغذی فراوانی است، اما این به معنای بهبود خودکار وضعیت موهای افراد نیست. او می‌گوید که فرض بر این است که چیزی که برای خوردن است، می‌تواند بر موها که سلول‌های مرده هستند، تأثیر بگذارد و تغییراتی ایجاد کند، اما این یک اشتباه است.

تحقیقات علمی موجود تاکنون شواهد کافی برای پشتیبانی از ادعاهای مرتبط با فواید استفاده از آب برنج برای سلامت مو ارائه نمی‌کنند.

آب برنج از هزاران سال پیش توسط مردمی که در چندین کشور آسیایی زندگی می‌کنند، مورد استفاده قرار گرفته است. بسیاری از پست‌های شبکه‌های اجتماعی، زنان یائو در چین را به خاطر استفاده از آب برنج تخمیر شده برای موهای فوق‌العاده بلندشان به عنوان پایه‌گذار این تکنیک معرفی می‌کنند. همچنین این روش با زنان ژاپنی حدود سال 1000 مرتبط است که موهای خود را با یو-سو-رو، یا آب برنج شسته شده، شانه می‌کردند.

اگر چه برنج خود حاوی مواد مغذی مانند منیزیم، آهن، اسید فولیک، تیامین و نیاسین است. و آب برنج دارای فنول‌ها است که ممکن است در درمان آلوپسی آره‌آتا مفید باشد با این حال، کارشناسان می‌گویند هنوز شواهد کافی برای اثبات اینکه آب برنج به سلامت مو کمک می‌کند، وجود ندارد. در واقع، برای برخی افراد، ممکن است نتیجه ی عکس را به بار بیاورد.

با تاریخچه‌ی طولانی و طرفداران پر و پا قرص آن در حال حاضر، افراد زیادی شواهد تجربی دارند که استفاده از آب برنج سلامت موهای آن‌ها را بهبود بخشیده است.

ممکن است که فواید نسبت داده شده به آب برنج در واقع به دلیل عوامل دیگری باشد.

یکی از دلایل احتمالی که می‌توان برای این موضوع مطرح کرد، رژیم غذایی است. افرادی که به طور سنتی از آب برنج برای شستشوی موهای خود استفاده می‌کردند، اغلب رژیم‌های غذایی سالم‌تری داشته‌اند، مانند آنچه در مناطق بلو زون(مناطقی که مردم آن سلامتی و عمر درازی دارند) مشاهده می‌شود. به گفته هوپر، موهای ابریشمی که در میان زنان یائو و دیگران دیده می‌شود، ممکن است نتیجه رژیم غذایی یا جنبه‌های دیگر سبک زندگی آن‌ها باشد تا از شستشو با آب برنج تخمیر شده. علاوه بر این، ممکن است برخی افراد شستشوی مو با آب برنج را با استفاده از عصاره معدنی سبوس برنج اشتباه گرفته باشند که ماده‌ای است یافت شده در برخی محصولات مراقبت از مو و می‌تواند به رشد بهتر موها کمک کند.

استفاده از آب برنج ممکن است برای پوست سر مضر باشد، زیرا این ماده به طور خاص برای پوست سر فرموله نشده است. بنابراین، نمی‌توان انتظار داشت که این ماده به طور یکنواخت و موثر بر روی فولیکول‌های مو یا ساقه مو تأثیر بگذارد.

در یکی از مرور هایی که در مقاله که در سال 2022 منتشر شد داشته اییم ، ده مطالعه در زمینه عصاره معدنی سبوس برنج مورد بررسی قرار گرفته است. محققان به این نتیجه رسیدند که عصاره معدنی سبوس برنج می‌تواند مدت زمان فاز آناژن فولیکول مو، که مرحله رشد فولیکول است، را طولانی‌تر کند. با این حال، کارشناسان هشدار داده اند که عصاره معدنی سبوس برنج که در محصولات مراقبت از مو به کار برده می‌شود با آب برنج خانگی متفاوت است. در واقع، سبوس برنج در فرآیند فرزکاری برداشته می‌شود، به این معنی که تا زمان رسیدن برنج به فروشگاه‌ها، این قسمت از برنج حذف شده است..بنابراین، در حالی که استفاده از عصاره معدنی سبوس برنج برای سلامت مو امیدوارکننده به نظر می‌رسد، مقایسه آن با آب برنج تهیه شده از برنج فرآوری شده، بر اساس شواهد علمی موجود، کاربردی و ارزشمند نیست.

توصیه‌های مراقبت از مو از سوی متخصصان حوزه بهداشت و درمان

  • مانند دیگر روندها و توصیه‌های سلامتی که در اینترنت محبوب می‌شوند، افراد باید قبل از اینکه در روند استفاده از آب برنج مشارکت کنند احتیاط و مشاوره های لازم با پزشک را نادیده نگیرند.
  • علاقه به ظاهر موهای فرد دیگری الزاماً به این معنا نیست که روش مورد استفاده آن‌ها برای موهای شما نیز موثر خواهد بود. با توجه به تنوع و تفاوت‌های قابل توجه در بافت و خصوصیات موهای هر فرد، تعمیم یک روش یا درمان خاص به همه افراد می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.
  • با توجه به دسترسی آسان هر فرد به مو، پوست و ناخن‌های خود، گاهی اوقات فراموش می‌شود که این اعضا بخشی از ساختار بیولوژیکی بدن ما هستند. اگرچه امکان تغییر و بهبود این اعضا وجود دارد، لازم است توجه داشت که شواهد علمی و فاکتورهای متعددی در تعیین چگونگی عملکرد و واکنش آن‌ها به درمان‌های مختلف نقش دارند.
  • اگر کسی می‌خواهد سلامت موهای خود را بهبود بخشد یا رشد مو را تقویت کند، تغییرات سبک زندگی مانند کاهش استرس، درمان شوره سر و پرهیز از ابزارهای حرارتی مو ممکن است کمک کننده باشد. افراد همچنین می‌توانند از محصولات حاوی عصاره معدنی سبوس برنج یا محصولات مشابه استفاده کنند.

شستشوی مو با آب برنج می‌تواند به آن آسیب برساند، به ویژه برای افرادی که موهای فر دارند که مستعد شکستن بیشتری هستند.

راندا فرح، دکترای پزشکی، استادیار دِرماتولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه مینه‌سوتا.

مردم می‌توانند متخصصان پوست مجاز یا انجمن دِرماتولوژی آمریکا را در اینستاگرام و تیک‌تاک دنبال کنند تا اطمینان حاصل کنند که اطلاعات تأیید شده از کارشناسان دریافت می‌کنند. اما اگر کسی نگران سلامت موهای خود است، یا با مشکلات جدی‌تری مانند ریزش مو مواجه است، توصیه می‌شود که به یک متخصص پوست مراجعه کنند تا به ریشه مشکل پی ببرند و درمانی مناسب با علت ریزش را برای وی تجویز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا