بیماری هابیماری های زنانمتفرقه

6 نشانه مهم سرطان سینه که نادیده گرفته میشود!

سرطان سینه از شایع ترین سرطان ها در بین زنان است. تشخیص به موقع این بیماری تاثیر بسیار زیادی در موفقیت در درمان آن دارد. همه زنان می توانند با بررسی علائم و توده های احتمالی سریعا این بیماری را تشخیص داده و به درمان به موقع آن کمک ویژه ای نمایند. اما آیا می دانستید تعداد زیادی از علائم کمتر شناخته شده سرطان سینه وجود دارد که ممکن است در خودآزمایی یا ماموگرافی ظاهر نشوند؟

بر اساس اعلام انجمن سرطان آمریکا (ACA) سرطان سینه شایع ترین سرطان در بین زنان آمریکایی است و بعد از سرطان ریه دومین سرطان کشنده برای زنان محسوب میشود. بیش از 40000 زن در سال 2020 بر اثر سرطان سینه فوت کردند.

اشکال کمتر رایج سرطان سینه (که به دلیل مسدود شدن عروق لنفاوی پوست توسط سلول های سرطانی ایجاد می شود و باعث می شود پستان ملتهب به نظر برسد.)  بیماری پاژه است که پوست نوک پستان یا هاله را درگیر می کند.

با توجه به نرخ بالای سرطان سینه، انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند، زنان بین 45 تا 54 سال باید هر سال ماموگرافی انجام دهند. در حالی که این بیماری بیشتر با تشخیص یک توده در طول ماموگرافی کشف می شود، علائم و نشانه های کمتر شناخته شده دیگری نیز از سرطان سینه وجود دارد که زنان باید به آنها توجه کنند.

ترشحات نوک پستان

ترشحات غیر معمول نوک پستان نشان دهنده ی مشکل یا اختلال در سینه است. ترشحات خونی یا صورتی رنگ نشان دهنده وجود سرطان در بافت پستان است، به خصوص اگر این ترشحات مداوم باشد.

تغییرات پوستی

تغییرات پوستی در واقع یکی از شایع ترین علائم کمتر شناخته شده سرطان سینه است. تغییر در ضخامت یا قرمزی پوست همراه با تورم آن و یا تغییر شکل پوست شبیه به پوست پرتقال، نشانه ی این است که مشکل ایجاد شده است. فرورفتگی در بخش هایی که فولیکول مو قرار دارد. باعث میشود، پوست سینه شبیه به پوست پرتغال شود.

پوسته نوک پستان

قرمزی، پوسته پوسته شدن نوک پستان یا آرئول که نشانه ای از بیماری پاژه است، می تواند نشانه اولیه سرطان سینه باشد. تغییرات پوستی روی نوک سینه ها اغلب شبیه بیماری های خوش خیم تری مانند پسوریازیس یا اگزما هستند، اما به درمان های سنتی برای این مشکلات پاسخ نمی دهند و در عوض شدید تر می شوند.

تغییر شکل یا افزایش سایز سینه

افزایش سایز سینه، مشاهده توده بیرون زده از آن و یا  تغییر در شکل پستان می تواند نشان دهنده مشکلات درون بافتی باشد.

تغییر شکل غیر معمول یا برآمدگی در یک قسمت از سینه، می‌تواند نشانه ی سرطان باشد.

این تغییر شکل می تواند شبیه به یک توده به نظر برسد و یا ناحیه‌ای از سینه باشد که سفت‌تر شده است و می توانید به راحتی این توده را احساس کنید.

 تغییر شکل نوک پستان

فرورفتگی یا برجستگی نوک سینه و یا تغییر جهت نوک سینه می تواند نشانه های از سرطان سینه باشد. در این حالت به جای آنکه نوک سینه مستقیما به سمت بیرون و مستقیم باشد، جهتی متفاوت به خود میگیرد.

لکه های قرمز

لکه‌های قرمز روی سینه که گاهی کل سینه را نیز پوشش می دهد، می‌تواند نشانه‌ای از سرطان التهابی سینه باشد. البته ممکن است این لکه های قرمز نشان دهنده ورم پستان نیز باشند. ورم یا التهاب بافت پستان به دلیل عفونت رخ میدهد  و اغلب در دوران شیردهی شایع تر است. ورم پستان می تواند با علائم دیگری مثل تب  نیز همراه باشد. بنابراین لکه‌های قرمزی که  تب ایجاد نمی کنند و بهبود نمی‌یابند، می‌توانند به معنای وجود سرطان سینه باشد.

یادآوری این نکته ضروری است که این علائم و نشانه‌ها می‌توانند نشان دهنده سایر مسائل خوش‌خیم باشند که سرطان سینه نیستند، اما نظارت بر علائم و در صورت نیاز کاهش آنها ضروری است.

برای افرادی که قبلاً سابقه ابتلا به سرطان سینه را داشته‌اند، تشخیص علائم بی‌ضرر از بدخیم می‌تواند دشوارتر باشد. نظارت بر تغییرات در سینه‌ها و مراجعه به پزشک در مواقعی که علائم غیر معمول مشاهده می شود، بهترین راهکار است. از آنجایی که این افراد همیشه نگران عود یک مشکل جدید هستید، بنابراین توانایی تشخیص علائم و نشانه های کمتر رایج ممکن است کمی برای آنان پیچیده تر باشد.

در هر حال زنان باید به بدن خود توجه کنند و به طور منظم خودآزمایی و ماموگرافی انجام دهند و در صورت مشاهده موارد غیر عادی این موضوع را با پزشک خود مطرح کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا