بررسی انواع مختلف اگزما و معرفی روش های درمان

01/01/2019 | bichashk
بررسی انواع مختلف اگزما و معرفی روش های درمان

اگزمای پوستی یکی از شایع ترین بیماری های پوستی است. ویژگی بارز و اصلی اگزما عبارت است از قرمزی، التهاب و خارش پوست که اغلب با تاول های کوچک و پر از مایع همراه می باشد. در اگزماهایی که مدت زمان زیادی طول کشیده اند، پوست آن قسمت به علت خراشیدن فرد به خاطر خارش مداوم آن، ضخیم تر از سایر نقاط می گردد. اگزمای پوستی معمولاً بطور متناوب در سرتاسر طول عمر فرد می تواند به صورت دوره ای و متناوب عود کند.


انواع اگزما

انواع اگزما
چندین نوع مختلف از اگزما وجود دارد. بعضی از انواع اگزمای پوستی به خاطر بعضی عوامل زمینه ای ایجاد می شوند اما بعضی دیگر از آنها بدون هیچ علت شناخته شده ای بروز می کنند.در ادامه با شایع ترین و شناخته شده ترین انواع اگزما آشنا خواهید شد.

اگزمای آتوپیک

این نوع از اگزما، شایع ترین نوع اگزمای پوستی می باشد و معمولاً در کودکان هنگام شیرخوارگی شروع شده و ممکن است تا هنگام نوجوانی و بزرگسالی هم ادامه داشته باشد. علت این نوع اگزمای پوستی هنوز مشخص نشده است اما افرادی که به طور ارثی مستعد ابتلا به آلرژی هایی مثل آسم هستند بیشتر به این نوع اگزما مبتلا می شوند.
اگزمای دست

درماتیت تماسی

تماس مستقیم با یک ماده تحریک کننده یا بروز یک واکنش آلرژی نسبت یه یک ماده می تواند باعث این نوع اگزما که به آن اصطلاحا درماتیت تماسی گفته می شود، گردد. افراد در هر سنی می توانند به این نوع اگزمای پوستی دچار شوند.

اگر به اگزما مبتلا هستید، سعی کنید که پوست تان را با نرم کننده ها، مرطوب نگه دارید. با آب ولرم و صابون ملایم دوش بگیرید.

درماتیت سبورئیک

این نوع از اگزما، نوزادان و بزرگسالان را گرفتار می سازد. علت دقیق ایجاد درماتیت سبورئیک هنوز به درستی مشخص نشده است، با این حال این نوع اگزما اغلب همراه با وجود موجوداتی شبیه مخمر( قارچ) بر روی پوست می باشد.

اگزمای سکه ای

این نوع اگزما در مرد ها بیشتر از زن ها ایجاد می شود. در اگزمای سکه ای، لکه هایی به شکل سکه بر روی پوست بازوها، ران پاها ایجاد می شوند که خارش دار بوده و ممکن است ترشح داشته و پوسته پوسته و تاول دار شود. علت این نوع اگزمای پوستی هنوز مشخص نشده است.

اگزمای استئاتوتیک

این نوع اگزما در افراد سالخورده شایع تر بوده و به علت خشک بودن پوست در افراد مسن ایجاد می شود. در این نوع اگزمای پوستی، پوست دچار پوسته پوسته شدن می گردد و به دنبال آن ترک می خورد.

اگزمای دیس هیدروتیک

این نوع اگزما در جاهایی که پوست ضخیم می باشد مثل روی انگشت ها، کف دست ها و کف پاها ایجاد می شود. تاول های متعدد و کوچکی ایجاد می شوند که گاهی اوقات این تاول ها به هم متصل شده و تاول بزرگی را تشکیل می دهد، که ترشح می کند. علت ایجاد این نوع اگزمای پوستی هنوز مشخص نیست.

نحوه درمان اگزمای پوستی

اگزمای پوستی
اگر به اگزما مبتلا هستید، سعی کنید که پوست تان را با نرم کننده ها، مرطوب نگه دارید. با آب ولرم و صابون ملایم دوش بگیرید. زمان حمام کردن شما باید کوتاه باشد. کرم ها یا پماد های حاوی کورتون( مثل بتامتازون) باعث کاهش التهاب و خارش پوست ناشی از اگزمای پوستی می شوند. از تماس با موادی که ممکن است برای پوست تحریک کننده باشند پرهیز نمایید. اکثر انواع اگزما ها را می توان با موفقیت کنترل نمود.
برگرفته از کتاب: بیماری های پوست و مو – تالیف : دکتر تونی اسمیت – دکتر فرهاد همت خواه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *