بیماری هابیماری های مردانناباروری و نازایی

روش های درمان ناباروری در مردان

ناباروری مردان به معنی ناتوانی او در باردار کردن زن است که در عصر حاضر با توجه به مشکلات متعدد زندگی امری غیر طبیعی محسوب نمی شود و نیازی به خجالت و ترس نخواهد داشت. درمان ناباروری در مردان با استفاده از روش های نوین امکان پذیر است که ادامه به شرح آنها می پردازیم:


درمان ناباروری در مردان با استفاده از دارو

درمان ناروری مردان

به طور کلی درمان همه ی بیماری ها از جمله درمان ناباروری مردان با استفاده از دارو شروع می شود. امروزه با توجه به اینکه دارو نسبت به سایر درمان ها هزینه ی کمتری را در بر می گیرد و در موارد بسیاری موثر است، بسیار مورد توجه قرار میگیرد. درمان دارویی ناباروری مردان روشی موثر شناخته می شود ولی بسته به عواملی چون وضعیت زوجین و بررسی های انجام شده در آغاز درمان و .. میتواند نتایج مختلفی داشته باشد، در واقع می توان گفت هر چقدر سن بیمار کمتر باشد و وضعیت اسپرم ها بهتر باشد می توان نتیجه ی بهتری را از این درمان کسب نمود.

درمان دارویی برای دو گروه از مردان کاربرد دارد:

  • گروهی که علت ناباروری در آنان نامشخص است: زیرا که 25% از موارد با انجام آزمایش های بالینی علت دقیق ناباروری مردان مشخص نمی گردد که به این حالت ایدیوپاتیک گفته می شود.
  • گروه دوم افرادی هستند که علت بیماری آنها مشخص است اما درمان مشکل اصلی ناباروری امکان پذیر نیست: به طور مثال فردی که به علت ابتلا به اوریون دچار کوچک شدن بیضه می باشد را نمی توان درمان نمود، ولی مصرف دارو ها می تواند وضعیت اسپرم ها را تا حد قابل توجهی بهبود ببخشد.

برخی از داروهای مصرفی برای درمان ناباروری مردان به این شرح است:

داروی کلومیفن

این داروی موثر و کارآمد جهت درمان ناباروری در مردان و رفع نقایص اسپرم ها از جمله کاهش تولید آنها مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند غلظت اسپرم را بهبود ببخشد. از طرفی این دارو علاوه بر درمان ناباروری مردان، جهت القای تخمک گذاری در بدن زنان نیز کاربرد خواهد داشت.

داروی لتروزول

داروی لتروزول یکی از داروهای موثر درمان ناباروری در مردان است که مشکلات تولید اسپرم را حل می نماید، این دارو با افزایش ترشح هورمون تستوسترون در بدن افزایش سطح اسپرم ها را به دنبال خواهد داشت.

داروی HMG

داروی HMG داروی هورمونی فعالی است که برای درمان اختلالات ناباروری مردان و زنان به کار می رود، این دارو جهت تحریک تولید تستوسترون در بدن کاربرد دارد.( این دارو از ادرار زنان یائسه تولید می شود.)

رفع ناباروری مردان

دریافت هورمون تستوسترون

دریافت هورمون تستوسترون تاثیر زیادی در درمان ناباروری در مردان دارد زیرا یکی از هورمون های اصلی مردانه به شمار می رود، این هورمون را می توان به صورت تزریقی، ژل و یا قرص تامین نمود. با مصرف این دارو سطح تستوسترون خون به مقدار قابل توجهی افزایش یافته که در تولید اسپرم موثر است.

داروی بروموکریپتین

این دارو برای درمان ناباروری در مردان و زنانی که ترشح پرولاکتین در بدن آنها بیش از حد بوده استفاده می شود تا با ایجاد تعادل در میزان ترشح هورمون پرولاکتین، در بدن مانع از کاهش یافتن سطح هورمون های جنسی شود.

آنتی بیوتیک و ضد قارچ

مصرف داروهای آنتی بیوتیک و ضد قارچ در درمان بیماری های عفونی که موجب بروز مشکلات ناباروری در مردان شده است موثر می باشد. زیرا که از عوامل اصلی ناباروری مردان ابتلا به عفونت کلامیدیا است اما به یاد داشته باشید مصرف زیاد آنتی بیوتیک بر روی کیفیت اسپرم ها تاثیر گذار است.

درمان های غیر دارویی

روش های درمان ناباروری در مرداندر حال حاضر روش های مختلفی برای درمان ناباروری در مردان به کار میرود که از جمله آنها می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

میکرواینجکشن یا ICSI

این روش شانس باروری را به شدت افزایش داده و زمانی انجام میگیرد که تعداد اسپرم های سالم مرد کم باشد، این روش مشابه روش IVF ( بارور شدن تخمک توسط اسپرم در خارج از رحم ) است ولی در این روش اسپرم های سالم به شکل دقیق درون تخمک تزریق می شوند و تخمک ها پس از بارور شدن ، به رحم تزریق می شوند.

به طور کلی درمان همه ی بیماری ها از جمله درمان ناباروری مردان با استفاده از دارو شروع می شود. امروزه با توجه به اینکه دارو نسبت به سایر درمان ها هزینه ی کمتری را در بر می گیرد و در موارد بسیاری موثر است، بسیار مورد توجه قرار میگیرد.

روش IUI

IUI معمولا زمانی انجام می شود که مرد تعداد اسپرم های کمی تولید کند و یا حرکت اسپرم ها کند باشد به علاوه این روش برای مردانی که دچار اختلال نعوظ هستند نیز کاربرد دارد. برای انجام این روش نمونه اسپرم مرد توسط کاتر مخصوص به داخل رحم انتقال پیدا می نماید.

اسپرم اهدایی

در صورتی که درمان های مختلف پاسخگوی رفع اختلالات تولید اسپرم نباشد از اسپرم های اهدایی استفاده می شود. این روش با استفاده از روش IVF امکان پذیر است که در طی آن اسپرم مستقیماً به داخل تخمک تزریق می شود تا بارور شده و سپس در رحم قرار گیرد.

اهدای اسپرم برای رفع ناباروری مردان

جراحی ارکیوپکسی

یکی از روش های درمان ناباروری در مردان جراحی ارکیوپکسی است که برای درمان بیضه های نزول نکرده کاربرد دارد، به طور طبیعی بیضه ها خارج از بدن قرار دارند اما در صورتی که یکی از بیضه ها یا هر دوی آنها نزول نکند نیاز به عمل جراحی خواهد داشت.

جراحی واريكوسلكتومي

یکی از عمل های جراحی مربوط به درمان ناباروری در مردان است که جهت درمان واریکوسل کاربرد دارد، واریکوسل یکی از علل اصلی ناباروری در مردان به شمار می رود.

به دست آوردن اسپرم از بیضه ها

در صورتی که راه های خروجی منی از بیضه مسدود باشد می توان از این طریق نمونه اسپرم را تهیه نمود، در صورتی که این نمونه مثبت باشد بیمار کاندیدای میکرواینجکشن خواهد شد و در غیر این صورت باید عمل جراحی بیوپسی بیضه صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا