بیماری هابیماری های گوارشی

درمان معده درد شدید با روش های خانگی و قرص

معده درد را می توان مشکل بسیار شایعی معرفی نمود که از علت های مختلفی نشات می گیرد، در نتیجه درمان این درد نیاز به بررسی های پزشکی و پیدا کردن علت آن دارد تا درمان متناسب با علت آن صورت گیرد. در برخی موارد و در صورتی که درد معده شدید نباشد، می توان با استفاده از درمان خانگی معده درد و درمان دارویی مشکل خود را تسکین دهید. برخی از راهکار های درمان معده درد عبارتند از :


درمان خانگی معده درد

روش درمان خانگی معده درد شامل مصرف داروهایی است که می تواند به رفع معده درد بپردازد. ولی به یاد داشته باشید، این روش ها تاثیری در رفع علت معده درد ندارد. مهمترین داروهای خانگی درد معده عبارتند از :

 • عسل : درمان معده درد با عسل، از روش های قدیمی و موثر درمان خانگی معده درد است. برای این منظور می توان از روش های زیر برای درمان استفاده نمود :

تهیه حلوا از آرد گندم، عسل و زعفران

مصرف مخلوط کوبیده ریشه و برگ کرفس و عسل، روزی 3 بار

 • سرکه سیب : سرکه سیب خوراکی قوی است و می تواند باکتری های معده را از بین ببرد. همچنین سرکه سیب در تنظیم اسید معده نیز موثر است. برای درمان خانگی معده درد با سرکه سیب می توانید مقداری از آن را با آب رقیق نموده و در صورت تمایل مقداری عسل به آن بیافزاید.

درمان معده درد با زنجبیل

 • دمنوش زنجبیل : مصرف دمنوش زنجبیل کمک زیادی به رفع معده درد می کند، این دمنوش برای معده درد ناشی از سوء هاضمه بسیار مناسب است.
 • ماست : باکتری های خوب موجود در ماست می تواند به بهبود وضعیت معده کمک نماید.
 • درمان معده درد با گرما : استفاده از گرما می تواند درد معده را در طی 10 الی 15 دقیقه بهبود بخشد. برای این منظور می توانید از پدهای گرمایی و یا کیسه آب گرم استفاده کنید.
 • دارچین : این ادویه دارای خواص گرمی و تسکین دهندگی است و می تواند درد معده را بهبود ببخشد. برای استفاده از دارچین می توانید مقداری از آن را با آب گرم مخلوط نموده و مصرف کنید.
 • آب نارگیل : مصرف آب نارگیل به خنثی کردن اسید معده و درمان خانگی معده درد کمک ویژه ای می نماید.
 • بادام : دانه بادام سرشار از روغن های مفید است که به کنترل اسید معده کمک شایانی می نماید. حداقل در طول روز 4 الی 5 عدد بادام بخورید.
 • آب برنج : شاید درمان معده درد با آب برنج کمی تعجب آور باشد. اما خوب است بدانید برنج به هنگام پخته شدن ترکیباتی را آزاد می کند که می تواند به درد معده کمک نماید. برای انجام این درمان خانگی معده درد کافی است پس از به جوش آمدن آب برنج مقداری از آن را بنوشید و منتظر تاثیرات آن باشید.

درمان خانگی درد معده

 • چای بابونه : این چای در درمان التهاب و درد شکم موثر است. این درمان خانگی معده درد به بهبود دردهای عصبی نیز کمک ویژه ای می نماید.

صرف وعده های غذایی در زمان مشخص و اول وقت می تواند در جلوگیری از معده درد موثر باشد.

درمان پزشکی درد معده

درمان پزشکی درد معدههمان طور که ذکر کردیم بهتر است برای درمان معده درد به پزشک مراجعه کرده و متناسب با علت پدید آورنده آن، دارو مصرف نمایید. تا به رفع مشکل اساسی که عامل این درد شده بپردازید. اما مصرف برخی از قرص ها میتواند به تسکین موقتی این درد کمک نماید. مهمترین داروها و قرص درد معده عبارتند از :

 • قرص معده درد امپرازول (Omeprazole) : این دارو برای درمان زخم معده، رفلاکس معده و سوزش آن به کار می رود. همچنین این دارو می تواند تولید اسید معده را کنترل نماید. از عوارض قرص امپرازول می توانیم به اسهال، سردرد و تهوع اشاره کنیم.
 • قرص موتیدون (Motidon) : این قرص معده درد برای کنترل اسید معده در زمانی که بیش از حد ترشح می شود، کاربرد دارد. مصرف این دارو در مواردی محدود موجب عوارضی از جمله سوزش معده و یا استفراغ، سردرد، افزایش ضربان قلب، افزایش ادرار، لرزش و اختلال در خواب می شود.
 • قرص فاموتیدین (Famotidine) : این دارو برای درمان زخم معده و رفلاکس به کار می رود. سرگیجه، سردرد و اسهال از مهمترین عوارض مصرف این قرص درد معده  است.
 • قرص رانیتیدین (Ranitidine) : این دارو به عنوان قرص معده درد شناخته می شود و می تواند مشکلات آن را رفع نماید. رانیتیدین در اشکال مختلفی مثل قرص و شربت و حتی آمپول در دسترس است اما مصرف بیش از حد این دارو عوارضی مثل درد قفسه سینه، تب، گلو درد، احساس کوتاه شدن تنفس، سرفه خلط دار، کبودی، ضعف، تغییرات ضربان قلب، اختلال بینایی، تاول پوستی، کاهش اشتها، زردی پوست و چشم، کاهش توانایی جنسی، برادیکاردی، کاهش فشار خون، بیماری عروق محیطی، بثورات پوستی، تهوع، استفراغ، اسهال و کدر شدن ادرار را به دنبال دارد.
 • قرص رابپرازول : معمولاً این قرص برای رفع رفلاکس و سوزش سردل کاربر دارد. این دارو می تواند با کاهش اسید معده، موجب درمان معده درد شدید و رفع سوزش شود. مصرف این دارو به رفع زخم های گوارشی نیز کمک می کند. مصرف این دارو در طی چندین روز می تواند به رفع این علائم کمک کرده و حتی زخم های گوارشی را نیز بهبود ببخشد. البته مصرف این قرص معده درد، موجب عوارضی از جمله ناراحتی گوارشی (‌اسهال‌)‌، سردرد، راش پوستی‌، عوارض CNS شامل منگی‌، سرگیجه‌ و بی‌قراری‌ می شود.

توصیه هایی برای جلوگیری از معده درد

جلوگیری از معده دردمهمترین کار در بحث هر بیماری، جلوگیری از بروز آن است. به همین منظور ما راهکارهایی را پیشنهاد می کنیم که با رعایت آنها دچار معده درد نخواهید شد :

 • رژیم غذایی صحیح : افزون بر نوع غذای مصرفی در هر وعده توجه به مقدار آن نیز اهمیت ویژه ی دارد، چرا که معده دارای حجم مشخصی است و مصرف بیش از اندازه غذاها می تواند به معده درد بیانجامد. همچنین لازم است از مصرف غذاهای درهم پرهیز کنید.
 • سر وقت غذا بخورید : صرف وعده های غذایی در زمان مشخص و اول وقت می تواند در جلوگیری از معده درد موثر باشد، برای این منظور صبحانه را اول صبح، ناهار را در زمان معین و شام را اول شب صرف کنید. همچنن بعد از صرف غذای مدت کوتاهی پیدا روی کنید و بلافاصله دراز نکشید.
 • شهد مربا ممنوع : یکی از مواردی که شاید کمتر کسی به آن توجه کند مصرف شهد مربا است. افرادی که دچار مشکلات معده هستند نباید این شهد را مصرف کنند زیرا می تواند به تحریک اسید معده کمک نماید.
 • مصرف چای را متوقف کنید: چای به خصوص اگر زیاد مصرف شود، اسید معده را تحریک کرده و مشکلات بعدی را به همراه دارد.
 • مصرف میوه : مصرف میوه ها اگر به اندازه و مناسب باشد در پیشگیری از مشکلات معده موثر است. مصرف میوه هایی مانند سیب و به، زالزالک، انار در جلوگیری و درمان معده درد موثر است.
 • غذاهای محرک را فراموش کنید : مصرف برخی خوراکی ها موجب تحریک معده شده و افزایش ترشح اسید آن را به دنبال دارد. این خوراکی شامل سرخ کردنی ها، غذاهای چرب، گوشت قرمز، شیرینی خامه ای، قهوه، نوشابه، چای، نسکافه، شکلات و … می شود که باید از مصرف آن پرهیز نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا