بیماری هابیماری های زنان

درمان زخم دهانه رحم + بهترین روش های درمان خانگی و گیاهی زخم رحم

زخم دهانه رحم به رشد غیر طبیعی بافت های دهانه رحم گفته می شود، این زخم بیماری خوش خیمی است که در اغلب موارد مشکل جدی ایجاد نمیکند ولی نباید آن را نادیده گرفت، زیرا خطر بروز عوارض جدی تر وجود دارد. این بیماری از علل متعددی نشات می گیرد. اما مهمترین علت آن، عفونت های منتقله از راه جنسی است.
خوشبختانه این زخم قابل درمان است و روشهای مختلفی نیز برای درمان آن وجود دارد، اما لازم است قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت نمایید. در این مقاله از مجله بیچشک به مواردی چون درمان خانگی زخم دهانه رحم، درمان زخم دهانه رحم در طب سنتی، درمان سریع زخم رحم، بهترین روش درمان زخم دهانه رحم و … می پردازیم و در انتها نیز بهترین درمان زخم دهانه رحم را به شما معرفی خواهیم کرد. 

درمان خانگی زخم دهانه رحم

درمان خانگی زخم دهانه رحمیکی از راهکار های درمان زخم دهانه استفاده از روش های خانگی و با استفاده از مواد طبیعی است. بکارگیری درمان های خانگی زخم دهانه رحم در موارد محدودی پاسخگوی درمان خواهد بود ، لازم است قبل از انجام هر یک روش های زیر با پزشک خود مشورت نمایید زیرا ممکن است سبب تشدید وضعیت گردد. برخی از راهکار های درمان خانگی زخم رحم به این شرح است:

درمان زخم دهانه رحم با نفت دریای خولان

گیاه نفت دریای خولان یکی از مواردی است که استفاده از آن قدمت تاریخی داشته و برای بیماری های زنان از جمله التهاب مهبل مورد استفاده قرار می گیرد. برای تهیه روغن این گیاه در خانه میتوانید پس از شستشوی آن و خشک کردن این گیاه، آن را به شکل پوره در آورده و در شیشه ای بریزید تا به مدت دو هفته در محیطی تاریک و خنک قرار بگیرد، به این طریق روغن آن بر روی شیشه شناور خواهد شد. از خواص نفت دریای خولان می توانیم به دارا بودن ویتامین‌های طبیعی، مواد معدنی و اسیدهای چرب اشاره کنیم.

نحوه مصرف :

برای درمان خانگی زخم دهانه رحم با استفاده از نفت دریای خولان باید یک سوپاپ پنبه ای را به روغن آن آغشته کنید و در واژن قرار دهید. این روش باید شب ها و درست قبل از خواب انجام گیرد یعنی پس از قرار دادن سوپاپ پنبه به بستر بروید. این درمان لازم است 10 تا 12 شب پشت هم انجام گیرد.

درمان زخم دهانه رحم با عسل و آلوئه ورا

عسل و آلوئه ورا دارای خواصی هستند که میکروب های این ناحیه را به طور کامل از بین می برند و می توانند به اندازه نفت دریای خولان تاثیرگذار باشد. اما درمان زخم دهانه رحم با عسل ممکن است حساسیت ایجاد کند پس قبل از انجام آن مقداری عسل را به ران پا بزنید و در صورت عدم حساسیت از آن داخل واژن استفاده کنید.

نحوه مصرف :

برای استفاده از این روش درمانی باید ابتدا ژل آلوئه ورا را خارج کنید و با عسل مرغوب مخلوط کنید.( برای مخلوط کردن این مواد باید عسل و آلوئه ورا را به نسبت یک به دو مخلوط نمایید.)سپس این مواد را با استفاده از اپلیکاتور به داخل واژن تزریق کنید.( خانم های متاهل می توانند این مواد را تزریق کنند اما خانم ها مجرد باید این مواد را بر روی گاز استریل ( پارچه آب ندیده) ریخته و بر روی واژن قرار دهند تا مدت صبح تا شب این مواد به داخل واژن نفوذ کند.) این مخلوط را می توان به مدت 3 شب در یخچال نگهداری کرد. دوره درمان زخم دهانه رحم با عسل به مدت 2 هفته می باشد.

درمان زخم دهانه رحم با گیاه گزنه

گیاه گزنه یک داروی گیاهی برای زخم دهانه رحم است که می تواند در گیاه درمانی زخم دهانه رحم موثر باشد، استفاده از این گیاه باید پس از دوره قاعدگی شروع شود، زیرا طول درمان این روش بیشتر از سایرین و به مدت 3 هفته می باشد.

نحوه مصرف :

برای انجام این روش درمانی لازم است هر روز برگ های تازه گیاه گزنه را تهیه نموده و پس از شستن و خرد کردن برگ های این گیاه آب آن را خارج نمایید، این گیاه را می توانید هر روز با استفاده از اپلیکاتور داخل واژن تزریق کنید و به مدت 7 الی 10 دقیقه دراز بکشید. این درمان را باید به مدت 3 هفته انجام داد و می تواند در هر ساعتی از روز باشد.

همان طور که ذکر کردیم قبل از استفاده از هریک از این روش ها با پزشک مشورت کنید و به یاد داشته باشید در صورت خونریزی های مکرر ناشی از عفونت لازم است از داروهای خانگی استفاده نکنید.

راهکار های پزشکی درمان زخم دهانه رحم

درمان پزشکی زخم دهانه رحمروش های پزشکی و قرص برای زخم دهانه رحم به عنوان درمانی موثر شناخته می شود، اما این روش ها با استفاده از دارو و روش های پزشکی انجام می گیرد و دارای عوارضی نیز خواهد بود. زخم دهانه ی رحم در صورتی که همراه با عفونت، درد و یا خونریزی نباشد، نیازی به درمان ندارد، اما لازم است در این مورد با پزشک نیز مشورت نمایید. روش های پزشکی درمان زخم دهانه رحم به این شرح است:

درمان دارویی زخم دهانه رحم

استفاده از دارو و قرص برای زخم دهانه رحم اولین مرحله درمان می باشد و در صورتی که بیماری با استفاده از دارو درمان نشود نیاز به سایر روش های درمانی می باشد، داروهایی که برای درمان این مورد استفاده قرار می گیرد، باید مطابق نظر پزشک تجویز شود، اما برای عفونت از داروهای آنتی بیوتیک و قرص مترونیدازول برای زخم دهانه رحم استفاده می کنند.در صورت عدم بهبودی با استفاده از دارو در طی 2 یا 3 دوره طول درمان، باید سراغ سایر روش های درمانی بروید.

پماد برای زخم دهانه رحم

در برخی موارد برای درمان زخم رحم پمادهای واژینال استفاده می شود که حتما باید با توجه به ازمایش و تست پاپ اسمیر خود از آن استفاده نمایید. یکی از بهترین پماد برای زخم دهانه رحم، پماد دالاواگ می باشد که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد. 

پماد دالاواگ برای زخم دهانه رحم

پماد دالاواگ یکی از پمادهای آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های واژینال استفاده می شود. برای استفاده از دالاواگ جهت درمان زخم رحم بهتر است حتما زیر نظر پزشک متخصص مقدار و نحوه مصرف آن مشخص شود.

فریز زخم دهانه رحم

درمان کرایو یا فریز زخم دهانه رحم و یا انجماد دهانه رحم نوعی جراحی ساده به شمار می رود که هدف آن از بین بردن بافت های غیر طبیعی است که در این مورد لازم است چند لایه از بافت دهانه رحم تخریب شود، طی این روش با استفاده از گاز ( نیتروژن مایع یا دی اکسید کربن) و یا دمای بسیار پایین، سلول های سطحی دهانه رحم از بین می رود تا بافت طبیعی یا همان اسکواموس جایگزین شود. از درمان کرایو معمولاً برای تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم استفاده می شود اما جهت درمان زخم دهانه رحم نیز کاربرد دارد. زمانی از روش کرایو استفاده می کنند که نتیجه پاپ اسمیر مثبت باشد.

انجام کرایو برای درمان زخم دهانه رحم در مطب و بدون بیهوشی انجام می شود و در طی 2 مرحله 2 الی 3 دقیقه ای به فاصله 5 دقیقه انجام می گیرد و معمولاً از پانسمان بر روی محل انجام کرایو استفاده می شود.

در طی یک هفته آینده بعد از انجام کرایو ممکن است دچار خونریزی شوید همچنین لازم است به مدت 3 هفته از نزدیکی واژینال پرهیز کنید.

درمان زخم دهانه رحم بدون فریز

در موارد زیر لازم است از فریز زخم دهانه رحم پرهیز کنید و درمان زخم دهانه رحم بدون فریز انجام شود:

 • بارداری
 • قاعدگی
 • ابتلا به التهاب اندام های لگنی

بکارگیری درمان های خانگی زخم دهانه رحم در موارد محدودی پاسخگوی درمان خواهد بود ، لازم است قبل از انجام هر یک روش های زیر با پزشک خود مشورت نمایید زیرا ممکن است سبب تشدید وضعیت گردد.

معایب کرایو

برخی از معایب فریز زخم دهانه رحم به این شرح است که اغلب آنها پس از طی چند روز از بین می روند:

 • بد فرم شدن دهانه رحم
 • ایجاد تداخل در نتیجه پاپ اسمیر به سبب تغییر سلول های آن قسمت و جایگزینی سلول های جدید، در واقع این روش موجب مثبت و یا منفی شدن کاذب نتیجه آزمایش خواهد شد.
 • فریز زخم دهانه رحم اگر به درستی انجام نگیرد ممکن است سبب تنگی دهانه رحم شود.
 • ممکن است موجب سردی رابطه زناشویی شود و یا اعتماد به نفس خانم را تحت تاثیر قرار دهد.
 • تورم
 • آسیب به بافت یا عروق سالم اطراف
 • عفونت
 • اگر اعصاب تحت تاثیر قرار گیرد، از دست دادن حس
 • درد و گرفتگی عضلات
 • زخم

فریز زخم دهانه رحم معمولاً درصد موفقیت بالایی دارد ولی اگر به درمان پاسخ ندهد پزشک انجام سایر روش ها را توصیه میکند، همچنین لازم است شخص 3 تا 6 ماه بعد مجدداً تست پاپ اسمیر را تکرار کند.بعد از انجام این روش بهتر است از مصرف تامپون و انجام رابطه جنسی بین 2 تا 4 هفته پرهیز کند و پس از آن لازم است از کاندوم استفاده کنند.

درمان با کوتر

درمان کوتر یا سوزاندن مشابه کرایو می باشد اما این بار با استفاده از دمای بالا اقدام به از بین بردن بافت های غیر طبیعی می کنند.اما این روش زمانی انجام می گیرد که نیاز به قطع خونریزی و یا لکه برداری باشد، زیرا با استفاده از کوتر سلول های غدد لنفاوی به طور کامل از بین می روند و این امر از خونریزی جلوگیری می کنند به علاوه با استفاده از این روش از جریان الکتریسیته استفاده می شود تا لایه بالایی سلول ها بسته شود.قبل از انجام این درمان پزشک از بیهوشی استفاده می کند. عوارض این روش همانند فریز زخم دهانه رحم می باشد به همین علت کوتر نیز بجز در موارد ضروری توصیه نمی شود.

.

‫41 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر من زخم رحم داشتم و چن تا دکتر رفتم . برای درمان سریع زخم رحم بهم گفتن باید لیزر و فریز کنم که من هم انجام دادم برای درمان فوری زخم رحم . اما 20 روز بعد بعد از نزدیکی خیلی کم لکه بینی داشتم که میخام بدونم از چیه و ایا نباید نزدیکی میکردم؟

  1. سلام دوست عزیز
   جای نگرانی نیست. بهتر است یک مدت تا زمان خوب شدن جای زخم و لیزر نزدیکی نداشته باشید.

 2. سلام من برای زخم رحمم یک ماه پیش فریز کردم و قرص مترونیدازول برای زخم دهانه رحم و انتی بیوتیک هم مصرف کردم اما بعد از 3 هفته باز هم لکه بینی دارم و دکترم گفته بعد از یک ماه برم معاینه مجدد. میخاستم بدونم علت چیه

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است تا زمان معاینه مجدد پزشک نزدیکی نداشته باشید.

 3. سلام وقتتون بخیر من هم عفونت داشتم و هم زخم دهانه رحم و هرچی قرص و دارو بود سنتی و شیمیایی مصرف کردم ولی خوب نشد الان بهم گفتن که بهترین پماد برای زخم دهانه رحم پماد دالاواگ هست ایا به نظر شما خوبه که مصرف کنم ؟
  پماد دالاواگ برای زخم دهانه رحم تاثیری داره یا اینکه فقط برای عفونت هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر از پماد دالاواگ برای زخم دهانه رحم می خواهید استفاده نمایید بهتر است حتما زیر نظر پزشک متخصص باشد.

 4. سلام میخاستم بدونم ایا عسل و الوئه ورا برای درمان خانگ زخم دهانه رحم مفیده ؟ و اینکه طریقه مصرفش چجوریه

  1. سلام دوست عزیز
   بله یکی از راه های درمان خانگ زخم دهانه رحم ترکیب عسل و الوئه ورا می باشد که در همین مقاه طریق مصرف آن را بیان کرده ایم.

 5. سلام من یک سال هست که زخم رحم دارم و تا حالا داروهای شیمایی زیادی خوردم ولی بعد از یه مدت دوباره شروع میشه و خوب نشده میخاستم بگم اگه میشه درمان زخم دهانه رحم در طب سنتی رو بگید که شاید با روش های گیاهی و سنتی زودتر بهبود پیدا کرد . ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   یکی از راه های درمان زخم دهانه رحم در طب سنتی استفاده از گیاه گزنه می باشد.

 6. سلام من خیلی وقت بود که زخم دهانه رحم داشتم اما متوجه نمیشدم تا اینکه فهمیدم بچه دار نمیشم و رفتم دکتر گفت که خیلی رحمم زخم هست و باید فریز بشه و اینا . اما خیلی ها به من میگن درمان زخم دهانه رحم با عسل رو امتحان کنم و واقعا نمیدونم الان عسل برای من جواب میده یا نه به حرف دکترم گوش کنم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است طبق گفته پزشک متخصص پیش بروید.

 7. سلام من 30 سالم هست و فکر میکنم دهانه رحمم زخم هست ولی نمیتونم برم دکتر میخاستم بگم اگه میشه درمان خانگی زخم رحم رو بگید شاید من توی خونه تونستم انجام بدم و بهتر بشم . ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   یکی از راه های درمان خانگی زخم رحم ترکیب عسل و آلوئه ورا می باشد.

 8. سلام من میخاستم بدونم بهترین پماد برای درمان زخم دهانه رحم چی هست و ایا پماد دالاواگ برای زخم دهانه رحم را پیشنهاد میکنین ؟ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   دالاواگ بهترین پماد برای زخم رحم و درمان عفونت واژن می باشد.

 9. سلام خسته نباشید، برای زخم دهانه رحم بهم کرم واژینال تریپل سولفا دادن بعد از استفاده دچار سوزش واژن شدم به مطب زنگ زدم بهم گفتن به جاش از پماد دالاواگ برای زخم دهانه رحم استفاده کنم دو شب استفاده کردم بازم سوزش دارم چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   این که شما با هر پمادی دچار سوزش می شوید شاید به این علت باشد که به ترکیبات واژینال حساسیت دارید. بهتر است از پزشک بخواهید دارو را تغییر دهد.

 10. سلام دوستان
  به نظرم پماد دالاواگ برای زخم دهانه رحم کلا پمادخوبیه ولی من خودم خیلی زود زود عفونت میگیرم دیرم خوب میشم…. ولی ابن اخرین بارها که دالاواگ استفاده کردم کامل خوب شدم بعدباردار شدم…الان بعدا دوسال دوباره عفونت گرفتم

 11. بهترین پماد یا کرم واژینال برای زخم دهانه رحم چیه دوستان من خیلی وقته این مشکل و دارم و هربار یه مدت خوب میشه و دوباره زخم میشه . همه پمادها و کرم هارو هم امتحان کردم واقعا دیگه خسته شدم

  1. سلام دوست عزیز
   کرم دالاواگ برای زخم رحم کرمی است که توسط اکثر پزشکان تجویز می شود.

 12. سلام من مدتیه که زخم دهانه رحم دارم و نمیتونم رابطه داشته باشم؟ یعنی نزديكي با وجود زخم دهانه رحم ایا اشکالی داره و ممکنه بدتر بشه؟ یا اینکه باید چه نکاتی را رعایت کنم

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است دوره درمان را کامل نمایید و داروهای خود را مصرف کنید تا برطرف شدن همه علائم. پس از آن اگر در آزمایشات پاپ اسمیر مشکلی وجود نداشت منعی برای برقراری رابطه جنسی نیست.

 13. من سرویسیت دارم و تا کی نمیتونم که رابطه و نزدیکی داشته باشم؟ آیا نزديكي با وجود زخم دهانه رحم ممکنه یا نه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   یکی از علائم این بیماری درد زیاد هنگام نزدیکی یا دیسپارونی می باشد. به همین دلیل بهتر است از هنگام تشخیص و درمان آن تا برطرف شدن کامل همه علائم به مدت حداقل 7 روز از برقراری رابطه خودداری شود.

 14. سلام من زخم دهانه رحم دارم بهم دکتر گفت که برای درمان قطعي زخم رحم یا باید لیزر کنم و یا فریز0 میخاستم بدونم با دارو خوب نمیشه یعنی که من دیگه فریز نکنم و اینکه ایا فریز کردن تنها درمان قطعي زخم رحم هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به شدت زخم و علائم آن معمولاً درمان های مختلفی برای زخم رحم تجویز می شود در برخی موارد مصرف انتی بیوتیک کافی است و در موارد خاص فریز کردن پیشنهاد می شود.

 15. سلام خسته نباشید من ترشح داشتم رفتم پیش متخصص گفتن زحم دهانه رحم دارم پماد برای زخم واژن دادند و دارو داروهاشونومصرف کردم شیاف وقرص بود طی درمان پریودم شدم بعد از پریودی شیاف ادامه دادم .حالا ک تموم شده داروهام امروز حس کردم بازم ترشح دارم نمیدونم چرا میترسم خوب نشده باشم

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است دوباره به دکتر مراجعه کنید و ویزیت شوید . در صورتی که صلاح بدونن دارو و شیاف و قرص را تمدید می کنند.

 16. سلام خسته نباشید من زخم دهانه رحم دارم دکترمراجعه کردم کرم واژینال و پماد زخم واژن دادن حس میکنم بهتر شدم اگر دوباره کرم و بگیرم استفاده کنم اشکالی نداره ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است از دکتر خود در مورد طول دوره مصرف کرم یا پماد واژن بپرسید و اگر منعی نداشت دوباره مصرف کنید.

 17. سلام من هربار بعد از نزدیکی واژنم زخم میشه میخاستم برای درمانش یه روش خونگی بهم بگید؟درمان خانگی زخم واژن بعد از نزديكي چی هست ؟ فعلا شرایط مراجعه به دکتر و دارو درمانی رو ندارم

  1. سلام دوست عزیز
   راهکارهای خانگی برای درمان زخم واژن را در ابتدای همین مطلب قرار داده ایم لطفا مطالعه نمایید.

 18. سلام من یه ماهه ازدواج کردم بعد از نزدیکی دچار سوزش و خون ریزی شدم خواهشا راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   سوزش و خون ریزی بعد از نزدیکی دلایل متفاوتی مثل خشکی واژن، احتمال زگیل تناسلی، زخم واژن و یا دهانه رحم و … دارد. بهتر است هرچه زودتر برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

 19. سلام خانمم بعد از رابطه سوزش شدیدی داره جوری ک میگه انگاری بریدگی داره خیلی اذیت میشه باردارم هست ..مشکل چیه …ممکنه که زخم واژن داشته باشه؟

  1. سلام دوست عزیز

   بله ممکن است. برای تشخیص و درمان به یک پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.

 20. سلام من ۲سال ازدواج کردم وبعدازچندوقت نزدیکی سوزش وخارش اومد سراغم پیش دکترررفتم بهم دارودادن ولی خوب نشدم یه چند وقتی ازسرخودم قرص سیپروفلوکساسین خوردم خوب شدم ولی همین که تموم میکنم قرصا روبعدنزدیکی سوزش دوباره میاد سراغم نمیدونو چیکارکنم ونمیدونم علتش چیه ایا ممکنه زخم رحم یا واژن داشته باشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   به هیچ عنوان سر خود دارویی را مصرف نکنید و به یک پزشک دیگر برای تشخیص و انجام آزمایشات دقیق تر مثل پاپ اسمیر مراجعه کنید.

 21. سلام ببخشید من زایمان طبیعی داشتم الان ۴ماه از زایمانم میگذره طول درمانی دارویی رو گذراندم ودکترم گفتن که دهانه رحمم زخمه باید فریز شه فریز کردم الان باز ترشح دارم چکارکنم خسته شدم به هیچ عنوانم رابطه نداشتم ایا پماددالاواگ مصرف کنم ایرادی داره؟؟؟؟?

  1. سلام دوست عزیز
   پماددالاواگ برای زخم دهانه رحم استفاده می شود اما بهتر است توسط پزشک تجویز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا