بیماری هابیماری های زنان

درمان زخم دهانه رحم با روشهای پزشکی و گیاهی

زخم دهانه رحم به رشد غیر طبیعی بافت های دهانه رحم گفته می شود، این زخم بیماری خوش خیمی است که در اغلب موارد مشکل جدی ایجاد نمیکند ولی نباید آن را نادیده گرفت، زیرا خطر بروز عوارض جدی تر وجود دارد. این بیماری از علل متعددی نشات می گیرد. اما مهمترین علت آن، عفونت های منتقله از راه جنسی است.
خوشبختانه این زخم قابل درمان است و روشهای مختلفی نیز برای درمان آن وجود دارد، اما لازم است قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت نمایید.


راهکار های پزشکی درمان زخم دهانه رحم

درمان پزشکی زخم دهانه رحمروش های پزشکی درمان زخم دهانه رحم به عنوان درمانی موثر شناخته می شود، اما این روش ها با استفاده از دارو و روش های پزشکی انجام می گیرد و دارای عوارضی نیز خواهد بود. زخم دهانه ی رحم در صورتی که همراه با عفونت، درد و یا خونریزی نباشد، نیازی به درمان ندارد، اما لازم است در این مورد با پزشک نیز مشورت نمایید. روش های پزشکی درمان زخم دهانه رحم به این شرح است:

درمان با دارو

استفاده از دارو برای درمان زخم دهانه رحم اولین مرحله درمان می باشد و در صورتی که بیماری با استفاده از دارو درمان نشود نیاز به سایر روش های درمانی می باشد، داروهایی که برای درمان این مورد استفاده قرار می گیرد، باید مطابق نظر پزشک تجویز شود، اما برای عفونت از داروهای آنتی بیوتیک استفاده می کنند.در صورت عدم بهبودی با استفاده از دارو در طی 2 یا 3 دوره طول درمان، باید سراغ سایر روش های درمانی بروید.

فریز زخم دهانه رحم

درمان کرایو یا فریز زخم دهانه رحم و یا انجماد دهانه رحم نوعی جراحی ساده به شمار می رود که هدف آن از بین بردن بافت های غیر طبیعی است که در این مورد لازم است چند لایه از بافت دهانه رحم تخریب شود، طی این روش با استفاده از گاز ( نیتروژن مایع یا دی اکسید کربن) و یا دمای بسیار پایین، سلول های سطحی دهانه رحم از بین می رود تا بافت طبیعی یا همان اسکواموس جایگزین شود. از درمان کرایو معمولاً برای تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم استفاده می شود اما جهت درمان زخم دهانه رحم نیز کاربرد دارد. زمانی از روش کرایو استفاده می کنند که نتیجه پاپ اسمیر مثبت باشد.

انجام کرایو برای درمان زخم دهانه رحم در مطب و بدون بیهوشی انجام می شود و در طی 2 مرحله 2 الی 3 دقیقه ای به فاصله 5 دقیقه انجام می گیرد و معمولاً از پانسمان بر روی محل انجام کرایو استفاده می شود.

در طی یک هفته آینده بعد از انجام کرایو ممکن است دچار خونریزی شوید همچنین لازم است به مدت 3 هفته از نزدیکی واژینال پرهیز کنید.

در موارد زیر لازم است از فریز زخم دهانه رحم پرهیز کنید:

 • بارداری
 • قاعدگی
 • ابتلا به التهاب اندام های لگنی

بکارگیری درمان های خانگی زخم دهانه رحم در موارد محدودی پاسخگوی درمان خواهد بود ، لازم است قبل از انجام هر یک روش های زیر با پزشک خود مشورت نمایید زیرا ممکن است سبب تشدید وضعیت گردد.

معایب کرایو

برخی از معایب فریز زخم دهانه رحم به این شرح است که اغلب آنها پس از طی چند روز از بین می روند:

 • بد فرم شدن دهانه رحم
 • ایجاد تداخل در نتیجه پاپ اسمیر به سبب تغییر سلول های آن قسمت و جایگزینی سلول های جدید، در واقع این روش موجب مثبت و یا منفی شدن کاذب نتیجه آزمایش خواهد شد.
 • فریز زخم دهانه رحم اگر به درستی انجام نگیرد ممکن است سبب تنگی دهانه رحم شود.
 • ممکن است موجب سردی رابطه زناشویی شود و یا اعتماد به نفس خانم را تحت تاثیر قرار دهد.
 • تورم
 • آسیب به بافت یا عروق سالم اطراف
 • عفونت
 • اگر اعصاب تحت تاثیر قرار گیرد، از دست دادن حس
 • درد و گرفتگی عضلات
 • زخم

فریز زخم دهانه رحم معمولاً درصد موفقیت بالایی دارد ولی اگر به درمان پاسخ ندهد پزشک انجام سایر روش ها را توصیه میکند، همچنین لازم است شخص 3 تا 6 ماه بعد مجدداً تست پاپ اسمیر را تکرار کند.بعد از انجام این روش بهتر است از مصرف تامپون و انجام رابطه جنسی بین 2 تا 4 هفته پرهیز کند و پس از آن لازم است از کاندوم استفاده کنند.

درمان با کوتر

درمان کوتر یا سوزاندن مشابه کرایو می باشد اما این بار با استفاده از دمای بالا اقدام به از بین بردن بافت های غیر طبیعی می کنند.اما این روش زمانی انجام می گیرد که نیاز به قطع خونریزی و یا لکه برداری باشد، زیرا با استفاده از کوتر سلول های غدد لنفاوی به طور کامل از بین می روند و این امر از خونریزی جلوگیری می کنند به علاوه با استفاده از این روش از جریان الکتریسیته استفاده می شود تا لایه بالایی سلول ها بسته شود.قبل از انجام این درمان پزشک از بیهوشی استفاده می کند. عوارض این روش همانند فریز زخم دهانه رحم می باشد به همین علت کوتر نیز بجز در موارد ضروری توصیه نمی شود.

درمان خانگی زخم دهانه رحم

درمان خانگی زخم دهانه رحمیکی از راهکار های درمان زخم دهانه استفاده از روش های خانگی و با استفاده از مواد طبیعی است. بکارگیری درمان های خانگی زخم دهانه رحم در موارد محدودی پاسخگوی درمان خواهد بود ، لازم است قبل از انجام هر یک روش های زیر با پزشک خود مشورت نمایید زیرا ممکن است سبب تشدید وضعیت گردد. برخی از راهکار های خانگی درمان زخم دهانه رحم به این شرح است:

درمان زخم دهانه رحم با نفت دریای خولان

گیاه نفت دریای خولان یکی از مواردی است که استفاده از آن قدمت تاریخی داشته و برای بیماری های زنان از جمله التهاب مهبل مورد استفاده قرار می گیرد. برای تهیه روغن این گیاه در خانه میتوانید پس از شستشوی آن و خشک کردن این گیاه، آن را به شکل پوره در آورده و در شیشه ای بریزید تا به مدت دو هفته در محیطی تاریک و خنک قرار بگیرد، به این طریق روغن آن بر روی شیشه شناور خواهد شد. از خواص نفت دریای خولان می توانیم به دارا بودن ویتامین‌های طبیعی، مواد معدنی و اسیدهای چرب اشاره کنیم.

نحوه مصرف :

برای درمان زخم دهانه رحم با استفاده از نفت دریای خولان باید یک سوپاپ پنبه ای را به روغن آن آغشته کنید و در واژن قرار دهید. این روش باید شب ها و درست قبل از خواب انجام گیرد یعنی پس از قرار دادن سوپاپ پنبه به بستر بروید. این درمان لازم است 10 تا 12 شب پشت هم انجام گیرد.

درمان زخم دهانه رحم با عسل و آلوئه ورا

عسل و آلوئه ورا دارای خواصی هستند که میکروب های این ناحیه را به طور کامل از بین می برند و می توانند به اندازه نفت دریای خولان تاثیرگذار باشد. اما این درمان ممکن است حساسیت ایجاد کند پس قبل از انجام آن مقداری عسل را به ران پا بزنید و در صورت عدم حساسیت از آن داخل واژن استفاده کنید.

نحوه مصرف :

برای استفاده از این روش درمانی باید ابتدا ژل آلوئه ورا را خارج کنید و با عسل مرغوب مخلوط کنید.( برای مخلوط کردن این مواد باید عسل و آلوئه ورا را به نسبت یک به دو مخلوط نمایید.)سپس این مواد را با استفاده از اپلیکاتور به داخل واژن تزریق کنید.( خانم های متاهل می توانند این مواد را تزریق کنند اما خانم ها مجرد باید این مواد را بر روی گاز استریل ( پارچه آب ندیده) ریخته و بر روی واژن قرار دهند تا مدت صبح تا شب این مواد به داخل واژن نفوذ کند.) این مخلوط را می توان به مدت 3 شب در یخچال نگهداری کرد. دوره درمان زخم دهانه رحم با عسل به مدت 2 هفته می باشد.

درمان زخم دهانه رحم با گیاه گزنه

گیاه گزنه یکی دیگر از گیاهانی است که می تواند در درمان زخم دهانه رحم موثر باشد، استفاده از این گیاه باید پس از دوره قاعدگی شروع شود، زیرا طول درمان این روش بیشتر از سایرین و به مدت 3 هفته می باشد.

نحوه مصرف :

برای انجام این روش درمانی لازم است هر روز برگ های تازه گیاه گزنه را تهیه نموده و پس از شستن و خرد کردن برگ های این گیاه آب آن را خارج نمایید، این گیاه را می توانید هر روز با استفاده از اپلیکاتور داخل واژن تزریق کنید و به مدت 7 الی 10 دقیقه دراز بکشید. این درمان را باید به مدت 3 هفته انجام داد و می تواند در هر ساعتی از روز باشد.

همان طور که ذکر کردیم قبل از استفاده از هریک از این روش ها با پزشک مشورت کنید و به یاد داشته باشید در صورت خونریزی های مکرر ناشی از عفونت لازم است از داروهای خانگی استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا