سلامت خانوادهسلامت فرزندان

والدین و نق نق کودکان؛ در مقابل بهانه گیری کودکان چه کنیم؟

تربیت کودکان کار دشواری است. به طور مثال پسر بچه ای را مجسم کنید که وسط یک فروشگاه شلوغ شروع به پرخاشگری می کند و جسورانه به والدینش پاسخ می دهد. در چنین مواقعی حتی والدینی که خیلی در مورد تربیت فرزندشان به خود اطمینان دارند نیز مایوس و دلسرد می شوند و به دنبال روش و کلماتی مناسب می گردند تا کودک خود را آرام کنند. به شما اطمینان میدهم که با استفاده از پاره ای روش ها، می توانید در شرایطی که فرزندتان بدرفتاری می کند خونسردی خود را حفظ نمایید و روشی مناسب در پیش گیرید.


 نق نق کردن و بهانه گیری کودکان

نق نق کردن کودکان
بهانه گیری کودکان معمولاً در بین خردسالان، به خصوص قبل از اینکه بتوانند به خوبی صحبت کنند، رایج است. این یکی از معدود راه هایی است که بچه ها توسط آن می توانند نارضایتی و خشم خود را از آنچه که نمی توانند به دست آورند، ابراز کنند. هر چقدر هم که این مسئله ناراحت کننده باشد، والدین باید بدانند که علت بهانه گیری کودک شان فقط دیدن عکس العمل از جانب آنها نیست، ولی حتی کودکان دبستانی هم وقتی که به مقصود شان نمی رسند با بهانه گیری، احساسات درونی خود را آشکار می کنند و در نتیجه آرامش می یابند.

به خاطر بسپارید که با مهار عکس العمل خود می توانید ارتباط بهتری با فرزندتان برقرار کنید.

کنار آمدن با بهانه گیری

رفتار با کودک بهانه گیر
وقتی کودک خردسال شما شروع به بهانه گیری و نق ق کرد، از او بخواهید که به صورت های مختلف ابتدا در گوشی، بعد به آهستگی و سپس خیلی بلند و ..چیزی را که می گوید تکرار نماید. این روش درست مثل یک بازی توجه او را جلب خواهد کرد و بهانه گیری را فراموش خواهد نمود. در مورد کودک دبستانی خود می توانید از چند روش کلی استفاده کنید. به محض اینکه شروع به بهانه گیری کرد، حرف او را قطع کنید و به آرامی بگویید : ” داری نق نق و بهانه گیری می کنی و من گوش نمی کنم، پس بهتر است که با صدای شمرده صحبت کنی.” اگر باز هم ادامه داد، دوباره درخواست خود را تکرار کنید. اگر طریقه گفتار خود را تغییر داد با بیان جمله ای او را تشویق کنید. می توانید بگویید : ” وقتی بدون نق نق کردن می گویی که چه میخواهی بیشتر دوستت خواهم داشت.”به خاطر بسپارید که با مهار عکس العمل خود می توانید ارتباط بهتری با فرزندتان برقرار کنید. بعد به او بگویید که می دانید دلیل ناراحتی اش چیست و از این طریق به توافق برسید. به عنوان مثال، فرض کنید چون به فرزندتان اجازه نداده اید که قبل از ناهار شیرینی بخورد، ناراحت شده است، پس شیرینی را در جایی قرار دهید که بتواند آن را ببیند و به او قول دهید که بعد از خوردن غذا به او شیرینی میدهید.

اقدام پیشگیرانه در مقابل بهانه گیری کودکان

هنگامی که فرزندتان واضح و محکم صحبت می کند به او گوش دهید و تحسینش کنید. با این عمل به او یاد می دهید که اگر بدون بهانه گیری چیزی بخواهد زودتر آن را به دست خواهد آورد.

منبع : اختلال رفتاری کودکان – زهرا سعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا