بارداریروابط زناشوییسلامت خانواده

بهترین قرص ضد بارداری کدام است ؟ معرفی 12 قرص ضد بارداری و دستور مصرف آنها

قرص ضد بارداری به گروهی از داروهای خوراکی اطلاق می شود که کاربرد آنها جلوگیری از بارداری های ناخواسته می باشد.این داروها از پرکاربردترین داروها به شمار می رود زیرا یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های پیشگیری از بارداری می باشد. یک بسته قرص ضد بارداری معمولا شامل 21 عدد قرص بوده ولی برخی از آنها شامل 24 یا 28 قرص است که در واقع در آنها 21 قرص فعال و مابقی نافعال است. محتوای قرص های ضدبارداری هورمون است که از این طریق تخمک گذاری و لانه گزینه تخمک در رحم همچنین انتقال تخمک بارورشده به لوله های رحمی جلوگیری به عمل می آورد به علاوه این دارو با ضخیم کردن لوله های رحمی از ورود اسپرم به آنها جلوگیری به عمل می آورد. این دارو تنها شما را در برابر بارداری های ناخواسته محافظت می کند و تاثیری در ابتلا به بیماری های آمیزشی نخواهد داشت.


قرص ال دی

بهترین قرص ضد بارداری
قرص ال دی یکی از متداول ترین قرص ضد بارداری برای پیشگیری از بارداری به شمار می رود که مصرف آن بی عوارض نخواهد بود اما مزایای این قرص بیشتر از معایب آن است.قرص ال دی حاوی هورمون هایی است که از تخمک گذاری و لانه گزینی تخمک بارور شده همچنین ورود اسپرم به داخل رحم ( با ضخیم کردن دیواره مخاطی رحم) جلوگیری به عمل می آورد.از کاربرد های این قرص می توانیم به پیشگیری از بارداری های ناخواسته، قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری و تغییر تاریخ قاعدگی اشاره کنیم.به علت عوارض گوارشی پس از مصرف دارو، توصیه می شود، این قرص را شب ها مصرف کرده و از مصرف آن با معده خالی پرهیز نمایید. از عوارض این دارو می توانیم به تهوع، استفراغ، سردرد، حساس شدن پستان‌ها، سرگیجه، احتباس مایعات در بدن و خونریزی‌های نامنظم اشاره کنیم.

نحوه مصرف قرص ال دی

یک بسته این دارو حاوی 21 عدد قرص می باشد و رعایت  نظم در مصرف این دارو از اهمیت بالایی دارد. یعنی لازم است هر روز در ساعت مشخصی از روز به مصرف این دارو بپردازید.برای مصرف این قرص با هدف پیشگیری از بارداری لازم است مصرف آن را از روز 3 تا 5 قاعدگی شروع کرده و هر روز یک عدد از آن را میل کنید پس از اتمام دارو یک هفته تاخیر انداخته و در روز هشتم مصرف بسته جدید را شروع نمایید.

همچنین برای مصرف این قرص ضد بارداری  پیشگیری از بارداری اورژانسی، باید در اولین فرصت پس از برقراری رابطه جنسی 4 عدد از این قرص را بخورید و 12 ساعت بعد 4 عدد دیگر.

قرص یاسمین از انواع قرص های کنترل بارداری است که با تغییر در پوشش رحم و دهانه ی رحم ونیز ممانعت از تخمک گذاری مانع بارداری می شود.

قرص اچ دی

قرص اچ دی یکی دیگر از قرص های ضدبارداری پرکاربرد است که به علت عوارض بیشتر قابلیت استفاده طولانی مدت را ندارد. این دارو در مقایسه با قرص ال دی از میزان دوز هورمونی بیشتری برخوردار است و در نوع هورمون تفاوتی ندارد.این دارو نیز از تخمک گذاری و انتقال تخمک بارور شده به داخل رحم جلوگیری نموده و با افزایش مخاط دیواره ی رحم از ورود اسپرم به داخل آن پیشگیری می نماید از همین روی علاوه بر کاربرد پیشگیری از بارداری به عنوان قرص اورژانسی بارداری نیز کاربرد دارد. از عوارض قرص اچ می توانیم به افزایش فشار خون، پرمویی، حالت تهوع، حساس شدن پستان ها،سردرد و سرگیجه اشاره کنیم.

نحوه مصرف قرص اچ دی

رعایت نظم دارویی در مصرف قرص اچ دی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در غیر این صورت ممکن است در پیشگیری از بارداری های ناخواسته با شکست مواجه شوید. هر بسته این دارو شامل 21 عدد قرص می باشد که لازم است مصرف آن را از روز 3 الی 5 قاعدگی شروع نمایید و تا اتمام بسته روزی یک عدد مصرف نمایید پس از اتمام بسته یک هفته تاخیر ایجاد کنید و در روز هشتم مصرف بسته جدید را شروع کنید.برای مصرف این قرص با هدف پیشگیری اورژانسی لازم است در اولین ساعات ( تا 3 روز بعد از رابطه جنسی امکان مصرف وجود دارد ولی هر چقدر روزد تر مصرف را شروع کنید نتیجه بهتری می گیرید.) پس از برقراری رابطه جنسی 2 عدد از این قرص را مصرف نموده و 12 ساعت بعد 2 قرص بعدی.

قرص روکین

قرص روکین (Rokin) حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون است که با ممانعت از آزاد سازی تخمک در طول قاعدگی از بارداری های ناخواسته پیشگیری می نماید ولی تاثیری در افزایش وزن ندارد. این قرص ضد بارداری نسبت به سایرین در کاهش علائم قبل از شروع قاعدگی مانند درد قبل از قاعدگی، تغییرات اشتها و اضطراب موثرتر از سایر داروها می باشد اما دارای عوارض جانبی بسیاری است که از جمله ی آنها می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

  • حالت تهوع و استفراغ
  • سردرد
  • نفخ
  • حساس شدن نوک پستان
  • ورم مچ پا
  • تغییر وزن
  • بی نظمی در دوره‌های عادت ماهیانه
  • افزایش فشار خون
  • تغییرات غیر طبیعی در خونریزی واژن
  • افزایش میزان پتاسیم خون (ضعف ماهیچه، کاهش ضربان قلب)
  • تنگی نفس ناگهانی
  • درد قفسه سینه
  • عرق کردن غیر طبیعی
  • سرگیجه
  • سرفه خونی
  • بی حس شدن دست و پا
  • ضعف بدن

تغییر دید ناگهانی

 • لکنت زبان

نحوه مصرف قرص روکین

برای شروع مصرف این قرص ضد بارداری لازم است حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید، در حالت معمول لازم است مصرف این قرص را از روز اول قاعدگی (24 ساعت اول) شروع نمایید و 21 روز مصرف آن را ادامه دهید پس از اتمام بسته قرص یک هفته تاخیر ایجاد کرده و در  روز هشتم مصرف بسته جدید را شروع کنید. مصرف منظم این دارو بسیار حائز اهمیت است و لازم است بین مصرف هر قرص با قرص بعد بیشتر از 24 ساعت وقفه نباشد.

قرص سیپروترون کامپاند

سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) یا دیان یکی دیگر از انواع قرص ضد بارداری است که به عنوان داروی درمان آکنه و پرمویی نیز بسیار پرکاربرد است. مصرف این قرص ضد بارداری همانند سایر داروها همراه با حالت تهوع و سردرد است از همین روی بهتر است مصرف آن را به آخر شب ها موکول کنید و از مصرف آن با معده خالی پرهیز نمایید.از کاربرد این دارو می توانیم به این موارد اشاره کنیم.

 • درمان آکنه های مقاوم به آنتی بیوتیک در زنان
 • جلوگیری از بارداری های ناخواسته
 • درمان‌ پرمویی وابسته‌ به‌ آندروژن‌ در خانم‌ها
 • درمان آکنه در مردان ( این دارو با کاهش اسپرم ها در زمان مصرف مردان را عقیم می کند اما پس از قطع مصرف آن، تولید اسپرم به حالت اولیه باز می گردد.)

از مهمترین عوارض این دارو می توانیم به تهوع، استفراغ، سردرد، درد و سفتی سینه ها، افزایش فشار خون، اختلال در عملکرد کبد، کاهش حجم خون‌ قاعدگی، بثورات جلدی، کم خونی، افسردگی و خستگی اشاره کنیم.

ار این دارو در پیشگیری از بارداری موثر است اما مصرف آن تنها به این هدف پیشنهاد نمی شود بلکه استفاده از این قرص برای زنانی توصیه می‌شود كه به درمان بیماری‌های پوستی وابسته به آندروژن نیاز دارند.

نحوه مصرف سیپروترون کامپاند

میزان مصرف این قرص ضد بارداری وابسته به نوع مشکل شما می باشد از همین روی لازم است قبل از مصرف آن با پزشک معالج خود مشورت نمایید. اما در حالت کلی نحوه مصرف این دارو برای درمان آکنه و پرمویی و یا پیشگیری از بارداری به این شرح است که باید مصرف آن را از روز 5 قاعدگی شروع نمایید و تا 21 روز پس از آن ادامه دهید پس از اتمام بسته یک هفته وقفه ایجاد کرده و سپس مصرف بسته جدید را شروع کنید.

نکته : در صورت وقفه در قاعدگی احتمال بارداری میرود پس باید تا رفع این احتمال از مصرف این دارو خودداری کنید .

در صورتی که مصرف یک قرص را فراموش کردید باید به محض به یاد آوردن مصرف کنید و اگر از زمان مصرف دارو 12 ساعت گذشته باشد باید مصرف آن نوبت فراموش شود و در ادامه ضمن مصرف قرص به روال عادی از سایر روش های پیشگیری از بارداری نیز استفاده نمایید.

قرص لاینسترنول

قرص لاینسترنول
قرص لاینسترنول به عنوان قرص ضد بارداری در دوران شیردهی مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید این دارو تنها زمانی کاربرد دارد که تغذیه نوزاد به وسیله شیر مادر باشد یعنی اگر مادری نوزاد خود را با شیرخشک تغذیه کند اثر بخشی این دارو کاهش یافته و احتمال بارداری مجدد وجود دارد.از عوارض این دارو در کوتاه مدت می توان به سردرد و تاری دید و در بلند مدت به کیست تخمدان، احتمال بارداری خارج از رحم، خونریزی های شدید و حساسیت پستان ها اشاره کرد.در صورت دارا بودن سابقه خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی، مشکلات کبدی و یا سابقه ابتلا به سرطان پستان باید از مصرف این دارو خودداری کنید.

نحوه مصرف قرص لاینسترنول

تجویز این دارو باید توسط کارکنان تعلیم دیده بهداشتی باشد و زمان و دوز مصرف این بسیار حائز اهمیت است بگونه ای که این دارو در زمان معین و همراه با شیردهی مورد استفاده قرار گیرد احتمالاً تا 99% موفق خواهد بود.هر بسته این قرص ضد بارداری شامل 28 عدد می باشد که لازم است هر شب یک عدد از آن را مصرف کنید همچنین دقت داشته باشید بین مصرف بسته ها نباید وقفه ایجاد کنید.

اگر قبل از مصرف این دارو از سایر قرص های پیشگیری استفاده کرده اید، می توانید مصرف این قرص را شروع کرده و نیاز به استفاده کاندوم نخواهد بود اما اگر تا قبل از این از سایر روش های پیشگیری مثل کاندوم و IUD استفاده می کردید لازم است از روز اول تا 5 قاعدگی مصرف این دارو را شروع کرده و تا یک هفته همزمان با مصرف قرص لاینسترنول از کاندوم نیز استفاده کنید.

توجه : در صورت فراموش کردن مصرف این قرص به مدت چند ساعت باید به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید و تا دو روز همراه با قرص از روش های کمکی مثل کاندوم استفاده کنید ولی اگر مصرف دو قرص فراموش شده باید به محض یادآوری آن را  یکجا مصرف کنید و بقیه قرص ها را به روال عادی روزی یک عدد بخورید ولی لازم است تا هفت روز از روش های کمکی مثل کاندوم استفاده نمایید.

قرص لوونورژسترول

قرص لوونورژسترول (Levonorgestrel) یا  LNG در واقع قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری است، این قرص با افزایش چسبندگی مخاط گردنه ی رحم و ایجاد تغییر در آندومتر (داخلی‌ترین لایه‌ی رحم) مانع باروری و لانه گزینی می‌گردد.استفاده از این قرص زمانی کاربرد دارد که شما ناخواسته در برابر باردار شدن قرار گرفته اید نه اینکه هر بار به رابطه بپردازید و بعد از آن از این دارو استفاده کنید.زیرا این دارو عوارض خطرناکی دارد. برخی از عوارض این دارو شامل قاعدگی نامنظم، تهوع و استفراغ، سردرد، احساس ناراحتی در پستان، افسردگی، اختلالات پوستی، تغییرات وزن بدن، اولیگومنوره و منوراژی می باشد.

نحوه مصرف قرص لوونورژسترول

این قرص ضد بارداری در دوز های 0.75 و 1.5تولید می شود اگر در فاصله ی حداکثر 5 روز از برقراری رابطه جنسی مشکوک تان قرار دارید، می توانید از این دارو استفاده کنید. نحوه مصرف آن به این شکل است که اگر دوز 0.75 میلی گرمی آن را مصرف کنید باید 2 عدد از آن را بخورید و 12 ساعت بعد یک عدد دیگر، ولی اگر از دوز 1.5 آن استفاده می کنید تا مصرف یک عدد از آن کفایت می کند.

قرص یاز

قرص ضد بارداری یاز
این قرص ضد بارداری ترکیبی از دو نوع هورمون  است. این دارو به طور گسترده ای برای کنترل آکنه استفاده می شود با این حال، نگرانی هایی وجود دارد که پروژستین مصنوعی همچنین ممکن است احتمال لخته شدن خون را افزایش دهد. استفاده طولانی مدت از این دارو همچنین ممکن است احتمال سکته مغزی و سایر مسائل مرتبط با قلب و عروق را نیز افزایش دهد. بسته این قرص شامل 21 عدد قرص فعال است.

نحوه مصرف یاز

مصرف این قرص ضد بارداری باید از روز اول قاعدگی شروع شود و بدون هیچ وقفه ای مصرف بسته دوم را شروع کنید. ( 7 عدد از قرص های یاز غیر فعالی است.)

قرص یاسمین

قرص یاسمین از انواع قرص های کنترل بارداری است که با تغییر در پوشش رحم و دهانه ی رحم ونیز ممانعت از تخمک گذاری مانع بارداری می شود.برخی از عوارض قرص یاسمین می تواند شامل تهوع، استفراغ،حساسیت پستان ها،تغییر خلق و خو، افزایش وزن، تغییر دوره قاعدگی و یا کاهش میل جنسی باشد.در ضمن اگر سیگار می کشید یا سن شما بیشتر از 35 سال است باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت نمایید. این دارو می تواند شامل قرص های 28 عددی ( 21 قرص فعال و 7 قرص غیر فعال ) و یا 21 عددی باشد.

نحوه مصرف قرص یاسمین

بهتر است قبل از مصرف قرص یاسمین با پزشک خود مشورت نمایید و میزان مصرف آن را طبق دستورات روی جعبه انجام دهید. برای استفاده از این قرص ضد بارداری به منظور داروی پیشگیری از بارداری استفاده می شود برای شروع باید از روز اول قاعدگی این دارو را مصرف کنید تا 28 عدد قرص آن به اتمام برسد.بعد از آن مصرف بسته بعد را شروع کنید.مصرف قرص های سفید رنگ در پیشگیری از بارداری موثر نیست اما می تواند به جایگزینی استروژن بپردازد. جهت پیشگیری از عوارض این دارو بهتر است آن را بعد از وعده شام و یا قبل از خواب میل کنید اما می توانید در هر ساعت دیگری از این دارو استفاده نمایید.

قرص مارولون یا دزوسپتیو یا دایسینل

قرص مارولون یکی از انواع قرص های ضدبارداری است که دارای عوارض کمتری نسبت به سایر قرص ها می باشد.این دارو شامل 21 قرص است که رعایت نظم در خوردن آنها اهمیت بالایی دارد اما در صورتی که مصرف یک یا دو عدد از آنها را فراموش کردید نیاز به مصرف قرص اضافه نیست اما در صورتی که مصرف 3 عدد از این قرص ها را فراموش کردید به محض یادآوری دوز آخر را مصرف کنید ولی بهتر است همزمان از دیگر روش های پیشگیری از بارداری نیز استفاده کنید.

نحوه مصرف قرص مارولون

برای مصرف این قرص ضد بارداری باید شروع بسته از روز 5 قاعدگی باشد، و مصرف آن را 21 روز بعد ادامه دهید، بعد از این مدت 7 روز وقفه لازم است و سپس مصرف بسته بعدی، اگر زمان شروع مصرف دارو بعد از روز 5 بود باید تا ده روز همراه مصرف قرص از کاندوم نیز استفاده نمایید.

قرص بلارا یا چاریوا

قرص ضد بارداری بلارا یا چاریوا
این قرص ضد بارداری مشتق شده از پروژسترون طبیعی با خواص آنتی آندروژنیک  و دوز پایینی از اتینیل استرادیول است که میزان استروژن با قرص ال دی برابری می کند، اما در نوع و میزان پروژسترون متفاوت می باشد.این دارو از نظر افزایش وزن تاثیر بسیار کمتری نسبت به سایر دارو ها دارد. از مزیت های این دارو می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • میزان اثر بخشی بسیار بالا
 • عدم افزایش وزن (حتی برای مصارف طولانی مدت)
 • کاهش دردهای پریود
 • کمترین تاثیر ممکن بر خلق و خو
 • عدم تاثیر منفی بر میل جنسی
 • بهبود وضعیت پوست و مو

مصرف این دارو ممکن است عوارض جانبی مانند لکه بینی، مشکلات گوارشی،بیماری عروقی، پوست و چشم و … را به همراه داشته باشد.

نحوه مصرف قرص بلارا یا چاریوا

هر بسته این قرص ها شامل 21 عدد قرص است که مصرف آن را باید از روز 1 قاعدگی شروع نمایید، و تا 21 روز بعد ادامه دهید سپس 7 روز وقفه نیاز است و بعد از آن مجدداً بسته جدید را شروع نمایید. در صورتی که قبلا نوع دیگری قرص ضد بارداری را دریافت کرده اید می توانید مصرف این قرص را شروع کنید. هرگز این دارو را نجویید. 2 تا 4 روز پس از قطع مصرف این دارو قاعدگی اتفاق می افتد.

قرص تری فازیک

قرص تری فازیک یا سه مرحله ای یکی دیگر از قرص های پیشگیری از بارداری است که به علت دارا بودن 3 هورمون در سه رنگ مختلف می باشد.تاثیر این قرص یک هفته پس از شروع اولین قرص می باشد و در این بین باید از سایر روش های پیشگیری استفاده نمود.از مزیت های این قرص می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • کاهش احتمال کیست خوش خیم و سرطان تخمدان
 • کاهش میزان غدد خوش خیم پستان
 • کاهش خونریزی قاعدگی
 • این قرص ها در کم خونی نیز بسیار تاثیرگذار می باشند.
 • کاهش دردهای دوران قاعدگی
 • کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های التهابی لگن

نحوه مصرف قرص تری فازیک

قبل از شروع مصرف این دارو مراجعه به پزشک و مشورت با او الزامی است. این دارو همانند سایر قرص های ضدبارداری دارای 21 عدد قرص می باشد که روز نخست قاعدگی باید مصرف آن را شروع کرد تا 21 قرص به اتمام برسد سپس 7 روز وقفه نیاز می باشد و بعد از آن باید مصرف بسته جدید را شروع کنید، در صورتی که مصرف یک عدد از این قرص ها را فراموش کردید اگر کمتر از 12 ساعت گذشته یکی از آن را بخورید ولی اگر بیشتر از 12 ساعت زمان گذشته نیاز به استفاده از آن نیست و باید مابقی را همان روزی یک عدد مصرف کنید.

قرص کنتراسمین

بسته بندی قرص کنتراسمین شامل 21 عدد قرص فعال است. که از مزیت های آن می توانیم به درمان سندرم پیش از قاعدگی و کاهش موهای زائد و درمان آکنه اشاره کنیم.این دارو نباید در دوران شیردهی استفاده نمود.از عوارض احتمالی این دارو می توانیم به عوارض قلبی عروقی، بیماری های سنگ مثانه ،ترومبوز، عوارض گوارشی، تغییر در سیكل قاعدگی، ناباروری موقت بعد از قطع مصرف، ملاسما، تغییر در وزن و كاهش ترشح شیر اشاره کنیم.

نحوه مصرف کنتراسمین

این دارو نیز همانند سایر داروها باید از روز اول قاعدگی شروع شود و مصرف آن تا 21  روز ادامه دارد، پس از آن نیاز به دوره وقفه 7 روزه می باشد و سپس مصرف بسته جدید باید شروع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا