خوراکی ها و آشپزیسبک زندگی

آشنایی با خواص کدو تنبل ،این مهمان دوست داشتنی پاییز

پاییز فصل ضیافت رنگهاست. حتی میوه های این فصل هم حال و هوای دیگری دارند. خوشمزه تر و خوشرنگ ترند و البته پر خاصیت تر مثل کدو تنبل. کدو تنبل میوه ای خوشمزه و دوست داشتنی است که در ورای پوست نارنجی رنگش بی نهایتی از خاصیت ها نهفته است. این میوه ی خوش آب و رنگ از خانواده ی کدوهاست. اما به شکل گرد و گاها کروی یا بیضوی شکل و با مزه ای بسیار شیرین و بافتی فوق العاده نرم و لطیف. بیچشک در مقاله ی امروز خود به خواص کدو تنبل پرداخته است.


بینایی

خواص کدو تنبل برای چشمبا کدو تنبل تیز بین تر شوید.اگر می خواهید با قدرت بینایی خود همه را شگفت زده کنید باید سطح ویتامین A  بدن شما کافی باشد و این یکی از خواص کدو تنبل است. برای این منظور فقط کافیست روزانه 1 فنجان کدو تنبل پخته و له شده میل کنید.  یک فنجان کدو تنبل پخته شده بیش از 200 درصد میزان توصیه شده توسط پزشکان، ویتامین A در خود جای داده است. البته کدو تنبل علاوه بر ویتامین A حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات کاروتنوئید مثل بتاکاروتن است که رنگ نارنجی و زیبای کدو تنبل را به وجود آورده است. بدن ما می تواند اینگونه ترکیبات را به ویتامین A تبدیل کند. به همین دلیل می گویند میوه های نارنجی رنگ برای بینایی ایده آلند و چه چیزی خوشمزه تر از کدو تنبل.

لاغری

با کدو تنبل لاغر و خوش اندام بمانید. هر فنجان کدو تنبل معادل 3 گرم فیبر است و تنها 40 کالری را به خود اختصاص می دهد. یک منبع غنی فیبر که می تواند مدت ها شما را سیر نگه دارد و کمتر به سمت غذا ها می روید. اگر به دنبال لاغری و کاهش وزن هستید این خاصیت کدو تنبل را فراموش نکنید. بررسی ها نشان داده افرادی که رژیم های لاغری و کاهش وزن را آغاز می کنند با مصرف منابع غنی فیبر موفق ترند و راحت تر و سریع تر به لاغری می رسند. خوراکی های فیبردار می توانند معده ی شما را کاملا پر کنند به طوری که ساعت ها احساس گرسنگی نمی کنید ولی از آنجایی که کالری اندکی دارند روند کاهش وزن را تسریع می کنند.

قلب

کدو تنبل دوست قلب شماست. اگر می خواهید به جنگ بیماری های قبلی بروید باید چربی ها و کلسترول بد خون خود را به حداقل برسانید و همین امر یکی از خواص کدو تنبل است. تخم کدو تنبل سرشار از فیتوسترول است که می تواند کلسترول بد خون شما را به مقدار قابل توجهی  کاهش دهد و به حداقل برساند. فقط کافیست در کنار خوراکی های خوشمزه ای که با کدو تنبل درست می کنید از تخم خام کدو تنبل به عنوان یک میان وعده ی خوشمزه استفاده کنید تا قلب شما همیشه سالم و سرحال بماند.

پیشگیری از سرطان

خاصیت کدو تنبلکدو تنبل دشمن درجه 1 سرطان  است. کدو تنبل حاوی نوعی آنتی اکسیدان حیاتی به نام بتاکاروتن است. بتاکاروتن قدرت اصلی بدن برای مقابله و پیشگیری از انواع سرطان هاست و یکی از مهم ترین خواص کدو تنبل شناخته شده است. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که از خوراکی های حاوی آنتی اکسیدان بیشتر استفاده کنید تا بدن همیشه آماده ی مقابله با حمله ی سرطان ها باشد. از طرفی استرول های گیاهی موجود در تخم کدو تخصصی حرفه ای در جنگ تن به تن با سلول های سرطانی دارند. اگر می خواهید سرطان را شکست دهید کدو تنبل بهترین سلاح شماست.

پوست

با کدو تنبل پوستی زیبا و شاداب داشته باشید. کاروتنوئید های موجود در بافت کدو تنبل می توانند به خنثی سازی رادیکال های آزاد پوست کمک زیادی کنند و تمامی خطوط و چین و چروک های صورت را از بین ببرند. خواص کدو تنبل می تواند مانند یک متخصص زیبایی پوست طراوت و شادابی چهره ی شما را بازگرداند و دقیق تر و بهتر از بوتاکس تمامی چین و چروک های صورت شما را باز کند. اگر به دنبال بوتاکس طبیعی هستید کدو تنبل میل کنید تا معجزه ی آن را ببینید.

برای اعصاب

با کدو تنبل خوش اخلاق تر شوید. اگر می خواهید خوش اخلاق تر و آرام تر به نظر برسید تخم کدو تنبل راه حل خوبی است. تخم کدو تنبل سرشار از نوعی اسید آمینه به نام تریپتوفان است که به شما کمک می کند حال و هوای آرام تری داشته باشید . تریپتوفان نقش مهمی در ساخت هورمون سروتونین دارد. هورمونی که باعث می شود خلق و خوی شما آرام باقی بماند و شب ها خواب راحت تری داشته باشید.

 تامین انرژی بدن

خاصیت کدو تنبل برای بدناگر به دنبال بمب انرژی هستید کدو تنبل میل کنید. یک فنجان کدو تنبل 546 گرم پتاسیم دارد. این یعنی حتی از موز هم قوی تر است و پس از تمرینات سنگین ورزشی می تواند مانند یک بمب انرژی عمل کند و تعادل کامل الکترولیت های بدن شما را بازگرداند. اگر فعالیت سنگین بدنی داشته اید و می خواهید عضلات و سطح انرژی بدن خود را در بهترین و بالاترین حالت ممکن نگه دارید از خواص کدو تنبل غافل نشوید. کدو تنبل میل کنید تا سرحال و با انرژی به نظر برسید.

سیستم ایمنی بدن

با کدو تنبل همیشه قوی و سالم بمانید.اگر اعتقاد دارید که ویتامین C بدن شما را در برابر سرماخوردگی ها بیمه می کند به سراغ خواص کدو تنبل بروید. کدو تنبل غنی از ویتامین C و انواع مواد مغذی ضروری برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. 1 فنجان کدو تنبل پخته شده 11 میلی گرم از انواع مواد مغذی را در خود جای داده است. به طور متوسط نیاز زنان به مواد مغذی در طول روز 60 میلی گرم و مردان 75 میلی گرم است. 1 فنجان کدو تنبل می تواند به راحتی 20 درصد از آن را تامین کند.
یک فنجان کدو تنبل پخته شده بیش از 200 درصد میزان توصیه شده توسط پزشکان، ویتامین A در خود جای داده است. البته کدو تنبل علاوه بر ویتامین A حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات کاروتنوئید مثل بتاکاروتن است که رنگ نارنجی و زیبای کدو تنبل را به وجود آورده است.

خواص کدو تنبل برای ریه ها

با کدو تنبل ریه های خود را تمیز کنید. اگر سیگاری هستید یا ریه های شما با بیماری دست و پنجه نرم میکند کدو تنبل می تواند حال ریه های شما را خوب کند. بتاکاروتن موجود در کدو تنبل می تواند برای سلامتی ریه های شما بسیار مفید باشد و اثرات منفی سیگار را خنثی کند. همچنین اگر سرفه و خلط سینه شما را آزار می دهد و به همه ی درمان ها هم مقاومت نشان داده از خواص کدو تنبل استفاده کنید تا حالتان بهتر شود.

کاهش قند خون

کدو تنبل برای دیابتبا کدو تنبل به جنگ دیابت بروید. محققان آمریکایی متوجه شده اند که عصاره ی طبیعی کدو تنبل می تواند به طور چشمگیری میزان قند خون را کاهش دهد. این خاصیت کدو تنبل است. با اینکه خود آن بسیار شیرین است ولی واقعیت این است که میزان قند آن فوق العاده جزئی است و مشکل خاصی به وجود نمی آورد. اثرات مثبت و موثر عصاره ی کدو تنبل بر کاهش میزان قند خون ثابت شده است و برای مبتلایان به دیابت می تواند یکی از بهترین دسرها باشد.

پروستات

با کدو تنبل پروستات خود را درمان کنید. خواص کدو تنبل برای پروستات سالیان سال است که در طب سنتی مورد اشاره قرار گرفته است و چیز جدیدی نیست. تاثیرات مثبت تخم خام کدو تنبل برای درمان بزرگی انواع پروستات های خوش خیم به اثبات رسیده است .مشخص شده است که ترکیبات تخم کدو تنبل می تواند دفعات ادرار کردن فرد را افزایش دهد ولی از بزرگتر شدن پروستات جلوگیری می کند و برای حفظ سلامت پروستات بسیار موثر است.

التهاب مفاصل

کدو تنبل التهاب مفاصل شما را بهتر میکند. اثرات درمانی تخم کدو تنبل را از حیث خواص ضد التهابی می توان با اثرات داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و ایندومتاسین مقایسه کرد.  تخم کدو تنبل برای کاهش التهاب مفاصل تاثیرات مثبت فراوانی از خود نشان داده است و یک نکته ی مثبت بزرگ هم به همراه دارد. مصرف ایندومتاسین ها می تواند چربی های بد خون را به شکل قابل توجهی افزایش دهند در حالی که تخم کدو تنبل هیچگونه عوارض و اثرات جانبی منفی و مضر به همراه ندارد.

جدول ارزش غذایی کدو تنبل

کالری کدو تنبلکدو تنبل و تخم آن یکی از غنی ترین منابع ویتامین ها و انواع مواد معدنی مفید برای سلامتی بدن شناخته شده است. شاید در ظاهر نارنجی رنگ این میوه چیز زیادی مشخص نباشد ولی با نگاهی به جدول زیر متوجه می شوید که ارزش غذایی هر 100  گرم کدو تنبل پخته شده به چه میزان است.

ارزش غذایی در هر 100 گرم گوشت میوه
ویتامین C 21 میلی گرم
ویتامین A 7384 واحد
ویتامین E 1/05 گرم
ویتامین B6 0/06 میلی گرم
انرژی 26 کیلو کالری
چربی 0/1 گرم
پروتئین 1/0 گرم
کربوهیدرات 6/50 گرم
روی 0/32 میلی گرم
فیبر 2/9 گرم
کلسیم 21 میلی گرم
سدیم 1 میلی گرم
پتاسیم 340 میلی گرم
فسفر 44 میلی گرم
آهن 0/80 میلی گرم
منیزیم 12 میلی گرم
مس 0/127 میلی گرم
منگنز 0/125 میلی گرم
بتاکاروتن 3615 میکروگرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا