بیماری هابیماری های پوست و مو

علل و علائم اگزمای آتوپیک و روش درمان

بثورات پوستی شدیدا خارش دار علامت اصلی اگزمای آتوپیک می باشد که معمولاً در دوران شیرخوارگی کودک شروع شده و اغلب بعد از چند سال و در دوران کودکی از بین می رود. با این حال عود دوباره این بثورات پوستی می تواند گاهی اوقات در دوران نوجوانی و بزرگسالی رخ دهد. اگزمای آتوپیک اغلب افرادی را که در خانواده آنها سابقه بیماری آسم و یا سایر اختلالات آلرژیک مثل حساسیت فصلی وجود دارد گرفتار می سازد. عود این وضعیت در دوران بزرگسالی اغلب بر اثر استرس ها، تغییر درجه حرارت محیط و یا واکنش آلرژیک نسبت به بعضی از غذا ها ایجاد می شود. اغلب هیچ دلیل آشکاری برای بروز این اگزما وجود ندارد.


علائم اگزمای آتوپیک

عکس اگزمای آتوپیک
بثورات پوستی معمولاً بصورت لکه هایی بر روی دست و نیز در نواحی چین دار پوست مثل مچ دست، پشت زانوها و در سمت داخل آرنج ها ایجاد می شود. علائم اگزمای آتوپیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  • قرمزی و تورم پوست
  • تاول های کوچک و پر از مایع
  • خارش
  • خشکی، پوسته پوسته شدن و ترک خوردن پوست
  • ضخیم شدن پوست بخاطر خاراندن زیاد آن

گاهی اوقات یک عفونت باکتریایی در قسمت های گرفتار شده پوست ایجاد می شود که باعث تورم پوست و ناراحتی می شود.

علل ایجاد کننده اگزمای آتوپیک

اگزما در نوزادان
در بروز اگزمای آتوپیک عوامل مختلف ارثی، ایمنی، متابولیک، نورواندوکرین و عفونی مشارکت دارند اما میتوان گفت عوامل دیگری نیر در ایجاد این بیماری نقش دارند که از جمله ی آنها می توانیم به این موارد اشاره کنیم.
  • استرس  و اضطراب : یکی از عوامل مهم در ایجاد و تشدید این بیماری می باشد.
  • تغییرات شدید حرارت : این عامل اگزما را تشدید می نماید ( معمولا در آب و هوای خشک اگزما تشدید می شود.)
  • عوامل حساسیت زا : این عوامل می تواند شامل گرد و غبار، پشم حیوانات و برخی از افزودنی ها به مواد خوراکی باشد.

در بروز اگزمای آتوپیک عوامل مختلف ارثی، ایمنی، متابولیک، نورواندوکرین و عفونی مشارکت دارند.

نحوه درمان اگزمای آتوپیک

پماد اگزما آتوپیک
پزشک شما احتمالاً  می تواند با توجه به علایمی که مشاهده می کند تشخیص اگزمای آتوپیک را بدهد. او برایتان یک کرم حاوی کورتون (مثل بتامتازون) تجویز خواهد نمود تا باعث کاهش التهاب شود. شما باید کرم حاوی کورتون به مقدار کمی استفاده نمایید و هنگامی که بثورات پوستی  شروع به بهبود می کنند مصرف آن را کم نمایید. از مالیدن کرم های حاوی کورتون بر روی پوست صورت خودداری نمایید مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد. استفاده از داروهای خوراکی آنتی هیستامین ممکن است به تسکین خارش کمک نماید. اگر بثورات پوستی دچار عفونت شوند، تجویز داروهای خوراکی یا مالیدنی آنتی بیوتیک می تواند باعث بهبودی آن شوند.شما می توانید علائم اگزمای آتوپیک را با استفاده از کرم های نرم کننده و روغن های ویژه حمام تسکین دهید.اگزمای آتوپیک را می توان کنترل نمود اما نمی توان معالجه قطعی برایش انجام داد و لکه های جدید بر روی پوست ممکن است در هر زمانی ظاهر شوند. با این حال، با افزایش سن این بیماری معمولاً بهبود یافته و به ندرت افراد سالخورده دچار این وضعیت می شوند.

بیماری های پوست و مو – تالیف : دکتر تونی اسمیت – دکتر فرهاد همت خواه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا