روابط زناشوییسلامت خانواده

7 نشانه که می گوید به مشاوره خانواده نیاز دارید تا رابطه زناشویی خود را حفظ کنید.

در برخی مواقع ممکن است طلاق بهترین راه باشد اما مواقعی هم وجود دارد که می توان با بکارگیری یک مشاوره خانواده به موقع و خوب یک زندگی را نجات داد. هنگامی که زوج ها به مشکل بر می خورند، ممکن است به این فکر بیفتند که آیا مشاوره خوب است یا خیر ؟ در اینجا 7 دلیل نیاز به یک مشاوره خانواده را بیان می کنیم.
نرخ ازدواج در حال کاهش است و بیشتر ازدواج ها هم به طلاق ختم می شود. البته نرخ طلاق با توجه به سطح تحصیلات، اعتقادات مذهبی مختلف و بسیاری از عوامل دیگر متفاوت است. وقتی که طلاق اتفاق می افتد مشکلات زیادی برای زوج ها و همچنین کودکان با خود به همراه دارد. شاید طلاق در بزرگسالان به یکی از حوادث روزمره زندگی تبدیل شود اما در کودکان باعث ایجاد احساس رها شدن، خشم، سرزنش، گناه و نگرانی در مورد آشتی والدین می شود.


1-مشاوره خانواده در زمانی که ارتباطات منفی است.

هنگامی که ارتباط افراد رو به وخامت می رود، اغلب زوج ها به سختی می توانند مانند گذشته با هم ارتباط برقرار کنند. ارتباط منفی هنگامی است که یکی از طرفین رابطه زناشویی احساس افسردگی، ناامنی، بی توجهی و یا تمایل به ترک گفتگو دارد. همچنین ممکن است لحن گفتگو در ایجاد یک ارتباط منفی موثر باشد. به خاطر داشته باشید همیشه چیزی که می گویید باعث آزار شخص مقابلتان نمی شود بلکه در برخی موارد نحوه ی بیان یا همان لحن شماست که به رابطه آسیب می رساند.ارتباط منفی علاوه بر ارتباطی که منجر به آسیب رساندن به احساسات می شود می تواند شامل رفتارهای فیزیکی، سوء استفاده های احساسی از طرف مقابل و همچنین عدم برقراری رابطه کلامی هم باشد.

اگر شما هم احساس می کنید رابطه شما به سمت منفی شدن در حال حرکت است و مشکلات زناشویی به زندگی شما راه پیدا کرده اند، می توانید از یک مشاوره خانواده بهره مند شوید. قطعا یک مشاور خوب به شما و رابطه تان کمک می کند.

2- یک یا هر دو طرف رابطه سعی در حفظ رابطه دارند

بازسازی یک رابطه کار غیر ممکنی نیست اما نیاز به تلاش فراوانی دارد. تعهد، تمایل به بخشیدن یکدیگر و تمایل به حرکت به سوی آینده نیاز به زمان دارد و طول می کشد. هیچ فرمول جادویی برای بازیابی یک رابطه وجود ندارد اما اگر دو نفر متعهد به مشاوره خانواده و فرآیند درمان باشند و در این فرآیند صادق باشند، ازدواج آنها نجات می یابد. حداقل کاری که یک مشاوره انجام می دهد نشان دادن مسیر درست حرکت است.

3- زمانی که زوج ها احساس می کنند رابطه آنها مانند دیگر همسران شده و حرف تازه ای ندارد

هنگامی که زوج ها خود را مانند بیشتر زوج های متاهل می بینند و احساس می کنند زندگی روند یکنواختی دارد ممکن است به مشاوره خانواده نیاز داشته باشند. البته این بدان معنا نیست که زوج ها با هم مشکل اساسی دارند، فقط ممکن است آنها در معرض یک مشکل باشند. اگر کمبود ارتباط، گفتگو، صمیمیت و یا هر عنصر دیگری که به نظر زوجین مهم باشد در رابطه به چشم بخورد و آنها فکر کنند که فقط با هم همخونه هستند و فقط بین آنها “همسویی” وجود دارد، این نشانه ای است که به یک متخصص مشاور مراجعه کنند و احساسات از دست رفته را بازگردانند.

به خاطر داشته باشید همیشه چیزی که می گویید باعث آزار شخص مقابلتان نمی شود بلکه در برخی موارد نحوه ی بیان یا همان لحن شماست که به رابطه آسیب می رساند.

4- هنگامی که زوجین نمیدانند چگونه مشکلات را برطرف کنند

این مشکل من را به یاد نمایش بچگانه معروف جو جی جی می اندازد که در پایان هر قسمت از این نمایش، عبارت “اکنون می دانید، و شناختن نیمی از برد است” نمایان می شد.
هنگامی که یک زن و شوهر، شروع به ناسازگاری می کنند و از اختلافات بین خود آگاه باشند، این شناخت و آگاهی نیمی از برد است. چند بار شنیده ام که زوج ها می گویند: ” ما می دانیم چه چیزی اشتباه است، فقط نمی توانیم مشکل را حل کنیم. این بهترین زمان برای ورود یک شخص ثالث است. البته شخصی متخصص و آگاه یعنی یک مشاور در امر ازدواج و خانواده. این مشاوره زوجین را در مسیر درست برای حل مشکلات هدایت میکند.

5- هنگامی که یکی از زوجین دارای احساسات منفی است

آنجه از درون احساس میکنیم، در خارج نشان داده می شود. حتی اگر تمام احساساتمان را کنترل کنیم و در این امر بسیار موفق عمل کنیم، برخی از آنها دارای نمود بیرونی هستند. احساسات منفی مانند ناراحتی یا ناامیدی می تواند به رفتار های مضر بیرونی منجر شود. زوجی را می شناسم که یکی از همسران از بی توجهی طرف مقابل ناراحت شده است. اگر چه قبول کرده است در این رابطه باقی بماند اما نمی تواند این ناراحتی و احساس بی توجهی طرف مقابل را تحمل کند در نتیجه سعی کرد همان رفتار طرف مقابل را انجام دهد تا او هم درد مشابهی را حس کند. این راه یک اشتباه بزرگ است. در حالی که یک مشاوره خانواده می تواند نجات بخش این رابطه باشد.

6- هنگامی که تنها راه حل جدایی و طلاق به نظر می رسد

هنگامی که زوج ها تصمیم می گیرند برای مدتی از هم دور شوند و فکر می کنند این راه حل ممکن است مفید واقع شود، اشتباه بزرگی را انجام می دهند. جدایی موقت و دور از خانه بودن موضوعی را حل نمی کند بلکه نشان می دهد شما به یک مشاور خانواده نیاز دارید.جدایی موقت ممکن است این فکر را القا کند که با دور بودن همه چیز بهتر می شود و در نتیجه زمان و تعداد جدایی ها را بیشتر می کند. در اکثر مواقع زمانی که زوج غایب باز می گردد، مشکل همچنان پابرجاست فقط از بازگو کردن آن اجتناب می شود.

7- هنگامی که زن و شوهر به خاطر فرزندان کنار هم دیگر هستند

اگر زوجی فکر کنند که عاقلانه ترین کار این است که به خاطر فرزندان کنار هم باقی بمانند قطعا نیاز به یک مشاوره خانواده دارند. آنها باید بداند که گاهی اوقات طلاق عاطفی بیشتر از جدایی به کودکان آسیب می رساند. البته در اکثر مواقع  اصلا نیاز به جدایی نیست و با یک مشاوره خوب همه چیز در خانواده به حالت ایده آل خود برمی گردد و کودکان می توانند زندگی در یک خانواده مثبت و سالم را تجربه کنند.به نظر من کودکان به هیچ عنوان نباید تنها عامل ماندگاری زوجین در کنار یکدیگر باشند. آنها به زودی خواهند فهمید که پدر و مادر آنها مانند دیگر والدین نیستند و این موضوع به شدت آنها را آزار می دهد. بچه ها عموما بسیار شهودی و هوشمند هستند و اصلا مهم نیست که والدین چه قدر تلاش می کنند تا شادی و خوشبختی مصنوعی را به آنها القا کنند، در نهایت آنها همه چیز را می فهمند فقط گاهی اوقات بیان نمی کنند. زندگی شاد حق کودکان است و این شادی نمی تواند در قالب احساسات مصنوعی به
آنها داده شود.

همه ازدواج ها نمی توانند از شکست نجات پیدا کنند. در مراحل مشاوره، برخی از زوج ها ممکن است بفهمند که جدایی برای آنها بهتر است. با این وجود، برای آن دسته از روابطی که می توانند نجات پیدا کنند و برای آن دسته از زوج هایی که می خواهند رابطه خود را حفظ کنند، مشاوره خانواده می تواند به آنها یادآوری کند که چرا عاشق شدند و به این ترتیب رابطه آنها را نجات دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا