درمان شقاق مقعدی یا فیشر با بوتاکس و عوارض جانبی آن

08/08/2018 | bichashk
درمان شقاق مقعدی یا فیشر با بوتاکس و عوارض جانبی آن

شقاق مقعدی یا فیشر از جمله بیماری های نشمینگاهی است که نیاز به درمان دارد. روش های مختلفی از جمله درمان شقاق با بوتاکس، درمان های خانگی و همچنین جراحی وجود دارند که هر کدام بسته به شرایط و شدت بیماری مورد استفاده قرار می گیرند.
در این مقاله در مورد درمان شقاق با بوتاکس که در دسته درمان های دارویی قرار می گیرد، اطلاعاتی به شما می دهیم. با ما همراه باشید.


اطلاعات کلی در مورد شقاق مقعدی

اغلب شکاف های مقعدی کوتاه مدت و خفیف با درمان های خانگی از بین می روند. برای اطلاع از چند روش درمان خانگی شقاق می توانید به مقاله درمان خانگی شقاق مقعدی مراجعه کنید. معمولا درمان های خانگی در 4 تا 6 هفته شقاق را از بین می برند. درد هنگام اجابت مزاج در عرض چند روز پس از استفاده از روش های خانگی از بین می رود.
اما همیشه بیماری شقاق مقعدی با درمان های خانگی مداوا نمی شود و نیاز به مراجعه به پزشک است. اگر بیماری بیش از 8 تا 12 هفته طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کنید و احتمالا نیاز به درمان های دارویی خواهید داشت. تزریق بوتاکس هم در دسته درمان های دارویی شقاق گنجانده می شود.  پزشک با توجه به علائم و معاینه فیزیکی بیماری را تشخیص می دهد. معاینه می تواند شامل مراحل زیر باشد.

  • معاینه بصری
  • معاینه دیجیتال رکتوم
  • استفاده از آندوسکوپی برای بررسی کانال مقعد

در نهایت اگر درمان های دارویی هم موثر واقع نشود یا پزشک در همان مراحل معاینه بیماری را مزمن و پیشرفته تشخیص دهد، تنها راه درمان باقی مانده، استفاده از روش جراحی است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه های درمان بیماری شقاق مقعدی یا فیشر به مقاله روش های درمان شقاق یا فیشر مراجعه کنید.

درمان به روش تزریق بوتاکس

تزریق توکسین بوتولینوم (بوتاکس) راهی برای بهبودی زخم شقاق مقعدی است. تزریق بوتاکس می تواند به درمان فیشر کمک کند. اگر عضله اسفنکتر مقعد تحت فشار بیش از حد قرار گیرد، اسپاسم و کاهش جریان خون بوجود می آید و در نتیجه ممکن است فرد به بیماری شقاق دچار شود. درمان شقاق با بوتاکس باعث فلج موقت عضله اسفنکتر می شود. به این طریق اسپاسم کاهش می یابد و باعث درمان شقاق مقعدی می شود.در مقایسه بین درمان شقاق با بوتاکس و پماد نیتروگلیسیرین اختلاف نظر های فراوانی وجود دارد. برخی از پزشکان روش درمان شقاق با بوتاکس را بهتر می دانند و در مقابل عده ای این روش را یک روش درمانی موثر و بدون بازگشت نمی دانند. دسته ی مخالفان معتقدند که احتمال عود مجدد بیماری شقاق پس از تزریق بوتاکس وجود دارد.

عوارض جانبی درمان شقاق با بوتاکس

با اینکه اکثر بیماران دچار عوارض جانبی تزریق بوتاکس نمی شوند، در این جا به برخی از عوارض آن اشاره می کنیم. این عوارض خیلی کم اتفاق می افتد اما به هر حال وجود دارد.

  • عدم توانایی در کنترل گاز روده ( بی اختیاری گاز روده)
  • درد ناشی از تزریق بوتاکس
  • خونریزی
  • عفونت در محل تزریق
  • بی اختیاری مدفوع

این عوارض بسیار ناراحت کننده و سخت است اما همانطور که گفته شد این عوارض بسیار کم پیش می آید و بسیاری از بیماران به آنها دچار نمی شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *