درمان خانگی شقاق مقعدی یا فیشر

07/21/2018 | bichashk
درمان خانگی شقاق مقعدی یا فیشر

درمان خانگی شقاق مقعدی ، موضوعی است که در این مقاله به آن میپردازیم. شقاق مقعدی که در واقع ایجاد شکاف در ناحیه مقعد می باشد، باعث ایجاد درد و سوزش شدید در هنگام اجابت مزاج می شود. افرادی که از یبوست رنج میبرند، در معرض خطر بیشتری هستند. با این حال عوامل دیگری همچون اسهال مداوم، بیماری التهاب روده (IBD)، بیماری کرون، کولیت زخمی و فشار خون در هنگام زایمان و در موارد نادر، عفونت های منتقله از راه جنسی مانند سیفیلیس یا هرپس می تواند باعث ایجاد شقاق شود.
چند راه برای درمان خانگی شقاق وجود دارد که شما میتوانید برای کاهش درد و یا بهبود زخم های خود در عرض چند روز تا یک هفته استفاده کنید. در صورتیکه در طی چند هفته بهبود چندانی نداشتید به پزشک مراجعه کنید.

درمان خانگی شقاق یا فیشر با استفاده از روغن زیتون

روغن زیتون سرشار از چربی های سالم است که سیستم روده شما را متعادل می سازد و اجازه می دهد تا اجابت مزاج راحت تری داشته باشید. علاوه براین خاصیت ضد التهابی آن به کاهش درد ناشی از فیشر یا شقاق مقعدی کمک می کند.یک مطالعه در سال 2006 در نشریه جهان علم نشان داد که بیماران مبتلا به شقاق مقعدی بعد از استفاده از مخلوط روغن زیتون، عسل و موم مقداری از درد، خونریزی و خارش را کاهش داده اند.برای استفاده از این ترکیب مقداری روغن زیتون، عسل و موم را در ظرفی مخلوط کنید و آن را تا زمانی که موم ذوب شود گرم کنید. اجازه دهید تا مخلوط خنک شود و سپس از آن در ناحیه شکاف شقاق مقعدی استفاده کنید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید. شقاق در بارداری هم دیده می شود. همچنین در موارد کمی شقاق در کودکان و نوزادان هم بوجود می آید که با توجه به دردناک بودن آن باید به سرعت درمان شود.

کاربرد آلوئه ورا در درمان خانگی شقاق

آلوئه ورا یک شفا دهنده طبیعی است و خواص ضد درد آن باعث می شود تا درد کمتری را تحمل کنید.  همچنین آلوئه ورا به ترمیم بافت های آسیب دیده کمک می کند بنابراین می تواند در بهبود زخم شقاق هم تاثیر خوبی داشته باشد.
یک برگ آلوئه ورا را برش دهید و با استفاده از قاشق ژل میان برگ های آلوئه ورا را جدا کنید. از این ژل در ناحیه شقاق مقعدی استفاده کنید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

تاثیر آب گرم در درمان خانگی شقاق مقعدی

برای از بین بردن شقاق مقعدی یا فیشر، یک حمام آب گرم ضروری است. در داخل وان آب گرم بنشینید. این کار باعث می شود تا جریان خون در ناحیه مقعد افزایش یابد و در نتیجه باعث کاهش درد، تورم و خارش می شود.

  • وان حمام را با آب گرم پر کنید.
  • چند قطره اسانس اسطوخودوس به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید
  • به مدت 15 تا 20 دقیقه در وان حمام بنشینید
  • این حمام را دو تا سه بار در روز تکرار کنید

شما همچنین می توانید از کیسه آب گرم در ناحیه شکاف شقاق استفاده کنید.

استفاده از روغن نارگیل برای درمان خانگی فیشر

روغن نارگیل یکی دیگر از روش های درمان خانگی شقاق مقعدی است. روغن نارگیل سرشار از ترگلسیرید های متوسط زنجیره ای است. این روغن به راحتی در پوست نفوذ می کند.
منطقه آسیب دیده را ترمیم می کند و روند بهبودی شما آغاز می شود. روزی دو تا سه بار از روغن نارگیل بر روی زخم شقاق استفاده کنید. اگر شقاق بسیار مزمن و پیشرفته است دفعات بیشتری از این روغن استفاده کنید.
اگر از یبوست یا هرگونه مشکل گوارشی رنج می برید، سعی کنید روغن نارگیل را به رژیم خود اضافه کنید.

نقش سرکه سیب در درمان خانگی شقاق مقعدی

یبوست یکی از موارد مهمی است که باعث ایجاد شقاق مقعدی می شود و یا زخم شقاق را تشدید می کند. سرکه سیب یک درمان موثر برای یبوست است. پکتین، یک فیبر محلول در سرکه سیب است که سبب بهبود هضم غذا میشود و از یبوست جلوگیری می کند. بنابراین می توانید ا سرکخ سیب در درمان خانگی شقاق مقعدی استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *