روش های گوناگون درمان شقاق مقعدی یا فیشر

08/08/2018 | bichashk
روش های گوناگون درمان شقاق مقعدی یا فیشر

شقاق یا فیشر بیماری نشیمنگاهی است. روش های درمان شقاق مقعدی از گذشته تا کنون پیشرفت زیادی داشته است. چه درمان های سنتی و خانگی و چه درمان های دارویی و پزشکی هر سه دچار تغییر شده اند. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی کوتاهی از روش های موثر در درمان شقاق مقعدی یا فیشر بپردازیم.
هدف از درمان از بین بردن درد و ناراحتی و همچنین شکاف ایجاد شده در ناحیه مقعد است. درمان شکاف خفیف و غیر مزمن معمولا بیش از 6 هفته طول نمی کشد و با استفاده از روش های خانگی درمان می شود. درمان شقاق مقعدی مزمن معمولا بیش از 6 هفته زمان نیاز دارد. این نوع شقاق حتما باید با مراجعه به پزشک و بوسیله درمان دارویی یا روش های جراحی مداوا شود.


درمان شقاق مقعدی در خانه

اگر شقاق مقعدی بر اثر یبوست و فشار در زمان اجابت مزاج ایجاد شده باشد، می توانید با استفاده از روش های زیر، به بهبود شرایط کمک کنید.

نوشیدن مایعات

سعی کنید در طول روز به مقدار کافی از مایعات بدون کافئین و الکل استفاده کنید. مصرف بیش از حد کافئین و الکل خود عامل کم آبی بدن است. بنابراین سعی کنید از آب و یا نوشیدنی های سالم دیگر استفاده کنید تا بدن شما کم آب نباشد.

مصرف فیبر

داشتن رژیم غذایی غنی شده با فیبر به از بین بردن یبوست کمک می کند. رژیم شما باید روزانه شامل 20 تا 35 گرم فیبر باشد.

  • سبوس گندم
  • سبوس جو
  • دانه های کامل از جمله برنج قهوه ای، بلغور جو دو سر، غلات و نان
  • نخود و لوبیا
  • میوه هایی مانند آلو و خانواده مرکبات

منایع غنی از فیبر هستند. برای از بین بردن یبوست به تدریج مصرف فیبر را تا رسیدن به میزان استاندارد گفته شده افزایش دهید.
اگر همچنان به یبوست دچارید می توانید با مشورت پزشک از داروهای ملین استفاده کنید.
پس از هر بار اجابت مزاج، مقعد را به آرامی بشویید و با دستمال خشک کنید. از مواد مانند صابون برای شست وشو استفاده نکنید.
استفاده از حمام سیتز می تواند به بهبود شقاق و کاهش درد کمک کند. برای اطلاع از داروهای خانگی در مان شاقا به مقاله درمان خانگی شقاق مقعدی یا فیشر مراجعه کنید.

درمان های دارویی شقاق مقعدی

درمان دارویی

روشی برای از بین بردن شقاق مقعدی است. توجه داشته باشید قبل از استفاده از درمان دارویی شقاق مقعدی با پزشک مشورت کنید و هرگز خودسرانه دارو مصرف نکنید.

پودر نیترات

پزشک برای بالا بردن جریان خون در ناحیه مقعد و اسفنکتر از تجویز پودر نیترات کمک می گیرد. این دارو کمک می کند تا شکاف ناشی از شقاق مقعدی سریعتر بهبود یابد.
برخی از عوارض مصرف این دارو سردرد، سرگیجه و فشار خون پایین است.
پماد نیترات نباید 24 ساعت پس از مصرف داروهایی مانند سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل (سیالیس) و یا ورداآنفیل (لویترا) استفاده شود.

مسدود کننده های کانال کلسیم

این نوع دارو ها معمولا برای کاهش فشار خون استفاده می شوند. اما در درمان شقاق مقعدی هم استفاده می شوند. این نوع دارو ها به شکل موضعی یا خوراکی در دسترس هستند. سردرد می تواند از عوارض جانبی این دارو باشد.

تزریق بوتاکس

زمانی که درمان موضعی پاسخگو نباشد، تزریق بوتاکس نوع A به اسفنکتر گام بعدی است. تزریق بوتاکس به طور موقت عضلات اسفنکتر را فلج می کند و باعث بهبودی زخم شقاق می شود. میزان بهبودی در این روش بین 60 تا 80 درصد متغیر است. از عوارض این روش امکان بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز است اما این عارضه موقت است. دوز دارو بسیار کم است بنابراین خطر ابتلا به مسمومیت بوتولیسم وجود ندارد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله درمان شقاق با بوتاکس مراجعه کنید.

درمان جراحی شقاق مقعدی یا فیشر

احتمالا شما به جراحی شقاق مقعدی نیازی نخواهید داشت. مگر اینکه از روش های درمانی قبل استفاده کرده باشید و نتیجه نگرفته باشید.جراحی به روش سنتی شامل ایجاد برش کوچکی در ناحیه اسفنکتر می باشد. این جراحی درد و فشار را کاهش می دهد. درد این جراحی از درد شقاق کمتر است. البته با ظهور روش جدید جراحی اسفنکتروتومی لترال شقاق، درمان جراحی بسیار راحت تر از قبل شده است و بیمار کمتر احساس ناراحتی می کند. عوارضی مانند بی اختیاری در روش اسفنکتروتومی لترال بسیار کمتر از سایر روش های جراحی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *