بیماری هابیماری های قلبی و عروقی

علائم حمله قلبی : 12 نشانه زودهنگام که شما را از بروز حمله قلبی آگاه می کند

حمله قلبی یا انفارکتوس میوکارد، عامل اصلی مرگ و میر زنان و مردان در ایالات متحده آمریکا شناخته می شود زیرا که سالانه حدود 753000 نفر در آمریکا حمله قلبی را تجربه می نمایند. حمله قلبی درجات مختلفی دارد و همه این حملات منجر به مرگ نمی گردد اما افرادی که یکبار تجربه حمله قلبی را داشته اند بیشتر از سایرین در معرض خطر خواهند بود.
خوشبختانه روش هایی مثل مصرف داروهای ضد انعقاد و آنژیوگرافی وجود دارد که به سرعت لخته خون ایجاد شده که عامل این حمله است را از بین برده و گردش خون را بهبود می بخشد، ولی این درمان ها باید به سرعت پس از وقوع حمله قلبی صورت گیرد تا موثر باشد، در نتیجه شناخت علائم حمله قلبی اهمیت بسیار زیادی دارد که در ادامه به بحث حول آنها می پردازیم:


تفاوت حمله قلبی و ایست قلبی

حمله قلبی به معنی آسیب به عضله قلب است که به علت کاهش جریان خون رسانی به آن روی می دهد که این امر موجب می شود اکسیژن کافی به عضله قلب نرسد. اما ایست قلبی به معنی توقف ناگهانی قلب است که منجر به مرگ ناگهانی می گردد. اگر حمله قلبی شدت زیاد داشته باشد منجر به ایست قلبی خواهد شد. از عوامل دیگر ایست قلبی می توانیم به آریتمی جدی ( کاهش و افزایش قابل توجه ضربان قلب ) و شوک اشاره کنیم.

علائم حمله قلبی

علائم حمله قلبی در زنان و مردانتقریبا یک چهارم از حملات قلبی بدون هیچ نشانه ی خاصی روی می دهند، این حملات بین افراد مبتلا به دیابت شایع تر است. علائم حمله قلبی می تواند شدید و یا خفیف باشد ولی به یاد داشته باشید حملات قلبی با علائم خفیف یا بدون علامت نیز می تواند مانند حملات قلبی با علائم شدید خطرناک باشد.حملات قلبی در افراد مختلف با نشانه هایی متفاوت ظاهر می شود،مهمترین علامت حمله قلبی احساس درد شدید در ناحیه ی قفسه سینه می باشد. از دیگر علائم این بیماری می توانیم به سوءهاضمه، اضطراب و استرس و خستگی مفرط اشاره کنیم. در صورت حمله قلبی دستیابی به مراقبت های پزشکی اهمیت زیادی دارد زیرا که تاخیر در این امر می تواند موجب آسیب شدید به عضله قلب گردد که مرگ بیمار را در پی دارد.

از مهمترین علائم حمله قلبی می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

1- درد قفسه سینه

این درد به ناراحتی یا احساس فشرده شدن در قفسه سینه اطلاق می شود، که علامت شایع و مشخصی از وقوع حمله قلبی است. این درد یا ناراحتی معمولا بیشتر از چند دقیقه به طول می انجامد و ممکن است بهبود یافته و مجددا شروع شود. این درد می تواند به بازوها، پشت و سر و گردن گسترش یابد. هم زنان و هم مردان می توانند این درد را تجربه نمایند اما شیوع آن در بین زنان بیشتر از مردان است. از دیگر علائم حمله قلبی می توانیم به حالت تهوع، درد فک و تنگی نفس اشاره کنیم.

حملات قلبی در افراد مختلف با نشانه هایی متفاوت ظاهر می شود،مهمترین علامت حمله قلبی احساس درد شدید در ناحیه ی قفسه سینه می باشد از دیگر علائم حمله قلبی این بیماری می توانیم به سوءهاضمه، اضطراب و استرس و خستگی مفرط اشاره کنیم. در صورت حمله قلبی دستیابی به مراقبت های پزشکی اهمیت زیادی دارد زیرا که تاخیر در این امر می تواند موجب آسیب شدید به عضله قلب گردد که مرگ بیمار را در پی دارد.

2- درد فک، دندان درد، سردرد

گسترش درد در ناحیه ی دست ها،فک و یا سر می تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد همچنین برخی از افراد ابتلا به دندان درد یا سردرد را قبل از حمله قلبی گزارش داده اند. این درد ها ممکن است همراه با درد قفسه سینه و یا بدون آن رخ دهد.

3- تنگی نفس

تنفس های کوتاه یا نفس نفس زدن هنگام تنفس از دیگر علائم اصلی وقوع حمله قلبی است. تنگی نفس ممکن است قبل از درد قفسه سینه ، همراه با آن و یا حتی بدون این درد اتفاق اوفتد.

4- حالت تهوع یا استفراغ

احساس تهوع یک عارضه ای است که ممکن است قبل از حمله قلبی روی دهد این حالت علامت کمتر شایعی است. گاهی اوقات خروج خلط می تواند همراه با تهوع باشد. زنان بیشتر از مردان احتمال تجربه این نشانه را دارند. اغلب افراد در صورت ابتلا به این حالت تصور می کنند که به آنفولانزا مبتلا شده اند.

5- درد معده

علامت سکته قلبی

گاهی اوقات حمله قلبی همراه با درد در معده یا وسط شکم است. این ناراحتی درد زیادی را به بیمار تحمیل نموده و بیش از چند دقیقه به طول می انجامد. این درد نیز همانند موارد دیگر ممکن است همراه با درد قفسه سینه یا بدون آن رخ دهد.

6- سوزش معده یا سوء هاضمه

برخی از افراد ممکن است دچار مشکلات گوارشی از قبیل سوء هاضمه یا سوزش معده شوند، در واقع می توان گفت حمله قلبی می تواند منجر به درد و سوزش در سر دل گردد.

7- درد بازو

در برخی موارد درد قفسه سینه به بازو و شانه ها منتقل شده و ممکن است مچ دست و انگشتان را نیز درگیر نماید. این مشکل در اغلب موارد در قسمت چپ بدن است اما می تواند سمت راست را نیز درگیر نماید.

8- درد پشتی بالا

قسمت پشت بدن یکی از مکان های رایج برای گسترش درد قفسه سینه می باشد. اغلب، درد پشتی که ناشی از حمله قلبی ، توصیف می شود که بین تیغه های شانه ای اتفاق می افتد.

9- تعریق

عرق کردن بدن یا خیس شدن آن می تواند نشانه ای از یک حمله قلبی باشد، اکثر افرادی که این حالت را تجربه کرده اند اظهار داشته اند دچار عرق سرد شده اند.

10- بی قراری

این احساس را می توان به عنوان سرگیجه یا خستگی مفرط توصیف کرد. همچنین برخی از افراد اضطراب یا هراس شدیدی را تجربه خواهند نمود که این امر به معنی احساس عصبانیت نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا