بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا و عوارض این واکسن

11/11/2018 | bichashk
بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا و عوارض این واکسن

آنفولانزا یکی از انواع بیماری های ویروسی است که شامل سه نوع ویروس A,B و C می باشد که بیشتر در فصل سرما بروز می نماید.این بیماری تاثیر مستقیمی بر سیستم تنفسی فوقانی دارد و می تواند برای افرادی مثل خانوم های باردار، بیماران قلبی و تنفسی و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف خطرناک باشد. تزریق واکسن آنفولانزا بهترین راهکار پیشگیری از ابتلا به آن می باشد. با ما همراه شوید تا با این واکسن و نحوه تزریق آن آشنا شوید.


واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا حاوی آنتی ژن های سطحی ویروس آنفولانزا است که بر روی تخم مرغ های بارور شده از مرغ های سالم تکثیر داده می شوند . این واکسن به دو شکل تزریق و استنشاق مورد استفاده قرار میگیرد و شکل تزریقی آن در دو حالت سوسپانسیون در سرنگ های آماده مصرف و مایع شفاف و بی رنگ در سرنگ های تک دوز یافت می شود. تقریباً دو هفته پس از مصرف این واکسن بدن پادتن هایی را تولید می کند که برای حفاظت در برابر بیماری مورد نیاز است. با تزریق این واکسن شما به بیماری آنفولانزا مبتلا نمی شوید اما ممکن است علایم خفیفی مثل تب، تورم و درد خفیف را تجربه نمایید.

چه افرادی باید واکسن آنفولانزا را دریافت کنند؟

دریافت واکسن آنفولانزا

تزریق این واکسن را برای نوجوانان و افراد با سیستم ایمنی سالم توصیه نمی کنیم زیرا این واکسن بی عوارض نیست همچنین به دلیل کمبود این واکسن لازم است آن را افرادی که نیاز بیشتری به آن دارند، دریافت کنند. ابتلا به بیماری آنفولانزا در افرادی نظیر سالمندان و افراد مبتلا به بیماری مزمن می تواند بسیار خطرناک باشد از همین روی تزریق واکسن آنفولانزا برای آنان الزامی می باشد. تزریق این واکسن را برای افرادی با بیماری های زیر توصیه می کنیم:

تزریق این واکسن برای کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی، کارکنان مرغداری ها و افرادی که مداوم در معرض پرندگان قرار می گیرند می توانند راه مناسبی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باشد.

برند های مختلف واکسن

برندهای واکسن آنفولانزا

در حال حاضر ما در کشور خود توانایی تولید این واکسن را نداریم و از کشور هایی دیگر واکسن آنفولانزا هلندی، فرانسوی و روسی را وارد میکنیم نکته که در مورد با این انواع مختلف وجود دارد این است که این برند ها با یکدیگر هیچ تفاوتی ندارند و نسبت به یکدیگر مزیتی نخواهند داشت.

قیمت واکسن آنفولانزا

هنگام خرید واکسن به یاد داشته باشید واکسن آنفولانزا واکسن سرما خوردگی نیست بلکه این واکسن قادر است ایمنی بدن را در برابر گونه ای از ویروس آنفولانزا را افزایش دهد. در حال حاضر قیمت واکسن آنفولانزای سه ظرفیتی 34 هزار تومان و واکسن آنفولانزای چهار ظرفیتی 41 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

آنفولانزا یکی از انواع بیماری های ویروسی است که شامل سه نوع ویروس A,B و C می باشد که بیشتر در فصل سرما بروز می نماید.این بیماری تاثیر مستقیمی بر سیستم تنفسی فوقانی دارد و می تواند برای افرادی مثل خانوم های باردار، بیماران قلبی و تنفسی و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف خطرناک باشد.

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا از اواسط شهریور ماه تا شروع فصل سرما می باشد که در کشور این شروع فصل سرما از اوایل آبان ماه است.لازم است افرادی که برای بار اول این واکسن را دریافت می کنند آن را در مراکز درمانی که پزشک حضور دارد، تزریق کنند.

نحوه تزریق

مقدار مصرف این دارو برای بزرگسالان و کودکان بالای 36 ماه، 5/0 میلی لیتر می باشد. ( به این مقدار دوز کامل گفته می شود.) و کودکان بین 6 تا 35 ماه لازم است دوز میان 25/0 تا 5/0 میلی لیتر از این دارو را دریافت کنند،همچنین کودکانی که در رده سنی 6 ماه تا 8 سال ر دارند و واکسن را برای بار اول دریافت می کنند لازم است پس از 4 هفته مجدداً واکسن را تزریق نمایند. ایمنی ناشی از تزریق این واکسن بین 2 تا 3 هفته بعد ایجاد می شود و از شش ماه تا یکسال اثربخشی دارد.

واکسن آنفولانزا در بارداری

واکسن آنفولانزا در بارداریمحافظت مادر از خود در دوران بارداری اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا که در این صورت به سیستم ایمنی آسیب وارد می شود که این وضعیت می تواند خطر ابتلا به ویروس ها و احتمال آسیب به جنین را افزایش دهد. تزریق واکسن آنفولانزا در بارداری نه تنها برای نوزادان ضرر ندارد بلکه بسیار مفید است و احتمال ابتلا به ویروس آنفولانزا و تولد زودرس را در آنان کاهش میدهد همچنین نوزادانی که مادر آنها این واکسن را دریافت نموده اند با وزن بیشتری متولد می شوند.این واکسن در دوران شیردهی نیز منع استفاده ندارد.

عوارض در بارداری

تزریق واکسن آنفولانزا در بارداری عوارض خاصی را ایجاد نمی کند،زیرا ویروس هایی که از این طریق به بدن تزریق می شوند، کشته شده هستند و تنها بدن را در برابر بیماری ایمن می کند اما استفاده از واکسن استنشاقی برای زنان باردار می تواند همراه با عوارض باشد زیرا این ویروس ها تنها نوع ضعیف شده ویروس آنفولانزا هستند و به هیچ وجه استعمال آن، برای زنان باردار توصیه نمی شود.

واکسن آنفولانزا برای کودکان

واکسن آنفولانزا برای کودکان

تزریق واکسن آنفولانزا برای کودکان، آنان را از ابتلا به هر نوع از این بیماری در امان می دارد اما تزریق آنان را برای کودکانی با سیستم ایمنی سالم اجباری نیست ولی کودکانی که دچار بیماری های مزمن هستند باید این واکسن را دریافت کنند.تزریق این واکسن برای کودکان زیر 36 ماه به میزان 2 دوز در فاصله های 45 روز یکبار انجام می شود ولی تزریق این واکسن برای نوزادان زیر 6 ماه ممنوع است.

عوارض در کودکان

می توان گفت عوارض واکسن آنفولانزا برای کودکان نزدیک به صفر است یا دست کم می توان گفت عوارض تزریق واکسن آنفولانزا برای کودکان در برابر عوارض بیماری بسیار اندک است. استعمال این واکسن به شکل تزریق برای نوزادان زیر 6 ماه و استنشاق آن برای کودکان زیر 2 سال ممنوع است.

عوارض واکسن آنفولانزا

برخی از عوارض واکسن آنفولانزا که تنها گروهی از افراد به مدت چند روز آن را تجربه میکنند، به این شرح است:

  • درد و سوزش در ناحیه تزریق
  • درد و تب خفیف
  • سردرد
  • تعریق
  • درد عضلات و مفاصل
  • ضعف
  • لرز
  • واکنش های موضعی شامل سرخی، ورم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *