انواع بیماری های ناخن را بشناسید…

12/11/2018 | bichashk
انواع بیماری های ناخن را بشناسید…

ناخن ها بسیار مستعد صدمه دیدن می باشند. شایع ترین علت بروز بیماری های ناخن در شکل، رنگ یا بافت ناخن ها، ضربه ها و آسیب های وارد به آن می باشد. تغییرات که در سلامت عمومی بدن و در سلامت پوست در بستر ناخن ایجاد می شود ممکن است همچنین باعث بروز ناهنجاری در ناخن ها شود. به علاوه، خود عفونت ناخن نیز ممکن است باعث تغییر در ظاهر ناخن گردد.


انواع بیماری های ناخن ها

انواع بیماری های ناخن
بعضی از انواع بیماری های ناخن ها فقط هنگامی نیاز به درمان دارند که بد قیافه و یا دردناک شده باشند. بعضی دیگر از ناهنجاری های ناخن ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای بوده که نیاز به درمان داشته باشد.

  • لکه های سفید روی ناخن ها : یکی از بیماری های ناخن ایجاد لکه های کوچک سفید رنگ که بر روی یک یا چند ناخن بطور طبیعی ظاهر می شوند بخاطر صدماتی جزئی مثل ضربه دیدن آنها می باشد.
  • ضخیم شدن ناخن ها : ضخیم شدن ناخن ها که به آن اصطلاحاً اونیکوگریفوزیس گفته می شود ممکن است به خاطر عدم رسیدگی به آنها و یا بخاطر یک عفونت قارچی و یا بدون هیچ علتی ایجاد شود. در چنین وضعیتی ممکن است تغییر شکل ناخن ها نیز ایجاد شود. ناخن های پا بیشتر احتمال دارد که دچار چنین مشکلی شوند.

افزایش انحنای ناخن ها و پهن شدن نوک انگشتان را اصطلاحا چماقی شدن ناخن ها می گویند.

  • برآمدگی های کنار ناخن : ایجاد برآمدگی هایی که از قاعده های ناخن ها به نوک آنها می روند نشان از بیماری های ناخن دارد، در افراد سالخورده، طبیعی می باشد. در افراد جوان تر این برآمدگی ها ممکن است نشانه ای از بیماری آرتریت روماتوئید و یا بیماری های پوستی لیکن پلان و اگزما باشد.
  • زرد شدن ناخن : زود و شکننده شدن نان ها ممکن است بخاطر عفونت های قارچی ایجاد شود. گاهی اوقات افرادی که شدیداً سیگاری هستند ممکن است ناخن هایشان دچار تغییر رنگ شوند.
  • چاله های ریز روی ناخن : یکی از بیماری های ناخن وجود چاله های ریز متعدد و به اندازه سر سوزن بر روی ناخن ها اغلب نشانه وجود یک بیماری پوستی مثل پسوریازیس یا اگزما می باشد. این وضعیت ممکن است در بیماری آلوپسی آره آتا نیز دیده شود.
  • جداشدن ناخن از بستر زیرش : اگر ناخن بر اثر یک ضربه آسیب ببیند می تواند از بیشتر زیرش جدا شده و در نهایت بیفتد. این وضعیت ممکن است در بیماری های مثل پسوریازیس یا لیکن پلان و یا در افرادی که دچار مشکلات تیروئید می باشند، نیز دیده شود. جدا شدن ناخن باعث می شود که بستر آن مستعد عفونت شود که این وضعیت باعث سبز رنگ شدن ناخن می گردد.
  • چماقی شدن ناخن ها : افزایش انحنای ناخن ها و پهن شدن نوک انگشتان را اصطلاحا چماقی شدن ناخن ها می گویند. این وضعیت یکی از بیماری های ناخن است و اغلب نشانه ای از یک بیماری زمینه ای جدی در ریه ها به خصوص بیماری فیبروز کیستیک، برونشکتازی و سرطان ریه می باشد. همچنین چماقی شدن انگشتان ممکن است نشانه ای از بیماری های کبدی، بیماری مادرزادی قلب،بیماری تیروئید و یا بعضی از بیماری گوارشی مثل بیماری کرون باشد.
  • ناخن های قاشقی شکل : این نوع از بیماری های ناخن که به اصطلاحاً کویلونیشیا گفته می شود، ناخن فرو رفته و مقعر شده و به شکل قاشق در می آید. این وضعیت معمولاً در کمبود شدید آهن رخ می دهد.

برگرفته از : بیماری های پوست و مو – تالیف : دکتر تونی اسمیت – دکتر فرهاد همت خواه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *