بیماری هابیماری های مقعدی

علت بواسیر یا هموروئید چیست؟

بیماری بواسیر و یا همان هموروئید شایع ترین نوع از بیماری های نشیمنگاهی یا مقعدی است. هموروئید همان التهاب و تورم عروق در کانال مقعد است که این مشکل بر اثر واریسی شدن عروق در ناحیه مقعد، ایجاد می شود. این بیماری آزاردهنده و دردناک موجب بروز علائمی مانند درد، التهاب مقعد، خونریزی، احساس پر بودن مقعد می گردد. انواع بواسیر شامل دو نوع داخلی و خارجی است.
خوشبختانه این عارضه شایع کشنده نبوده و قابل درمان است. درمان خانگی بواسیر شامل روش محبوب و تاثیرگذار برای درمان بیماری است. در مرحله پیشرفته این عارضه، نیاز به انجام روش های تهاجمی مانند جراحی بواسیر برای برطرف کردن عارضه است. اما بهترین روش، درمان بواسیر با لیزر است.
این عارضه در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود و نمی توان علت دقیقی را برای آن عنوان نمود. زیرا معمولاً مجموعه ای از عوامل مختلف که فشار داخل رکتوم را افزایش می دهند، علت هموروئید شناخته می شوند. مهمترین علت هایی که در بروز این عارضه نقش دارند، به این شرح است:


یبوست مهمترین علت بواسیر

یبوست مهمترین علت بواسیربیماری یبوست مهمترین و البته شایع ترین علت هموروئید است. یبوست زمانی ایجاد می شود که تغییرات اساسی در وضعیت اجابت مزاج فرد ایجاد شود. یعنی تعداد دفع و شکل ظاهری مدفوع دچار تغییر شود. در واقع زمانی که بیمار دچار یبوست شده کمتر از 3 بار در هفته عمل دفع را انجام میدهد و یا مدفوعی سفت و خشک داشته که دفع با مشکل انجام می شود.

یبوست مداوم و مزمن می تواند فشار بسیار زیادی را به کانال مقعد و عروق داخل آن وارد کند و موجب بروز این بیماری گردد.

یبوست در اثر عوامل متعددی ایجاد می شود، و نیاز به بررسی دقیق دکتر هموروئید دارد. اما شایع ترین علت یبوست کمبود فیبر در روده است. فیبر می تواند با افزایش حجم مدفوع از یبوست جلوگیری نماید و یا به درمان هموروئید کمک نماید. البته اسهال مکرر نیز میتواند علت این بیماری به شمار رود.

یکی از مهمترین علت های بواسیر خونی ابتلا به یبوست مداوم است که می تواند باعث خونریزی از این عروق شود.

بارداری و زایمان

بارداری و زایمان از علل بواسیربواسیر در بارداری و یا بعد از زایمان طبیعی یکی از شایع ترین مشکلات در این دوران شناخته می شود. دوران بارداری دوره ای حساس از زندگی یک زن است. در این دوران زندگی مادر متحول شده و رژیم غذایی او دستخوش تغییرات مختلفی می گردد. از طرفی بارداری همراه با ترشح مقدار زیادی هورمون است. (این هورمون ها عامل یبوست هستند.) همچنین افزایش حجم رحم و شکم، همه از عواملی هستند که موجب کشیدگی و افزایش فشار داخل رکتوم می گردد، که این امر بواسیر را در پی خواهد داشت.

از طرفی دیگر زایمان طبیعی سخت میتواند مقدار زیادی فشار به این ناحیه از بدن وارد کند و علت هموروئید شناخته شود.

تاخیر انداختن در اجابت مزاج و بی توجهی به آن که اغلب در میان کودکان مشاهده می شود. موجب می شود، آب مدفوع جذب شده و همین امر موجب یبوست گردد.

رابطه مقعدی

رابطه جنسی مقعدی رابطه ای است که در آن مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه تلقی می شود، این امر می تواند فشار بسیار زیادی را به مقعد وارد کرده و مسلماً عاملی برای این بیماری گردد.

بی تحرکی

بی تحرکی علت بواسیربی تحرکی، به خصوص زیاد نشستن میتواند مشکلات بسیاری را برای بدن ایجاد کند، یکی از این مشکلات بیماری هموروئید است. بی تحرکی با ایجاد یبوست و کاهش عملکرد روده ها و نیز تضعیف عضلات می تواند عاملی برای این بیماری به شمار رود . البته انجام ورزش های سنگین نظیر وزنه برداری می تواند علت بواسیر باشد.

از طرفی دیگر نشستن به مدت طولانی فشار بسیار زیادی را به مقعد و عضلات آن تحمیل کرده و می تواند تاثیر جدی در ایجاد این بیماری داشته باشد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی و سبک زندگی تاثیر بسیار زیادی در این بیماری دارند. اغلب افراد در اثر مصرف مداوم غذاهای آماده و یا فست فودها دچار این عارضه می گردند. زیرا که این غذاها به مدت طولانی در روده تجمع کرده و عمل دفع را به تاخیر می اندازند و می توانند موجب یبوست گردند. اگر افراد به خصوص بیمارانی که سابقه بروز چنین عارضه را داشته اند، بیشتر از غذاهای حاوی فیبر استفاده کنند و مصرف میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر را در رژیم غذایی خود قرار دهند، دچار چنین مشکلی نخواهند شد.کمبود آب بدن علت بواسیر

یکی دیگر عواملی کمتر به آن پرداخته می شود، کمبود آب در بدن است. همچنین مصرف مداوم غذاهای تند و شور نیز می تواند علت هموروئید باشد.

تاخیر در اجابت مزاج

تاخیر انداختن در اجابت مزاج و بی توجهی به آن که اغلب در میان کودکان مشاهده می شود. موجب می شود، آب مدفوع جذب شده و همین امر موجب یبوست گردد. این عمل اگر به عادت مبدل شود، مهمترین علت بواسیر در کودکان خواهد بود.

کهولت سن

آمار ها نشان داده این بیمار بیشتر در میان زنان و نیز افراد کهنسال مشاهده می شود. با افزایش سن عضلات مقعدی و روده تضعیف شده و احتمال یبوست بیشتر است. از طرفی با افزایش سن میزان فعالیت نیز کم تر شده و همین امر زمینه را برای بروز بواسیر فراهم می کند.

زور زدن برای دفع

زور زدن برای دفع از علت های هموروئیدیکی از مواردی که اغلب افراد توجه ای به آن ندارند زور زدن برای دفع و یا نشستن طولانی مدت در توالت است. این کار موجب می شود، فشار بسیار زیادی به عروق مقعدی وارد شده و زمینه را برای بروز این بیماری فراهم کند.

علاوه بر موارد ذکر شده عوامل دیگری از جمله مصرف برخی داروها، استعمال سیگار و مصرف الکل، بلند کردن و یا جابه جایی اجسام سنگین و عدم رعایت بهداشت نیز می توانند خطر بروز این بیماری را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا