بیماری هابیماری های گوارشی

علت درد معده چیست ؟ درمان معده درد بارداری و عصبی

مشکلات گوارشی از جمله معده درد، سوزش معده، دل درد و …. از اختلالات رایجی است که هر فردی حداقل برای یک مرتبه هم که شده آن را در طول زندگی خود تجربه می کند. معده درد می تواند با اشکال و شدت های مختلفی ظاهر شود و ناشی از عوامل متعددی باشد. در این مقاله از مجله پزشکی بیچشک به بررسی علت و درمان درد معده می پردازیم :


تعریف معده

معده جسمی عضلانی است، که حجمی شبیه به لوبیا داشته و نقشی عمده ای در گوارش بر عهده دارد. معده از بالا به مری و از پایین به قسمت دوزادهه متصل است. هر اختلالی در عملکرد صحیح معده می تواند به درد معده و مشکلات بعدی آن بیانجامد.

علت درد معده

علت درد معدهدرد معده می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد. مهمترین علت های معده درد عبارتند از :

 • زخم معده : علت درد معده می تواند زخم شدن آن باشد. زخم معده ناشی از عواملی مثل عفونت باکتریایی، مصرف برخی از داروها (ناپروکسن و آسپرین)، نوشیدنی‌های گازدار و کشیدن سیگار روی می دهد.
 • رفلاکس معده : این مشکل موجب می شود، محتویات معده به پشت گلو منتقل شود. رفلاکس علائمی از جمله سوزش معده، سوزش قفسه سینه ناراحتی‌های بالای شکم و … دارد.
 • عدم تحمل لاکتوز : این اختلال از مشکلات بسیار رایجی است که علاوه بر معده درد، علائمی از جمله نفخ، آروغ، سوء هاضمه، تهوع، اسهال، یبوست و درد شکم را به دنبال دارد.
 • سلیاک : این بیماری گوارشی در واقع عدم تحمل گلوتن است، مبتلایان به این عارضه پس از مصرف گلوتن دچار مشکلاتی مثل درد معده، نفخ، دفع گاز، اسهال، یبوست و خستگی می شوند.
 • التهاب پانکراس : غده پانکراس در پشت معده قرار داشته و التهاب آن موجب درد و سوزش معده شده و تهوع شدید و استفراغ مکرر را در پی دارد.
 • اندومتریوز : این مشکل رحمی موجب انتشار سلول های رحم به سایر قسمت ها شده و علاوه بر معده درد، موجب گرفتگی شکم، قاعدگی نامنظم، خونریزی‌های پر لکه و ناباروی میشود.
 • انگل : وجود انگل در معده می تواند موجب درد آن شود. از دیگر نشانه هایی وجود انگل می توان به گرفتگی دردناک شکم، اسهال، استفراغ، تهوع، گاز و … اشاره نمود.
 • مسمومیت غذایی : وجود باکتری در غذاهای مسموم موجب درد و گرفتگی عضلات شکم، نفخ، تهوع، اسهال و استفراغ می شود.

از سایر علل کمتر شایع ایجاد معده درد می توانیم به سنگ صفرا، سندروم روده تحریک پذیر، انسداد روده، میگرن؛ استرس،سوء هاضمه، سرطان معده، مشکلات قلبی و .. اشاره کنیم.

معده درد عصبی

در برخی موارد احساسات شدید ما، مانند احساس خشم، استرس، هیجان و … می تواند موجب تاثیر بر دستگاه گوارش شده و درد معده را به دنبال داشته باشد. در این شرایط معمولاً معده درد و حالت تهوع همراه با هم ظاهر می شوند، البته احتمال دارد اسهال و استفراغ نیز نمایان شود. از راهکار های درمان معده درد عصبی می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • نوشیدن آب : در صورتی که بر اثر استرس دچار معده درد و حالت تهوع شدید می توانید مقداری آب بنوشید.
 • مدیریت استرس : برای این منظور می توانید کمی پیاده روی نموده و یا ورزش های سبک انجام دهید. همچنین می توان با برنامه ریزی و دریافت کمک تنش های عصبی را از بین ببرید.
 • رژیم غذایی صحیح : تغذیه مناسب و دوری از غذاها و نوشیدنی های محرک مانند الکل نه تنها وضعیت معده را بدتر می کند، بلکه ممکن است موجب افزایش اضطراب و استرس شود.
 • مصرف دارو : در صورتی که درد شدید معده را تجربه می کنید، می توانید از قرص برای معده درد عصبی که در قسمت قبل شرح دادیم، استفاده کنید.

برای  جلوگیری از معده درد در دوران بارداری می توانید تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید و به جای آن حجم هر وعده را کاهش دهید.

 معده درد در بارداری

 معده درد در بارداریمعده درد در دوران بارداری به خصوص در سه ماه های آخر بسیار شایع است، بگونه ای که در حدود 50% از خانم های باردار در سه ماهه دوم و سوم بارداری خود دچار معده درد می شوند و اغلب از این موضوع با سوزش سردل و درد سر معده یاد می شود.

علت معده درد در بارداری

علت معده درد منحصر به دوران بارداری را می توان بسته نشدن کامل دریچه اسفنکتر معده در نتیجه نفوذ اسید به مری عنوان کرد. این دریچه ممکن است به دو علت زیر بسته نشود:

 •  رشد جنین در رحم و فشار آوردن آن به روده و معده
 • تغییرات هورمونی نیز می تواند عامل معده درد در بارداری شود. هورمون های ترشح شده در بدن مادر عملکرد عضله اسفنکتر معده را تحت تاثیر قرار میدهد.

درمان معده درد در بارداری

درمان معده درد در بارداری

برخی از راهکار های درمان معده درد در بارداری عبارتند از :

 • افزایش تعداد وعده ها : برای جلوگیری از معده درد در دوران بارداری می توانید تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید و به جای آن حجم هر وعده را کاهش دهید. زیرا در این دوران معده حجم کمتری دارد و خوردن غذای اضافی موجب درد آن می شود.
 • حذف محرک ها : خیلی ساده است!، باید غذا هایی که موجب درد معده در شما می شوند را از رژیم غذایی خود حذف کنید. برخی از غذاهای محرک شامل خوراکی های اسیدی، غذاهای چرب و سرخ کردنی، غذاهای تند، شکلات، قهوه و … می شود.
 • مصرف مایعات : افزودن مایعات به رژیم غذایی می تواند موجب درمان معده درد شما شوند. زیرا خوراکی هایی که به سرعت از معده عبور میکنند، مشکلات درد معده را به همراه ندارد. از جمله خوراکی های مایع و مفید میتوانیم سوپ، اسموتی، ماست، میلک شیک و … اشاره کنیم.
 • خواب صحیح : برای جلوگیری از معده درد شب ها، از چند ساعت قبل از خواب چیزی نخورید. بهترین حالت خوابیدن در این دوران خوابیدن به پهلوی چپ است زیرا در این حالت اسید معده به مری نمی رسد. اگر درد شدیدی دارید کمی ایستاده باشید و یا روی صندلی بنشینید.
 • داروی ضد اسید معده : در موارد شدید مصرف دارو توصیه می شود، البته باید قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا