بیماری هاکرونا

کرونا دلتا در کودکان چه علائمی دارد؟

بر اساس شواهد کرونای دلتا تا 2 برابر نسبت به دیگر انواع این بیماری مسری تر است. همچنین داده های موجود نشان می دهند که این نوع ویروس می تواند بیماری شدیدتری را ایجاد کند.

در این نوع ویروس علائمی مثل  سرفه و از دست دادن بویایی به ندرت مشاهده میشود. در عوض علائم این نوع ویروس شامل سردرد ، گلودرد ، آبریزش بینی و تب است.

 نسخه های قبلی ویروس کرونا بیشتر بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می داد. اما کرونای دلتا بر خلاف دیگر انواع خود، در کودکان نیز مشاهده میشود. 

کرونا دلتا آسیب قابل توجهی به کودکان وارد می کند. به خصوص اینکه کودکان زیر 12 سال هنوز واکسینه نشده اند.

به گفته آکادمی اطفال آمریکا، در طی یک هفته نزدیک به 94000 مورد ابتلا به بیماری کووید -19 در کودکان گزارش شده است. یکی از دلایلی که باعث شده این ویروس تا به این حد در میان کودکان شایع شود، میزان مسری بودن آن است.

 دکتر پل، مدیر مرکز آموزش واکسن و پزشک بخش بیماری های عفونی در بیمارستان کودکان فیلادلفیا گفت; با توجه به اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، نوع دلتا بیش از دو برابر نسبت به انواع قبلی مسری تر است منبع معتبر، و داده های موجود نشان می دهد، این ویروس می تواند باعث بیماری شدیدتری در افراد واکسینه نشده شود. از آنجا که اکثر کودکان واکسینه نشده اند، بنابراین بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند.

علائم اصلی کرونا دلتا در کودکان چیست؟

هنوز برای عنوان کردن تفاوت علائم این ویروس با دیگر ویروس های مشابه خود خیلی زود است. اما گزارش ها حاکی از آن است که سرفه و از دست دادن بویایی در نوع دلتا کمتر دیده می شود، در حالی که سردرد ، گلودرد ، آبریزش بینی و تب از جمله علائم اصلی هستند.

دکتر مایکل گروسو ، افسر ارشد پزشکی و متخصص اطفال در بیمارستان هانتینگتون هورث نور تولول هلث می گوید: ” با توجه به افزایش رشد نرخ ابتلای دلتا در کودکان، خیلی زود است که انتظار مطالعات با کیفیت در مورد ابتلای کودکان به نوع دلتا را داشته باشیم.”

گروسو افزود: “شایع ترین علائم در کودکان و نوجوانان تب و سرفه است و آبریزش بینی است و در عوض علائم گوارشی و بثورات پوستی به ندرت مشاهده شده است.

پیش از این، اکثر کودکان مبتلا به COVID-19 علائم نداشتند. نوع دلتا ممکن است علائم بیشتری را در کودکان ایجاد کند.

گروسو گفت: ” والدین باید از بیماری های دیگر ناشی از COVID-19 در کودکان مطلع باشند.” یکی از بیماری های جدی که باید مراقب آن باشید، سندرم التهابی چند سیستم در کودکان (MIS-C) است.

گروسو گفت: “[MIS-C] ، که یک عارضه غیرمعمول و جدی COVID-19 اولیه است، که چند هفته پس از عفونت اولیه شروع می شود.”

علائم MIS-C عبارتند از:

چه موقع کودکان باید تست COVID-19 را بدهند؟

اوفیت می گوید: “در صورت داشتن علائم تنفسی فوقانی، کودک باید تست کرونا بدهد.” کودکانی که دارای هر یک از علائم این بیماری هستند باید تحت آزمایش پزشک متخصص اطفال قرار گیرند. اگر نتیجه ی آزمایش COVID-19 مثبت باشد، باید کودک قرنطینه شود.

گروسو می افزاید: “اگر آزمایش آنها مثبت باشد و کودک نیازی به بستری شدن در بیمارستان نداشته باشند، والدین باید مشکلات تنفسی، مصرف مایعات و …. کنترل کنند.”

چه زمانی کودکان واجد شرایط واکسن خواهند بود؟

نوع دلتا، به همان اندازه مسری است، و بیشتر در افراد واکسینه نشده مشاهده می شود. با نزدیک شدن به سال تحصیلی، والدین بی تاب می شوند تا واکسنی برای فرزندانشان در دسترس باشد. 

اما هنوز آزمایشات بالینی در حال انجام است تا ببینیم واکسن ها چگونه در کودکان کار می کنند، به ویژه اینکه آیا آنها ایمن نیستند و دوز مناسب تعیین نشده است.

همه اینها به این معنی است که هنوز چند هفته طول می کشد تا کودکان زیر 12 سال واجد شرایط دریافت واکسن باشند. بنابراین پیشگیری ، در حال حاضر ، بهترین سلاح دفاعی است که ما برای جلوگیری از گسترش نوع دلتا در کودکان داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا