نکاتی در مورد مراقبت از پوست در برابر آلودگی هوا در فصل پاییز

10/06/2018 | bichashk
نکاتی در مورد مراقبت از پوست در برابر آلودگی هوا در فصل پاییز

با وارد شدن به زیباترین فصل سال شاهد تغییرات زیادی در شرایط آب و هوایی و محیطی خواهیم بود. پاییز فصلی سرد و زیباست ولی می تواند برای پوست ما مشکلات متعددی ایجاد کند. خشکی و سردی هوا از یک طرف و افزایش آلودگی هوا از طرف دیگر باعث می شود که پوست ما در فصل پاییز به مراتب حساس تر و آسیب پذیرتر باشد و نیاز به مراقبت های بیشتری داشته باشد. در این مقاله برای شما توصیه های جالبی داریم تا از پوست شما در برابر آلودگی هوا در فصل پاییز محافظت کند و پاییز را برای شما دلپذیر تر سازد.


آلودگی هوا و تاثیرات آن بر پوست

آلودگی هوا اثرات منفی دراز مدت و کوتاه مدت زیادی بر روی سلامتی ما دارد که در این میان پوست اولین محل تماس با آلاینده های هواست. ذرات ریز موجود در هوا به راحتی می توانند در پوست ما نفوذ کنند. مکانیسم اثر آلاینده ها بر پوست یا از طریق داخل به خارج است که ناشی از تاثیر مواد سمی موجود در خون بر روی پوست است یا از طریق نفوذ آلاینده ها به داخل پوست اتفاق می افتد.از تاثیرات مخرب و منفی آلودگی هوا بر پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خشکی و سردی هوا از یک طرف و افزایش آلودگی هوا از طرف دیگر باعث می شود که پوست ما در فصل پاییز به مراتب حساس تر و آسیب پذیرتر باشد و نیاز به مراقبت های بیشتری داشته باشد.

مراقبت از پوست در برابر آلودگی هوا

محصولات متعددی برای مراقبت از پوست وجود دارد که می تواند از پوست شما در برابر بسیاری از مشکلات ناشی از آلودگی هوا مراقبت کند و سلامتی آن را بازگرداند. اما اثربخشی آنها در طولانی مدت است و چنین محصولاتی فقط نقش مکمل را دارا هستند. آلودگی هوا و کنترل آن از دست شما خارج است ولی با روش هایی ساده ی مراقبت از پوست در برابر آلودگی هوا ، می توان از تاثیرات آن بر روی پوست تا حد زیادی جلوگیری کرد.شما با انجام روش های ساده ای در منزل و با استفاده از چند تکنیک ساده می توانید از پوست خود در برابر آلودگی هوا مراقبت کنید و پوست صدمه دیده ی خود را ترمیم نمایید.

1- ضدآفتاب بزنید

ضدآفتاب صورت

ضدآفتاب مانند یک عایق ایمن است که می تواند از پوست شما در برابر بسیاری از آلودگی های هوا و اشعه های مضر خورشید جلوگیری کند. اگر می خواهید روند پیری پوست خود را به تعویق بیندازید و از تاثیر رادیکال های آزاد و پیری زودرس پوست خود جلوگیری کنید ضدآفتاب یکی از بهترین گزینه هاست. همچنین استفاده ی مرتب از ضدآفتاب می تواند سرطان پوست را از شما دور کند.

برخلاف یک تصور غلط کرم ضد آفتاب فقط مخصوص فصل تابستان نیست، در تمامی فصول سال استفاده از کرم ضدآفتاب ضروریست فقط در مواقعی که تشعشعات آفتاب شدید تر است باید تعداد دفعات آن را در طول روز افزایش داد اما به هیچ عنوان نباید مصرف آن را قطع کرد.

2- ماسک های میوه ای

ماسک های میوه ای یکی از بهترین روش ها برای حفظ طراوت، زیبایی و مراقبت از پوست در برابر آلودگی هواست. آلودگی هوا می تواند پوست شما را به شدت دچار صدمه کند و باعث خشکی پوستا شود. میوه ها منبع غنی ویتامین و املاح معدنی هستند که می توانند رطوبت پوست شما را تامین کنند و آن را همیشه جوان نگه دارند .

برای این کار باید به 2 نکته ی زیر توجه داشته باشید.

  • میوه هایی که انتخاب می کنید کاملا رسیده و تازه باشند.
  • قبل از استفاده از ماسک صورت خود را با آب و شوینده های ملایم کاملا پاک کنید.

برای این کار کافیست هر نوع میوه ای که در دسترس شماست را کمی له کرده و آن را مستقیم بر روی پوست صورت و گردن خود قرار دهید. پوست دست ها را هم فراموش نکنید.

3- ویتامین E بخورید

ویتامین E از مهم ترین و حیاتی ترین ویتامین ها برای سلامتی و حفظ شادابی پوست شماست. ویتامین E نقش موثری در کلاژن سازی پوست دارد و با افزایش خاصیت الاستیکی پوست از ایجاد چین و چروک و ایجاد پیری در آن جلوگیری می کند.

ویتامین E یک آنتی اکسیدان طبیعی است که می تواند تمامی نشانه های پیری پوست شما را مانند چین و چروک و لکه از بین ببرد و برای مراقبت از پوست در برابر آلودگی هوا یکی از بهترین گزینه هاست. آجیل، غذاهای دریایی و میوه ها و سبزیجات تازه از بهترین منابع ویتامین E شناخته می شوند.

4- شستشوی صحیح صورت

شست و شوی صحیح صورت

شاید شما در طول روز صورت خود را بشویید ولی پوست شما چیزی نیست که دلخواه شما باشد. شستن صورت به خصوص در مواقعی که در معرض آلودگی هوا قرار گرفته است قاعده و قانون خاصی دارد.

بهترین روش برای پاکسازی پوست این است که صورت خود را با آب و شوینده ی ملایم به خوبی بشویید و این کار را دوباره تکرار کنید.

بهترین شوینده های ملایم برای صورت در چنین مواقعی انواع محلول در چربی هستند. به علت اینکه آلاینده ها و ذرات ریز موجود در هوا محلول در آب نیستند، برای پاک کردن و از بین بردن آنها باید از شوینده های محلول در چربی استفاده کنید تا بتواند مواد چرب را از روی پوست شما به خوبی پاک کند.

اما چرا دو بار؟ در شستشوی اول آلودگی ها و ذرات ریز گرد و غبار و آلاینده ها از روی پوست شما پاک می شوند و در شستشوی دوم منافذ پوست به طور کامل تمیز خواهند شد.

5- مراقبت از پوست در برابر آلودگی هوا با استفاده از لایه بردارها

لایه برداری پوست یکی از تکنیک هایی است که برای مراقبت از پوست در برابر آلودگی هوا به کار گرفته می شود. لایه برداری پوست می تواند تمامی سلول های مرده ی پوست شما را به طور کامل پاک کند و منافذ پوست شما را باز نماید.

نکته ای که باید در نظر بگیرید انتخاب نوع لایه برداری است که برای پوست خود انتخاب می کنید. به هیچ وجه از لایه بردارهای قوی استفاده نکنید و برای انتخاب آن حتما با پزشک متخصص پوست مشورت نمایید.

6- مرطوب کردن پوست

مرطوب کننده پوست

مرطوب کردن پوست یکی از کلیدی ترین نکات در حفظ زیبایی و طراوت پوست شماست. آلودگی هوا در فصول سرد و خشک سال به خصوص در فصل پاییز افزایش می یابد. در چنین شرایطی باید همیشه پوست خود را مرطوب نگه دارید و بدون مرطوب کننده از خانه بیرون نروید. مرطوب کننده ها می توانند مانند یک لایه ی حفاظتی بر روی پوست شما قرار بگیرند و با حفظ طراوت و زیبایی پوست شما مانع نفوذ و برخورد مستقیم ذرات گرد و غبار و آلاینده به پوست شما شوند.

7- آنتی اکسیدان بخورید

آنتی اکسیدان ها به وفور در میوه ها ، سبزیجات و انواع خوراکی های طبیعی یافت می شوند. اولین اثری که آلودگی هوا بر روی پوست شما می گذارد پیری زودرس پوست است. اگر می خواهید هیچ گاه به پیری پوست دچار نشوید مصرف آنتی اکسیدان ها را فراموش نکنید.

آنتی اکسیدان ها می توانند آسیب رادیکال های آزاد را بر پوست به حداقل برسانند و با عناصری که باعث پیری پوست می شوند مبارزه کنند.

8- آب زیادی بخورید

یک راه حل بسیار طبیعی برای حفظ طراوت و شادابی و همچنین مراقبت از پوست در برابر آلودگی هوا نوشیدن آب فراوان است. آب می تواند بسیاری از سموم و مواد زائد بدن شما را دفع کند و بدین ترتیب هر چه میزان سموم بدن شما کمتر باشد پوست درخشان تر و زیباتری خواهید داشت . هیدراته نگه داشتن بدن می تواند مقاومت پوست شما را در برابر اثرات آسیب های محیطی به حداکثر برساند و از اثرات رادیکال های آزاد تا حد زیادی بکاهید.

متخصصان نوشیدن 8 الی 9 لیوان آب را در طول روز برای حفظ سلامتی بدن و پوست ضروری می دانند . طبیعیست که در مواقعی که آلودگی هوا بیشتر است باید نوشیدن آب را افزایش دهید و مصرف آبمیوه های طبیعی را در کنار آن فراموش نکنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *