آشنایی با روش های درمان هموروئید یا بواسیر

08/07/2018 | bichashk
آشنایی با روش های درمان هموروئید یا بواسیر

بواسیر یا هموروئید یکی از شایع ترین بیماری های نشیمنگاهی است. خوشبختانه راه های مختلفی برای درمان هموروئید وجود دارد و بیماران بسته به شرایط و شدت بیماری می توانند از این روش های درمانی استفاده کنند. در این مقاله به طور کلی به معرفی درمان خانگی هموروئید و درمان پزشکی آن می پردازیم. با ما همراه باشید.


درمان هموروئید در خانه

قبلا در مقاله درمان خانگی هموروئید تعدادی از راه کار ها و داروهای خانگی درمان بواسیر را بیان کردیم. در این جا به موارد موثر دیگری اشاره می کنیم که دانستن آنها خالی از لطف نیست. با استفاده از این توصیه ها اغلب می توانید هموروئید را در خانه درمان کنید.

  • خوردن غذاهایی با فیبر بالا
  • مصرف ملین ها
  • مصرف مایعات زیاد در طول روز و اجتناب از نوشیدنی های الکلی
  • دوری از زور یا فشار زیاد در زمان اجابت مزاج
  • عدم نشستن طولانی مدت در توالت
  • استفاده از داروهای ضد درد مانند استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپیرین برای کاهش درد
  • نشستن در یک وان آب گرم( حمام سیتز) چند بار در روز برای کمک به کاهش درد
  • استفاده از کرم یا پماد و شیاف های آنتی هموروئید برای کاهش درد، خارش و تورم.

اکثر پزشکان توصیه می کنند یک هفته از این داروها استفاده کنید و اگر دو علامت زیر را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

  • عدم تسکین علائم در طول یک هفته
  • مشاهده عوارض جانبی مانند خشکی پوست اطراف مقعد در هر زمانی حتی کمتر از یک هفته

درمان های خانگی برای هموروئید های خفیف توصیه می شود و اگر شما دچار خونریزی شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

پزشکان چگونه هموروئید را درمان می کنند؟

شما با مراجعه به یک پزشک براحتی می توانید مراحل درمان هموروئید را آغاز کنید. پزشکان از درمان های مختلفی برای بیماری هموروئید استفاده می کنند که به نوع، شدت بیماری و همچنین شرایط بیمار بستگی دارد.

بستن باند مخصوص

بستن باند یک روش برای درمان خونریزی یا پرولاپس هموروئید داخلی است. پزشکان با بستن باند مخصوص در اطراف پایه هموروئید، باعث قطع خونریزی می شوند. بخش قابل توجهی از خونریزی در یک هفته از بین می رود و با مرور زمان هموروئید از بین می رود.

اسکلروتراپی

در این روش پزشک ماده ای با نام اسکلروزان را به قسمت زیر مخاط هر کدام از بالشتک های هموروئید تزریق می کند. با استفاده از این روش با توجه به چسبندگی ایجاد شده در جدار سیاهرگ ها خونریزی کاهش می یابد و پس از گذشت زمان، هموروئید از بین می رود.

درمان بواسیر با اشعه مادون قرمز

آیا مادون قرمز همان درمان با لیزر است؟ در جواب باید بگویم خیر، مادون قرمز با چیزی که به عنوان لیزر دایود یا پرتوان است فرق دارد. در این روش پزشک با استفاده از ابزاری نور مادون قرمز را به سمت هموروئید داخلی هدایت می کند. حرارت ایجاد شده توسط مادون قرمز به درمان هموروئید کمک می کند.

درمان هموروئید با لیزر

درمان هموروئید با لیزر یا همان هموروئیدکتومی روش درمانی است که برای از بین بردن هموروئید بزرگ خارجی و یا درمان بواسیر داخلی (اغلب هموروئید داخلی درجه 4 ) که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند کاربرد دارد. در این روش به جای استفاده از تیغ جراحی از اشعه لیزر استفاده می کنند. برای اطلاعات دقیق تر به مقاله درمان هموروئید با لیزر مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *