علائم حساسیت فصلی و ارتباط آن با خارش چشم ها

12/17/2018 | bichashk
علائم حساسیت فصلی و ارتباط آن با خارش چشم ها

عطسه های پشت سرهم، آبریزش و گرفتگی بینی همراه با خارش و آبریزش از چشم ها در فصل تابستان برای اولین بار در اواسط قرن 19 میلادی به عنوان تب یونجه معرفی شد، نام دقیق تری برای تب یونجه پیشنهاد شده است و آن حساسیت فصلی می باشد که مهمترین علت ایجاد آن، گرده گیاهان است.. علائم تب یونجه یا حساسیت فصلی می تواند در تمام فصول سال اتفاق بیفتد که به آن حساسیت دایمی گفته می شود و مهمترین علل ایجاد آن مایت های گرد و غبار خانه و حیوانات خانگی هستند.
حساسیت فصلی شایع ترین بیماری آلرژیک می باشد و در سال های اخیر شیوع بیشتری پیدا کرده است بطوریکه از هر 5 نفر از افراد جامعه،یک نفر به این وضعیت دچار است. یکی از مشکلات آلرژی فصلی خارش چشم ها می باشد که چشم ها در تمام مدت دچار آبریزش هستند و اصطلاحاً به آن کونژونکتیویت آلرژیک گفته می شود.


علائم و نشانه های آلرژی فصلی

آلرژی فصلی
دهان، گوش ها و گلوی شما می توانند در صورتی که شما مبتلا به حساسیت فصلی یا تب یونجه باشید، دچار خارش شوند.

خارش و عطسه

مهمترین نقش و عملکرد بینی شما،تصفیه هوا و حفاظت از ریه هایتان می باشد. خارش و عطسه به علت اثرات هیستامین آزاد شده به بافت های بینی شما در طی واکنش آلرژیک در مواجهه با گرده گیاهان ایجاد می شوند. تحریک فقط یک نقطه کوچک در بینی می تواند باعث بروز عطسه های شدید و پشت سر هم و ایجاد آلرژی فصلی یا تب یونجه شود که معمولاً در هر بار 5 تا 20 بار عطسه زده می شود.

گلوی شما نیز ممکن است دچار خارش شود زیرا گرده گیاهان از بینی به سمت پشت حلق شما پایین خواهد آمد. بعضی از افراد دچار خارش گوش هم می شوند که این امر در اثر وارد شدن گرده گیاهان به داخل گوش نمی باشد بلکه به علت فعال شدن عصب مشترکی است که پشت حلق و گلوی شما را عصب دهی میکند.

نیمی از افرادی که به حساسیت فصلی یا تب یونجه دچار هستند، به گرفتگی بینی که یک مشکل ناراحت کننده برای آنها است، مبتلا می گردند.

آبریزش بینی

مجاری بینی با ترشح ماده چسبنده ای، پاک و تمیز می شوند. با این حال وقتی شما نسبت به گرده گیاهان یک واکنش حساسیتی نشان می دهید، بینی شما می تواند به میزان خیلی زیادی به ترشحاتش اضافه شود و شما را مجبور می سازد که بطور دائمی بینی خود را پاک نمایید.

خارش و آبریزش چشم ها

خارش چشم ها
گرده گیاهان می تواند به راحتی وارد چشم ها شده و در آنجا با ماست سل هایی که در ملتحمه چشم قرار دارند واکنش نشان دهد. ملتحمه  چشم، غشایی است که قسمت سفیدی چشم و داخل پلک ها را می پوشاند.

گرفتگی بینی

نیمی از افرادی که به حساسیت فصلی یا تب یونجه دچار هستند، به گرفتگی بینی که یک مشکل ناراحت کننده برای آنها است، مبتلا می گردند. این گرفتگی بینی بر اثر تورم بافت بینی که به دنبال آزاد شدن هیستامین ها و لوکوترین ها از ماست سل ها صورت می گیرد به وجود می آید.

وقتی بینی شما در اثر آلرژی فصلی  بطور کامل گرفته می شود، شما دچار سردرد و اختلال در خواب می شوید و مجبور خواهید شد که فقط از طریق دهانتان نفس بکشید. نفس کشیدن از طریق دهان باعث می گردد که وقتی صبح از خواب بیدار می شوید احساس کنید که دهان و گلوی شما خشک شده است.  در موارد شدید، شما قادر به بو کردن یا فهمیدن مزه چیزی نخواهید بود.

این غشاء سپس دچار خارش و التهاب شده و باعث می شود که چشم های شما به نظر قرمز بیاید. برای خارج کردن گرده گیاهان، شدت آبریزش از چشم ها زیاد می شود تا این ماده خارجی از چشم به بیرون رانده شود سپس مواد خارجی موجود در چشم به صورت تجمعی در گوشه داخلی چشم جمع می شوند که شما می توانید به راحتی آنها را از گوشه چشمتان پاک نمایید.

اثرات عمومی حساسیت فصلی ( تب یونجه)

حساسیت چسم ها

  • 40 درصد از مبتلایان به آلرژی فصلی اظهار می دارند که این مشکل در کار روزمره آنها اختلال ایجاد می کند.
  • 80 درصد مبتلایان، در فصلی که این بیماری ظاهر می شود دچار افسردگی، خستگی و ناراحتی می شوند.
  • 10 درصد از مبتلایان به آلرژی فصلی  بخاطر این مشکل از کارشان مرخصی می گیرند.
  • کودکان مبتلا به حساسیت فصلی در مدرسه به خوبی انجام وظیفه نمی کنند.
  • 40 درصد مبتلایان به حساسیت فصلی بخاطر ظاهری که پیدا می کنند از زندگی اجتماعی فاصله می گیرند و کمتر با افراد برخورد می کنند.
  • 25 درصد از رانندگانی مبتلا به حساسیت فصلی هستند بیان می دارند که توانایی آنها در رانندگی مختل شده است و انجام رانندگی برای آنها خطر ساز خواهد بود.

آلرژی و انواع حساسیت ها – تالیف : پروفسور رابرت دیویس – ترجمه : دکتر فرهاد همت خواه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *