بیماری هابیماری های زنان

11 علت خارش نوک سینه در زنان و درمان آن

خارش سینه در زنان مشکل رایجی است که علت های مختلفی دارد. خارش نوک پستان معمولاً علت جدی نداشته و از بیماریهای خطرناک ناشی نمیشود. این شرایط در اغلب موارد در اثر حساسیت، اصطکاک، اگزما، شیردهی یا بارداری ایجاد میشود. خارش معممولاً با مصرف چند پماد قابل درمان است.


1. هوای خشک

مرطوب کننده پوستهوای سرد و خشک می تواند منجر به خارش در سراسر بدن، از جمله پستانها و نوک سینه شود. برای جلوگیری از خارش در آب و هوای خشک نکات زیر را رعایت کنید:
مدت زمان حمام را به کمتر از 10 دقیقه برسانید.
بهتر است با آب ولرم دوش بگیرید. زیرا آب گرم چربی های طبیعی پوست را از بین می برد و پوست را خشک می کند.
پس از استحمام از مرطوب کننده های روزانه استفاده کنید.

2.اگزما

اگزما می تواند باعث ایجاد بثورات پوستی در نوک سینه ها و اطراف آن شود. استفاده از یک مرطوب کننده غلیظ می تواند در بهبود پوست موثر باشد. مصرف پماد های استروئیدی موضعی مانند هیدروکورتیزون می تواند به درمان تورم و خارش کمک کند.
در صورت ادامه یافتن این شرایط مراجعه به پزشک و مصرف پمادهای قوی تر می تواند راه حل مناسبی باشد.

3. صابون

حساسیت به صابون، لوسیون یا مواد شوینده لباس می تواند باعث خارش نوک سینه ها شود. مواد شیمیایی موجود در بسیاری از محصولات پاک کننده می تواند باعث ایجاد بثوراتی به نام درماتیت تماسی شود.
حساسیت به شوینده ها به صورت لکه های قرمز خارش دار روی پوست بدن ظاهر می شوند. برای حل این مشکل از صابون ها و شوینده های ضد حساسیت ، بدون بو و فاقد رنگ استفاده کنید.

4. لباس زیر

ممکن است پوست سینه ی شما به مواد الاستیک یا رنگ لباس ها حساسیت داشته باشد. درماتیت تماسی می تواند باعث قرمزی و خارش در مناطقی از پوست مانند نوک سینه ها شود. برای رفع این مشکل می توانید لباس زیر خود را تغییر دهید، و سپس وضعیت خود را مورد ارزیابی قرار دهید.
اصطکاک
اصطکاک نوک سینه ها با لباس می تواند باعث سایش شده و خارش یا سوزش را به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این وضعیت می توانید از وازلین یا سایر مرطوب کننده ها استفاده کنید.

5.خارش نوک سینه در بارداری

مادر باردارافزایش وزن، تهوع صبحگاهی، نوسان هورمون ها و … خارش نوک سینه ها؟ بله، این مورد را هم به لیست علائم بارداری اضافه کنید!
علت خارش نوک سینه در بارداری تغییر هورمون ها و کشش پوست است که با افزایش سایز سینه ها رخ می دهد. استفاده از روغن نارگیل، وازلین و سایر مرطوب کننده ها می تواند به کاهش خارش کمک کند.

6. شیردهی

شیردهیباقی ماندن شیر در مجاری شیر و شیردهی به نوزاد می تواند موجب خارش و زخم شدن نوک سینه ها شود. تمیز و خشک نگه داشتن نوک سینه ها می تواند از خارش جلوگیری نماید. استفاده از پماد لانولین و پد ژل سیلیکون که در یخچال خنک شده می تواند به شما در کاهش ناراحتی و خارش کمک کند.

7.  برفک سینه

اگر به نوزاد خود شیر می دهید و نوک سینه ها علاوه بر خارش، خشک و پوسته پوسته شده است، و یا احساس درد دارید! ممکن است به نوعی عفونت قارچی به نام برفک سینه مبتلا شده باشید! بهتر است برای تشخیص و درمان این علائم با پزشک مشورت نمایید. معمولاً در این موارد پزشک مصرف پماد های ضد قارچ را توصیه می نماید.

8. یائسگی

از عوارض دوران یائسگی می توانیم به خشکی و نازک شدن پوست اطراف سینه اشاره کنیم. علت این موضوع تغییر هورمون ها و کاهش سطح استروژن است. در این دوران بدن چربی کمتری تولید می کند، بنابراین حفظ رطوبت برای پوست دشوارتر است. خارش میتواند تقریباً در هر جای بدن از جمله واژن و نوک سینه ها ایجاد شود. با استفاده از پاک کننده های ملایم، مرطوب کننده ها و دوش آب گرم با خشکی مبارزه کنید.

9. تابش اشعه

روش های درمان سرطان پستان از جمله تابش اشعه می تواند منجر به خارش شدید در پستان ها شود، حتی مدت ها پس از پایان دوره درمان. تشعشعات باعث از بین رفتن سلول های پوست می شود که این موضوع خشکی، سوزش و خارش پوست را به همراه دارد.
برای حل این مشکل لباسهای نرم و گشاد بپوشید و مایعات زیادی بنوشید. آنتی هیستامین های خوراکی می توانند کمک کنند. پزشک همچنین مصرف کورتیکواستروئید روی پوست را نیز تجویز می کند.

10. بیماری پاژه

این بیماری شکل نادری از سرطان پستان است که از مجاری پستان شروع می شود و به نوک سینه و ناحیه مجاور گسترش می یابد. علائم این بیماری بسیار شبیه اگزما است، پوسته پوسته شدن و خارش نوک سینه از علائم این بیماری محسوب میشود. ترشحات خونی یا زرد رنگ نیز از نشانه های این عارضه محسوب میشوند.
این عارضه اغلب فقط نوک پستان را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر بثورات به درمان های اگزما پاسخ ندهند، برای اطمینان ممکن است به نمونه برداری بافت سینه ها نیاز داشته باشد. بیماری پاژه معمولاً با جراحی و پرتو درمانی درمان می شود.

11.تومور خوش خیم

گاهی اوقات، یک تومور غیر سرطانی در مجرای پستان می تواند باعث ایجاد خارش و پوسته پوسته شدن شود. لمس یک توده کوچک یا ترشحات خونی از نوک سینه علائم این وضعیت است. برای تشخیص، پزشک ممکن است از مجراى پستان عکسبرداری سونوگرافی، ماموگرافی یا نمونه برداری کند. درمان تومور معمولاً جراحی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا