اطلاعات دارویی

استامینوفن + عوارض شیاف استامینوفن، قرص و شربت برای کودکان و بزرگسالان

شاید شما نیز جز افرادی هستید که به محض احساس کوچکترین دردی به سراغ قرص های مسکن می روید. یکی از معروف ترین این داروها قرص استامینوفن نام دارد. که در کشور ما آمار بسیار بالایی از مصرف آن وجود دارد. اغلب افراد شناخت دقیقی از آن نداشته و با عوارض جانبی این مسکن آشنایی ندارند، توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات دقیق و جامع از این قرص پر مصرف و عوارض شیاف استامینوفن ، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

قرص استامینوفن چیست؟

قرص استامینوفناستامینوفن (نام علمی پاراستامول) یکی از انواع داروهای ضد التهاب و غیر استروئیدی است و به عنوان یک تسکین دهنده درد برای کاهش درد ناشی از سردرد، دوره قاعدگی، درد دندان یا دردهای ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا به کار می رود. از دیگر کاربرد های این دارو می توانیم به کاهش دهنده تب و نیز ضد التهاب بودن اشاره کنیم. معمولاً برای تسکین درمان درد متوسط ​​تا شدید، از تزریق این دارو با داروهای ضد درد استفاده می شود. همچنین تزریق این دارو ممکن است برای اهدافی دیگری انجام شود.

این دارو در اشکال تزریقی، شیاف، قطره، قرص، شربت و سوسپانسیون موجود است. همچنین از ترکیب این ماده با سایر داروها نیز استفاده می شود. یکی از این قرص های ترکیبی آنتی هیستامین نام دارد.

از مصرف همزمان چند داروی حاوی استامینوفن خودداری نمایید. داروهای مانند سرما خوردگی دارای درصد کمی استامینوفن هستند و مصرف همزمان آنها ممکن است، باعث بروز عوارض شود.

مهمترین اطلاعاتی که باید درباره استامینوفن بدانیم

 • در صورت ابتلا به فشار خون بالا قبل از مصرف پزشک را در جریان بگذارید.
 • قبل از مصرف این قرص دستورالعمل روی جعبه را به طور کامل مطالعه نمایید.
 • در صورت ابتلا به بیماری شدید کبدی، مثل سیروز نباید از این دارو استفاده کنید.
 • مصرف بیش از مقدار توصیه شده از این دارو ممنوع است. زیرا مصرف بیش از حد، می تواند به کبد شما آسیب برساند و یا حتی باعث مرگ شود.
 •  اگر دچار حالت تهوع، درد در قسمت فوقانی معده، خارش، از بین رفتن اشتها، ادرار تیره، مدفوع به رنگ خاک رس یا زردی (زرد شدن پوست یا چشم) هستید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • در موارد نادر، این مسکن ممکن است یک واکنش شدید پوستی ایجاد کند که می تواند کشنده باشد. در صورت وجود قرمزی پوست یا بثورات پوستی که گسترش می یابد و باعث ایجاد تاول و لایه برداری می شود، از مصرف این قرص خودداری کنید و فوراً با پزشک تماس بگیرید.
 • در صورتی که اعتیاد به مصرف الکل دارید، قبل از مصرف این دارو پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • مشخص نیست که مصرف قرص استامینوفن در بارداری بی خطر است یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید با پزشک خود در میان بگذارید.
 • این قرص می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است برای نوزاد عوارض جانبی ایجاد کند. در صورت شیردهی پزشک خود را مطلع نمایید.

مصرف استامینوفن برای درمان تب

 • در صورت که تب بالا از 40 درجه سانتیگراد دارید، تنها با مصرف استامینوفن تب کاهش نیافته و نیاز است که با پزشک مشورت نمایید.
 • در بزرگسالان باید پس از 10 روز ادامه دار شدن تب و یا تشدید علائم مصرف دارو قطع شود.
 • این قرص را می توان قبل و بعد از صرف غذا مصرف نمود.
 • از مصرف همزمان چند داروی حاوی استامینوفن خودداری نمایید. داروهای مانند سرما خوردگی دارای درصد کمی از این ماده هستند و مصرف همزمان آنها ممکن است، باعث بروز عوارض شود.
 • در صورتی که قصد مراجعه به دندان پزشکی و یا عمل جراحی دارید، پزشک خود را در مورد مصرف این دارو مطلع سازید.

عوارض قرص استامینوفن

در صورتی که این قرص به موقع و مطابق با دستور پزشک مصرف شود، داروی موثر خواهد بود که حتی بدون نسخه پزشک نیز در دسترس است. اما در برخی افراد مصرف این قرص می تواند باعث بروز علائم واکنش آلرژیک شده و موجب کهیر؛ مشکل در تنفس؛ تورم صورت، لب ها ، زبان یا گلو گردد. در موارد نادر، این قرص ممکن است یک واکنش شدید پوستی ایجاد کند که در این صورت می تواند کشنده باشد. این واکنش ممکن است، حتی پس از گذشت چندین روز از مصرف آن رخ دهد. در صورت مشاهده لکه های قرمز روی پوست یا بثورات پوستی که در حال گسترش است، از مصرف این دارو خودداری کنید و فوراً با پزشک تماس بگیرید. بهتر است دیگر هرگز از داروهای استامینوفن استفاده نکنید.

در صورت بروز علائم زیر مصرف این قرص را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

 • درد قفسه سینه،
 •  مشکل در تنفس
 • مشکلات کبدی
 •  تهوع
 •  درد معده
 • خارش
 •  از بین رفتن اشتها
 • ادرار تیره
 • مدفوع به رنگ خاک رس
 •  زردی (زرد شدن پوست یا چشم)

عوارض جانبی شایع این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

شیاف استامینوفن

شیاف استامینوفنشیاف استامینوفن در کاهش دردهای خفیف کاربرد دارد، مصرف این دارو اغلب برای کاهش تب در کودکان و نوزادان توصیه می شود. اثر این قرص با تاثیر مستقیم بر روی مواد شیمیایی روی مغز که مسئولیت تحریک درد را دارد، انجام می شود.

شیاف این دارو معمولاً برای کودکانی که به دلیل تهوع نمی توانند به صورت خوراکی از این دارو استفاده کنند، کاربرد دارد.

نحوه مصرف شیاف استامینوفن

 • دستان خود را قبل و پس از مصرف شیاف بشویید.
 • در صورتی که شیاف به مدت طولانی در معرض گرما بوده و بیش از حد نرم شده بهتر است آن را به مدت 15 دقیقه در یخچال قرار دهید.
 • شیاف را از بسته بندی خارج کرده و پس مرطوب نمودن سطح آن با استفاده از چند قطره آب، به پهلو دراز کشیده و شیاف را به آرامی وارد مقعد نمایید.
 • یکی از عوارض شیاف استامینوفن اختلال در نتیجه گیری از آزمایشات بالینی (خون، ادرار و …) است. پس لازم است؛ قبل از انجام آزمایش مسئول آزمایشگاه را با خبر سازید.

تزریق استامینوفن چگونه انجام می شود؟

این دارو به داخل ورید تزریق می شود. هنگام اندازه گیری دوز بسیار مراقب باشید. این دارو حاوی 10 میلی گرم استامینوفن در هر میلی لیتر محلول است. برای مثال اگر دوز شما 1000 میلی گرم باشد، فقط از 100 میلی لیتر محلول استفاده می کنید.در صورت استفاده از این قرص در هنگام تغییر وزن، به پزشک خود بگویید. دوزهای پایین در افرادی که وزن آنها کمتر از 50 کیلوگرم است، استفاده می شود.

بیش از مقدار توصیه شده از این دارو استفاده نکنید. مصرف بیش از حد استامینوفن می تواند به کبد شما آسیب برساند یا باعث مرگ شود.

تزریق استامینوفن معمولاً هر 4 تا 6 ساعت یک بار انجام می شود. هر بطری از شربت استامینوفن برای یکبار مصرف این دارو مناسب است. بعد از یک بار استفاده، حتی اگر هنوز دارویی در آن باقی مانده است، شربت را مصرف نکنید. این دارو باید در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود و از یخ زدگی آن اجتناب نمایید.

فراموشی یک دوز استامینوفن

در صورتی که مصرف یک دوز از این دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری دوز از دست رفته را مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز بعدی فرا رسیده است، از مقدار از دست رفته خود صرف نظر کنید و نیازی به مصرف بیشتر از این دارو نیست.

چه داروهایی روی استامینوفن تأثیر می گذارند؟

مصرف سایر داروها، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی ممکن است با استامینوفن، در تداخل باشند. بهتر است با هر داروی دیگری که همزمان با استامینوفن مصرف می کنید با پزشک مشورت نمایید.

مقدار(میزان) مصرف شربت استامینوفن برای کودکان

مصرف شربت استامینوفن برای کودکاناگر این دارو را به کودک می دهید ، حتما از محصولی استفاده کنید که مخصوص کودکان باشد. دوز مناسب استامینوفن کودکان با توجه به سن، وزن و … تعیین می شود، در نتیجه لازم است، با پزشک در این مورد مشورت نمایید.

 • تزریق این مسکن به کودکان کمتر از 2 سال ممنوع است.
 • از مصرف طولانی مدت یا بیشتر از 2 روز قرص (شیاف) استامینوفن برای کودکان زیر 3 سال بدون نظر پزشک اجتناب نمایید.
 • بهتر است در کودکان با تشدید علائم و یا ادامه دار شدن تب پس از 3 روز، مصرف دارو را قطع و با پزشک مشورت نمایید.
      بازه زمانی           میزان مصرف    سن کودک
4 تا 6 ساعت، خوراکی یا رکتال 40 میلی گرم (قطره)  نوزادان زیر 3 ماه
4 تا 6 ساعت – خوراکی یا رکتال 80 میلی گرم (قطره)  نوزادان زیر 4 تا 11 ماه
4 تا 6 ساعت – خوراکی یا رکتال 120 میلی گرم (شربت یا قطره) نوزادان زیر 12 تا 24 ماه
4 تا 6 ساعت – خوراکی یا رکتال 160 میلی گرم (شربت یا سوسپانسیون)  کودکان 2 تا 4 سال
4 تا 6 ساعت – خوراکی یا رکتال 240 میلی گرم (شربت یا سوسپانسیون)  کودکان 4 تا 6 سال
4 تا 6 ساعت – خوراکی یا رکتال 320 میلی گرم (شربت یا سوسپانسیون)  کودکان 6 تا 9 سال
4 تا 6 ساعت – خوراکی یا رکتال 400 میلی گرم ( قرص یا شربت)  کودکان 9 تا 11 سال
4 تا 6 ساعت – خوراکی یا رکتال 480 میلی گرم (قرص یا شیاف) کودکان 11 تا 12 سال
4 ساعت – خوراکی یا رکتال 325 تا 650 میلی گرم (قرص)  کودکان بالای 12 سال

استامینوفن کدئین

استامینوفن کدئین مسکن مخدری است که از ترکیب دو داروی استامینوفن (پاراستامول ) و کدئین (متیل مرفین) به دست می آید. کدئین دارای تریاک و مرفین است و خاصیت ضد دردی، ضد سرفه و ضد اسهال دارد. در مواردی که درد بیمار شدید تر است و پاراستامول به تنهایی قادر به تسکین این درد نیست، از نوع کدئین دار این قرص استفاده می شود. این دارو در سه دوز مختلف تولید می شود. اما در همه این سه دوز مقدار ماده پاراستامول برابر 500 میلی گرم و یکسان است و تفاوت آنها در میزان کدئین می باشد.

از اثرات جانبی مصرف بیش از حد این دارو می توانیم به خشکی دهان، خواب آلودگی، یبوست، سرگیجه، کاهش اشتها، تهوع و … اشاره کنیم. اغلب این اثرات پس از سازگاری بدن با دارو از بین می روند.

در صورت بروز عوارض مانند اختلال در تنفس، خستگی، تپش قلب، راش پوستی، تب، لرز، گلو درد، خونریزی غیر طبیعی و … مصرف دارو را قطع نموده و با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید.

در ضمن از آنجایی این قرص ممکن است، باعث خواب آلودگی شود، پس از مصرف آن از انجام فعالیت هایی مانند رانندگی که نیازمند تمرکز بالا است، خودداری نمایید. از افزایش مصرف این قرص و یا قطع مصرف آن به یکباره اجتناب نمایید.

قرص استامینوفن کدئین 325

این داروی دارای خاصیت سینرژیسم یا هم‌افزایی است، این خاصیت موجب شده، دارو در کنار تاثیر خود، با ترکیب با دارویی دیگر اثرات بسیار بیشتری داشته باشد. استامینوفن کدئین 325 یکی از انواع این داروها است، که با ترکیب تنها 10 میلی گرم کدئین با پاراستامول پدید آمده است.

قرص استامینوفن کدئین 500

قرص استامینوفن کدئین 500

بزرگسالان میتوانند بین 325 تا 500 میلی گرم از این دارو را هر 4 یا 6 ساعت یکبار مصرف نمایند. در کودکان این میزان به 10 تا 15 میلی گرم به ازا وزن شان هر 4 تا 6 ساعت یک بار تغییر می کند. میزان مصرف این دارو در بزرگسالان نباید از 4000 میلی گرم در روز تجاوز کند.

‫22 دیدگاه ها

 1. سلام ایا شیاف استامینوفن در کودکان ضرری نداره و نحوه مصرف شیاف استامینوفن ۳۲۵ برای کودکان چیست؟ در مورد دوز مصرفی شیاف استامینوفن برای کودکان راهنمایی میکنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   شیاف در کودکان معمولاً عوارضی ندارد اما بهتر است برای کودکان بالای 21 کیلوگرم از شیاف استامینوفن 325 استفاده شود. در مورد دوز مصرفی هم باید با پزشک مشورت نمایید.

 2. سلام دکتر به من شیاف استامینو فن داده اما نمیدونم چطور باید مصرف بشه میشه نحوه مصرف شیاف استامینوفن ۱۲۵ برای بزرگسالان را بگید؟ ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   نحوه مصرف شیاف به طور کامل در این مطلب بیان شده است. به پهلو دراز بکشید و شیاف را وارد مقعد خود نمایید.

 3. سلام من برای اینکه تب بچم قطع بشه بهش شیاف استامینوفن ۱۲۵ دادم و الان خیلی بی حاله اما تبش بهتر شده میخاستم بدونم عوارض شیاف استامینوفن ۱۲۵ برای کودکان چیه و باید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   شیاف معمولاً عوارضی در کودکان ندارد اما ممکن است در صورت حساسیت کودک به آن باعث تب و بی حالی شود که باید به پزشک مراجعه کنید.

 4. بچه من تب داشت و به اورژانس بردیم براش شیاف ۳۲۵ تجویز کردن اما من هنوز نذاشتم که مصرف کنه میخاستم بدونم که آیا شیاف ۳۲۵ برای کودکان ضرر دارد؟ و بهتره جایگزینش چی مصرف بشه که عوارض کمتری داشته باشه براش

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است برای کودکان با وزن بالای 21 کیلو از شیاف استامینوفن 325 استفاده شود.

 5. سلام بچه من بخاطر دندون دراوردن تب کرد که براش شیاف استامینوفن ۱۲۵ تجویز کردن میشه بگید شیاف استامینوفن ۱۲۵ برای چیست ؟ و هر چند ساعت یک بار باید شیاف استامینوفن ۱۲۵ برای کودک استفاده شود؟

  1. سلام دوست عزیز
   شیاف استامینوفون 125 برای کودکان را می توان هر 4 ساعت یک بار تکرار کرد.

 6. سلام میشه بگید کاربرد شیاف استامینوفن ۳۲۵ برای کودکان چی هست؟ کودک من 15 کیلو هست تقریبا ولی دکتر براش شیاف 325 تجویز کرده یعنی استفاده نکنه پس ؟

  1. سلام دوست عزیز
   شیاف استامینوفن 325 را معمولاً برای کودکان بالای 21 کیلوگرم تجویز می کنند به منظور رفع تب و …

 7. استفاده همزمان شربت استامینوفن و شیاف استامینوفن اشکالی داره؟ برای بچم شیاف گذاشتم ولی تبش نیومده پایین میتونم نیم ساعت دیگه شربت هم بهش بدم یا اینکه نباید همزمان استفاده بشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است شیاف و شربت همزمان استفاده نشود و حداقل 4 ساعت فاصله بدهید.

 8. سلام من خیلی سردردهای طولانی داشتم و رفتم دکتر بهم گفتن شیاف برای سردرد بزرگسالان هم میشه استفاده کرد. ایا درسته من شیاف استفاده کنم سردردم خوب میشه یعنی ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله یکی از موارد استفاده شیاف استامینوفن برای سر درد می باشد که باعث درمان آن نمی شود و تنها برای مدتی به طور موقت علائم آن را کاهش می دهد.

 9. سلام نوزاد من یهو تب کرد و دسترسی به دکتر و درمونگاه هم نداشتیم بهم گفتن که شیاف شیاف استامینوفن ۱۲۵ براش بذارم. میخام بدونم شیاف استامینوفن ۱۲۵ برای چیست و شیاف استامینوفن 125 برای کودکان هر چند ساعت یکبار باید تکرار بشه؟؟؟ اخه من بعد از اون خیلی نگران هستم و هرچی میشه فکر میکنم عوارض اون شیاف هست که براش گذاشتم

  1. سلام دوست عزیز
   شیاف استامینوفن 125 برای رفع تب و گلو درد در کودکان استفاده می شود و معمولاً پس از نیم ساعت تا یک ساعت اثر آرام بخش آن مشاهده می شود. بهتر است هر 4 ساعت یک بار استفاده شود و میزان دوز آن با توجه به وزن کودک حتما توسط پزشک مشخص شود.

 10. سلام بچه من تب کرده بود و براش شیاف استامینوفن ۳۲۵ گذاشتم. چن روز بعده اون همش اسهال میشه میخام بدونم آیا استفاده از شیاف استامینوفن باعث اسهال میشود ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله ممکن اسن یکی از عوارض شیاف باد. در صورتی که پس از قرار دادن شیاف کودک اسهال شد و شیاف خارج شد نیم ساعت تا یک ساعت بعد شیاف دیگری قرار دهید.

 11. میشه بگید عوارض مصرف همزمان شیاف و شربت استامینوفن در کودکان چی هست ؟ من نمیدونستم و برای پایین اومدن تب بچم اینکارو کردم اما الان خداروشکر خوبه فقط یه جایی خوندم که نباید شیاف و شربت استامینوفن رو همزمان استفاده کرد و خیلی نگران شدم

  1. سلام دوست عزیز
   معمولاً توصیه میشود از مصرف همزمان شیاف و شربت برای کودکان جلوگیری شود. بهتر است حداقل 4 ساعت با هم فاصله داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا