بیماری شقاق یا فیشر در کودکان و نوزادان و پیشگیری از بیماری شقاق در کودکان

07/16/2018 | bichashk
بیماری شقاق یا فیشر در کودکان و نوزادان و پیشگیری از بیماری شقاق در کودکان

بیماری شقاق در کودکان در واقع زخمی است که در ناحیه مقعد ایجاد می شود و علاوه بر دردناک بودن می تواند باعث خارش شود. پس از اجابت مزاج فرزندتان ممکن است مقداری خون بر روی دستمال و یا پوشک نوزادتان مشاهده کنید. اگر فرزند شما به یبوست مبتلا باشد و مدفوع سختی داشته باشد احتمال زیادی وجود دارد که به شقاق مبتلا شود.
در اکثر مواقع شقاق در کودکان در طی چند روز و با استفاده از درمان های خانگی قابل درمان است اما ممکن است این نوع درمان پاسخگو نباشد و شما نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید. پزشک ممکن است دارو تجویز کند و در موارد بسیار نادر احتمال درمان با جراحی وجود دارد.
این تفکر که شقاق باعث ابتلا به سرطان روده می شود، اصلا درست نیست. شقاق منجر به ابتلا به بیماری های دیگر و شرایط خیلی جدی و غیر قابل کنترل نمی شود، اما اگر کودک شما اجابت مزاج به همراه خون داشته است، حتما به پزشک مراجعه کنید. پیگیری این علائم از مهمترین بخش های مراقبت از فرزندتان است. حتما به پزشک مراجعه کنید و اگر فرزندتان با مشکل رو به روست مراحل درمان را به دقت و طبق زمان بندی پزشک پیش ببرید.


مراقبت از کودکان مبتلا بیماری شقاق در منزل

مراجعه به پزشک به تنهایی کافی نیست. در واقع شما با مراجعه به پزشک گام مهم و اساسی در درمان فرزند دلبندتان برداشته اید اما این کافی نیست. تیم پزشکی و پرستان تنها نیمی از درمان را بر عهده دارند و نیمی دیگر از آن در خانه و به دست شما انجام می پذیرد. به عنوان پدر و مادر باید به خوبی و با صبر و حوصله از پس وظایف خود برآیید تا ضمن تسریع روند درمان، کودک شما کمتر احساس ناراحتی کند و دوران بیماری را راحت تر پشت سر بگذارد.
اولین کاری که باید انجام دهید، مدیریت دارو هاست. دارو ها را به موقع مصرف کنید و اگر پزشک کرم یا پماد تجویز کرد آن را دقیقا طبق دستور پزشک بکار ببرید. اگر فکر می کنید فرزند شما با داروی خاصی مشکل دارد و به هر دلیلی نمیتواند از آن استفاده کند، با پزشک خود تماس بگیرید و او را درجریان بگذارید. بحث حساسیت هایی دارویی،در مورد تمام افراد و سنین، بحث جدی و خطرناکی است و نوزادان هم این این قائده مستثنی نیستند و چه بسا بیشتر در خطر باشند. در مورد تمام بیماری ها و داروها، بعد از مصرف دارو حواستان به فرزندتان باشد و هرگز اجاره ندهید بلافاصله بعد از مصرف دارو به خواب برود زیرا ممکن است متوجه علائم حساسیت دارویی نشوید.
سه بار در روز و یا بعد از اجابت مزاج، کودکان را در آب گرم قرار دهید. آب گرم به بهبود ناحیه شقاق کمک می کند و درد را کاهش می دهد. به هیچ عنوان از نمک، صابون و شامپو در آب و محل زخم استفاده نکنید.

پیشگیری از بیماری شقاق در کودکان

برای پیشگیری از ابتلا کودکان و نوزادان به شقاق باید راهکارهای زیر را در نظر بگیرید. با استفاده از این راهکار ها میزان خطر ابتلا کودکان و نوزادان به بیماری شقاق یا فیشر کاهش میابد:

جلوگیری از یبوست برای پیشگیری از بیماری شقاق در کودکان

هر روز مقادیر کافی از میوه و سبزیجات و غلات کامل را در رژیم غذایی کودکان بگنجانید. این مواد دارای مقادیر زیادی فیبر هستند. همچنین مصرف مایعات در کودکان را جدی بگیرید و مطمئن شوید در طی روز به مقدار کافی مایعات دریافت می کنند. اگر پزشک شما صلاح بداند، مصرف مکمل های فیبر را برای کودک در نظر می گیرد.

داشتن فعالیت بدنی برای پیشگیری از بیماری شقاق در کودکان

بازی و فعالیت بدنی امری حیاتی در رشد کودکان است. موضوعی که متاسفانه امروز بدلیل کم حوصلگی والدین، پیدایش تکنولوژی های جدید و شرایط منازل کمتر مورد توجه قرار گرفته. تعداد کودکان کم تحرک در حالی رو به افزایش است که کم تحرکی دلیل اصلی بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری شقاق در کودکان است.
کودک شما حداقل یک بار در روز باید دفع مدفوع داشته باشد. این روند نباید خیلی زمان ببرد بلکه باید با استفاده از روش های پیشگیری از یبوست، از احتمال ابتلا کودکان به شقاق بکاهید و مطمئن باشید که کودک شما مدفوع خود را کنترل نمیکند.
پزشک ممکن است ملین های طبیعی را برای فرزند شما تجویز کند. در طی دوره درمان از این ملین ها طبق دستور پزشک استفاده کنید. در دوران قبل و یا بعد از بیماری باید دقت داشته باشید که در مصرف ملین ها زیاده روی نکنید.

فوریت در درمان بیماری شقاق در کودکان

اگر کودک شما قبل یا بعد از مراجعه به پزشک با علائم زیر مواجه شد، به سرعت با پزشک تماس بگیرید:

  • کودک شما درد زیادی دارد و یا درد کودک بدتر از قبل شده است
  • کودک شما دچار خونریزی های تازه و یا بدتر از قبل شده است
  • روند بهبود فرزندتان آهسته تر از معمول است
  • فرزند شما در دفع مدفوع با مشکل مواجه است

شما باید مراقب تمام تغییرات فرزندتان باشید و مطمئن باشید به موقع می توانید به پزشک دسترسی داشته باشید. برای مطالعه بیشتر در مورد شقاق به مقاله بیماری شقاق مقعدی مراجعه کنید. همچنین برای اطلاع از درمان خانگی این بیماری به مقاله درمان خانگی شقاق مقعدی یا فیشر مراجعه کنید. در مورد کودکان کمی محتاط تر عمل کنید و مطمئن شوید درمان خانگی عوارض جانبی برای کودک نداشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *