بیماری هاسرفه و سرماخوردگی

سرفه کودکان را جدی بگیرید! بررسی علت و روش های درمان سرفه در کودکان

سرفه کودکان یکی از مهمترین عوارض جانبی سایر بیماری ها به خصوص در فصل سرما است که می تواند مشکلات زیادی را فراهم آورد و در صورت تداوم، دردناک گردد. سرفه کودکان به طور کلی به دو نوع سرفه های خشک و همراه با خلط تقسیم می شود که با توجه به تکرر، زمان بروز سرفه و دیگر عوامل می تواند علل مختلفی را شامل شود در این مقاله به شرح کامل علل سرفه و بهترین راهکار های درمان این عارضه می پردازیم:


سرفه کودکان

سرفه کودکان یکی از بیماری های رایج تنفسی است که با خروج شدید هوا از ریه ها همراه می باشد. این عارضه معمولا کودکان زیر پنج سال را بیشتر از دیگر گروه های سنی درگیر می نماید. سرفه می تواند به سبب علت های گوناگونی رخ دهد که مهمترین آن، عفونت ناشی از بیماری هایی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا می باشد.

انواع سرفه کودکان بدین شرح است:

1- سرفه پارس کردن

این سرفه به سبب ورود ویروس ها به داخل ریه و نای روی میدهد و موجب می شود کودک نتواند به راحتی نفس بکشد. این نوع از سرفه بیشتر شب هنگام روی داده و بیشتر کودکان زیر سه سال را درگیر می نماید همچنین این سرفه موجب خروج صدای سوت از حنجره می گردد و صدایی شبیه پارس کردن دارد. استفاده از دستگاه بخور یا حمام آبگرم بهترین درمان این نوع سرفه کودکان است.

2- سرفه های خلط دار

سرفه های همراه با خلط ناشی از سرماخوردگی و ابتلا به ویروس روی میدهد. بهترین راهکار درمان این سرفه استفاده از آنتی بیوتیک است.

3- سرفه خشک شبانه

علت اصلی این نوع از سرفه ها آسم است که موجب می شود راه های تنفسی متورم و باریک شود. این سرفه ها با ورزش، سردی هوا و فعالیت شدت می یابد. جهت تشخیص این بیماری و درمان آن لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

4- سرفه های خسته کننده

این نوع سرفه مکرراً روی میدهد و موجب آزار کودک می شود. عامل این نوع عارضه آنفولانزا می باشد که نوعی ویروس است و به دستگاه تنفسی حمله می کند. مصرف مایعات، استامینوفن ( کودکان بالای 6 ماه ) می تواند موجب درمان این بیماری گردد.

5- سرفه های سوت دار

این نوع از سرفه همراه با صدای سوت است از همین روی به این نام شناخته می شود و عامل اصلی آن ابتلا به سرماخوردگی می باشد. این عارضه موجب برونشیت ( باریک شدن راه های تنفسی ) می گردد که در این حالت کودک باید مقدار زیادی از مایعات بنوشد.

سرفه کودکان یکی از مهمترین عوارض جانبی سایر بیماری ها به خصوص در فصل سرما است که می تواند مشکلات زیادی را فراهم آورد و در صورت تداوم، دردناک گردد. سرفه کودکان به طور کلی به دو نوع سرفه های خشک و همراه با خلط تقسیم می شود

علت سرفه

کودکان به سبب حساسیت بیشتر ریه ها بیشتر از دیگر گروه های سنی در معرض ابتلا به سرفه می باشند که این امر می تواند از عوامل گوناگونی ناشی شود که از جمله آنها می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • سرماخوردگی و عفونت
 • رفلاکس معده
 • آسم
 • آلرژی و حساسیت
 • سیاه سرفه
 • قرار گرفتن در معرض هوای تحریک کننده مثل دود سیگار و آلودگی هوا
 • قرار گرفتن شی در گلو

سرفه کودکان را در خانه درمان کنید

درمان سرفه کودکان در خانه
سرفه کودکان را میتوان تنها با رعایت چند نکته ساده در منزل درمان نمایید.
 1. بخور: این روش بهترین راهکار درمان سرفه کودکان به خصوص سرفه های خشک است که می توان برای آن از دستگاه از بخور یا حمام آب گرم استفاده نمود.
 2. تهیه سوپ مرغ: مصرف غذا های نرم، آبکی و گرم می تواند موجب نرم شدن مجاری تنفسی شده و به درمان سرفه کمک می نماید همچنین بهتر است به غذا ادویه جات با طبع گرم مثل فلفل، پودر سیر و ادویه کاری اضافه نمایید.
 3. هوای خنک و غیر سرد: این هوا خلط سینه را پاک کرده و موجب بهبود تنفس می گردد که بی شک در درمان سرفه کودکان موثر خواهد بود برای این منظور می توان از بخور سرد در هوای منزل استفاده نمود.
 4. استراحت: خوابیدن بهترین بخش درمان سرفه کودکان به شمار می رود ولی توجه کنید که هنگام خواب سر کودک حتما بالاتر از بدن او قرار بگیرد.
 5. مصرف عسل: عسل یکی از راهکار های موثر درمان سرفه به شمار می رود برای این منظور مقداری عسل را درون چای ریخته و چند قطره آبلیمو به آن بیافزاید.
 6. مصرف شلغم: شلغم ماده غذایی میکروب کش و ضد باکتری به شمار می رود که در درمان سرفه کودکان و سرماخوردگی بسیار موثر است.

داروهای موثر در درمان سرفه کودکان

از مهمترین راه های درمان سرفه کودکان با دارو می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • آنتی هیستامین ها مثل دیفن هیدرامین
 • دکسترومتورفان
 • استفاده از دارو های خلط آور مثل تیمکس و تیمیان
 • پلاسبو

هشدار : هرگز به کودک مخصوصا کودکان زیر دو سال بدون مشورت با پزشک دارو های ضد سرفه ندهید زیرا می تواند به شدت خطرناک باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

درمان دارویی سرفه کودکان
سرفه در اغلب موارد بدون درمان پزشک و تنها با راهکار های خانگی قابل درمان است اما لازم است در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
 • سرفه های شدید و ناگهانی
 • تداوم مشکلات تنفسی
 • همراهی سرفه با ضعف یا درد
 • افزایش میزان و شدت سرفه ها
 • ادامه یافتن سرفه بیش از سه هفته پس از درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا